😢Vypněte si prosím blokování reklam na našem webu.
Náš web je závislý na reklamě. Bez příjmů z reklamy pro vás nemůžeme připravovat články ani videa. Ve vašem prohlížeči máte ale reklamy blokovány.

Používáte Spotify? Tak pozor na jeho pirátské verze

Používáte Spotify? Tak pozor na jeho pirátské verze
Fotografie: Petr Vojtěch, mobilenet.cz
  • Největší hrozbou pro Android zůstává adware Andreed
  • Podvodné aplikace lákají na falešné prémiové verze populárních služeb, například Spotify Premium, což se týká i českých uživatelů

Únorová statistika kybernetických hrozeb od společnosti ESET potvrdila, že adware Andreed má zatím „dobře“ nakročeno stát se i letos hlavním kybernetickým rizikem pro platformu Android. Pořadí nejčastěji detekovaných škodlivých kódů se zatím nemění, útočníci se však v případě trojského koně Agent.GKE rozhodli vyzkoušet novou strategii, když škodlivý kód minulý měsíc maskovali za falešnou modifikaci k získání placené služby Spotify Premium, a to ve velkém i v České republice, neboť desetina všech zachycených případů v Evropě se týkala právě tuzemska.

Způsob, pro který se útočníci rozhodli v případě trojského koně Agent.GKE, považujeme za nebezpečný. Platforma Spotify v nedávné době upravila svou aplikaci tak, aby jejich placenou verzi nešlo tak snadno obcházet. Uživatelé tak více hledají možnosti, jak placení přesto obejít, a to na různých internetových fórech. A útočníci to dobře vědí,“ vysvětluje Jirkal. „Trojského koně Agent.GKE jsme detekovali nejvíce ve Španělsku a Polsku. Ze všech detekcí se v desetině případů objevil také v České republice. Jak můžeme vidět, tak uživatelé a uživatelky v Česku hledají možnosti, jak ušetřit na zpoplatněných službách populárních aplikací. Vždy nicméně varujeme před tím, že taková výhoda v podobě úspory peněz může být jen iluzí. Adware i další škodlivé kódy pro platformu Android jsou rizikem pro naše data. Právě na různých fórech a úložištích máte velkou šanci, že spolu s aplikací stáhnete nějaký malware,“ dodává.

Adware Andreed oproti lednu mírně posílil a v rámci České republiky se v únoru objevil v 5 procentech všech zachycených detekcí v zemích EU. „Také v únoru nalíčili útočníci pasti především do škodlivých verzí her a populárních aplikací. Adware Andreed se nejčastěji objevil standardně v mobilních hrách. V únoru jej uživatelé nejvíce stahovali v cracknutých verzích her Vector Classic a Jewels Legend - Match 3 Puzzle. Parkurová hra Vector se přitom objevovala na našem seznamu již v lednu. Útočníkům se evidentně toto maskování škodlivého kódu vyplácí a na místě je tak ostražitost,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce ESET.

Trojský kůň Agent.EQD se i v únoru nejčastěji objevil ve falešné verzi aplikace Swing VPN, dominantní byl v Německu, ale několik případů zaznamenali bezpečností experti i v Česku. „Ne každá reklama je adware. Řada vývojářů využívá legitimní formy reklamy k tomu, aby se jim vrátily náklady na vývoj jejich aplikace, kterou nabízejí bezplatně. Bohužel to platí i opačně a reklama může být podvodná a nebezpečná. Reklamní banner nás může odvést na nebezpečné webové stránky a na nich již můžeme narazit na škodlivý kód, který infikuje naše zařízení. Adware může také sbírat naše osobní údaje, například zaznamenávat naše chování na internetu. V neposlední řadě může být adware také prostředníkem pro různé podvodné nabídky, tedy scam. S ohledem na celou škálu kybernetických rizik, které představuje, bych i v tomto případě doporučoval pořízení kvalitního bezpečnostního softwaru, který adware včas rozpozná a najde jej, pokud už je v zařízení přítomný,“ uzavírá Jirkal.

Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android v zemích EU za únor 2025:


  1. Android/Andreed trojan (6,39 %)
  2. Android/Agent.EQD trojan (4,52 %)
  3. Android/TrojanDropper.Agent.GKE trojan (3,27 %)
  4. Android/Spy.SpinOk trojan (3,27 %)
  5. Android/Clicker.OZ trojan (3,24 %)
  6. Android/Spy.Banker.BGB trojan (2,99 %)
  7. Android/TrojanDropper.Agent.MPP trojan (2,21 %)
  8. Android/TrojanDropper.Agent.JZJ trojan (1,84 %)
  9. Android/Spy.Banker.DLU trojan (1,55 %)
  10. Android/Spy.Spysolr trojan (1,49 %)
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze