Nokia 6730 Classic: krasavice od Vodafonu
recenze

Nokia 6730 Classic: krasavice od Vodafonu

12

Pořídit si v dnešní době chytrý telefon už neznamená, nosit po kapsách velké a těžké zařízení. Příkladem budiž i dnes testovaná Nokia 6730 Classic, která do svého útlého a lehkého těla obsáhla všechny důležité funkce: Symbian 9.3, GPS, HSDPA, 3 Mpx fotoaparát či stereo reproduktory.

Zástup Nokií s přídomkem Classic se za poslední rok velmi rozšířil. Jednu takovou "klasiku" si pro své potřeby nechal vyrobit také mobilní operátor Vodafone. Smíříte-li se tak s tím, že je telefon upravený pro tohoto operátora, dostanete slušně vybavenou Nokii s operačním systémem Symbian 9.3, samozřejmě doplněným o Feature Pack 2. Zbylá výbava je už suše řečeno obyčejná. Nová Nokia však spíše než výbavou zaujme případné zájemce svým designem. V prvé řadě je telefon krásně tenký a padne okamžitě do dlaně. Nabízí se buďto v černé či bílé barvě a obě varianty působí velmi stylově.


Technické parametry

Rozměry 112 x 46 x 13 mm
Hmotnost83 gramů
Konstrukce klasická
Sítě GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 Mhz + UMTS 900 / 2100 MHz
Displej aktivní, typu TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 2,2"
Paměť 48 MB vnitřní + paměťové karty microSD (až 8GB, v balení 1GB karta)
Otevřený operační systém Symbian 9.3 Series 60 3rd Edition, Feature Pack 2
Organizační funkcee-mailový klient s přílohami a automatickým stahováním, kalendář, úkolovník, poznámky, kalkulačka, opakovaný budík, synchronizace s PC, Gimlet 2.0 email, čtečka RSS kanálů
Multimédia 64-hlasá polyfonie, reálné tóny, hudební přehrávač, FM rádio s RDS, přehrávač videa, Java 2.0 s podporou 3D, N-Gage 2.0, webový prohlížeč Safari, 2,5 mm Jack, Flash Lite 3.0
Fotoaparát 3,15 Mpx (2048 x 1536 pixelů), autofocus, LED dioda, 4x digitální zoom nahrávání VGA videa (640 x 480 px, 15 snímků/s) nebo QVGA videa (320 x 240 px, 30 snímků/s), přední CIF kamerka pro videohovory
Navigace GPSvestavěný GPS přijímač, A-GPS, Nokia Mapy 3.0, elektromagnetický kompas
Datové funkceUSB 2.0 (miniUSB konektor, Mass Storage), Bluetooth 2.0 (profil A2DP) GPRS, EDGE, HSDPA (HSDPA s downloadem až 10,2 Mb/s, HSUPA s uploadem až 2 Mb/s)
Baterie a výdržLi-Pol 1050 mAh
Doba hovoru: 600 minut
Pohotovostní doba: 500 hodin
Cena a dostupnost 5777 Kč
3. čtvrtletí 2009

V krabici naleznete

  • mobilní telefon Nokia 6730 Classic
  • uživatelskou příručku (CZ/SK)
  • baterii BL-5CT
  • nabíječku AC-8
  • stereo sluchtáka WH-101
  • USB datový kabel CA-101D
  • paměťovou kartu microSD 1GB

Design a konstrukce: kráska s malou vadou

Jak jsem se již zmínil v předchozím odstavci, design bude hrát při koupi tohoto telefonu velmi pravděpodobně hlavní roli. Finové vsadili na oblé hrany a nízkou tloušťku pouhých 13 milimetrů. Na první pohled vyšel seveřanům i druhý tah, ve kterém zkombinovaly lesklý plast v přední části s matným povrchem na zádech telefonu. Nevýhodu lesklé strany telefonu asi nemusím blíže specifikovat - otisky prstů kam se jen podíváte. Celkový kladný dojem z designu pak ještě umocňuje chromová linka obíhající po boku celého telefonu. Pochromování se dočkal ještě také čtyřsměrný ovladač.

Ostře sledovaným aspektem při výběru nového telefon je stále i kvalita dílenského zpracování. A zde nemohu novou Nokii příliš chválit. Zatímco na začátku mého testování vše sedělo, jak mělo, ke konci začal zadní kryt projevovat znatelnou vůli. Když jsem se zmínil o zadní části, musím dále říci, že působí poměrně chudě. Oživujícím prvkem se tak stává pouze chromová linka v horní části, která je přímo napojena na linku obíhající celý telefon. Vedle objevíte nenápadnou čočku fotoaparátu, nad kterou své místo zaujala přisvětlovací LED dioda. Samozřejmě nemůžou chybět loga výrobce a operátora. V dolní části se pak ještě nachází dvojice reproduktorů.

Přední strana, jak již bylo řečeno, je celá lesklá. Horní část okupuje 2,2 palcový displej, nad kterým své místo našlo logo Nokie, reproduktor pro hovory, druhá kamerka a čidlo sloužící k regulaci podsvětlení. Nyní se ke slovu dostávají boky telefonu. Tentokrát nabídne jedno tlačítko i levá strana. Po jeho stisknutí se rychle dostanete do menu GPS navigace. Pravá strana ukrývá dvojtlačítko regulující úroveň hlasitosti, slot pro paměťové karty a také spoušť fotoaparátu. Tlačítko spouště se však tiskne poměrně ztuha a pořizování snímků provází mírná nejistota. Spodní strana zeje prázdnotou, což dává tušit, že vše zbylé se nachází na straně horní. Naleznete zde microUSB konektor, otvor pro nabíječku a výčet uzavírá 2,5 mm jack konektor pro sluchátka. Škoda že Nokia nezvolila standardní 3,5 mm konektor.

Baterie a výdrž: Bezmála týden v provozu

Nokia svůj nový chytrý model osadila Li-Ion baterií s větší kapacitou, konkrétně 1050 mAh. Dle papírových hodnot výrobce slibuje výdrž na jedno nabití až 500 hodin. V praxi samozřejmě této hodnoty ani zdaleka nedosáhnete, nicméně i tak budete s výdrží spokojeni. Před nedávnem jsme testovali velmi příbuzný model 6720 Classic, který nabídl stejnou baterii. Nicméně Nokia 6730 Classic zřejmě lépe hospodaří s energií, neboť její výdrž na jedno nabití dosahuje při průměrném používání 5 - 6 dní.

Klávesnice: vášniví psavci mají smůlu

Nebudu chodit dlouho kolem horké kaše a rovnou řeknu, že klávesnice se Nokii ale vůbec nepovedla. Dokázal bych překousnout onen zmiňovaný lesklý povrch a s tím spojenou neustálou upatlanost. Nicméně všechny klávesy jsou v podstatě slité do jednoho bloku a jejich vzájemné odlišení je velmi obtížné. Nejlépe se tak ovládá čtyřsměrný ovladač, který je vystouplý nad okolní klávesy. Bohužel ani to není výhra. Například ve snaze stisknout navigační klávesu do pravého směru, se mi několikrát podařilo současně zmáčknou i pravé kontextové tlačítko. Zcela katastrofální je ovšem situace u spodní řady alfanumerické části klávesnice. Poslední řadě kláves se již tradičně nedostává tolik místa jako ostatním. Model 6730 Classic má navíc celou klávesnici o milimetr níže pod okrajem. A právě v místech, kde se klávesy hvězdička, nula a křížek nacházejí se blok kláves zvedá. Tento designérský výtvor značně komplikuje stisk těchto kláves.

Po předčtení předchozího odstavce je zřejmě jasné, proč nemohu tuto Nokii doporučit zapáleným smskářům či hráčům her. Klávesnice ustoupila stylu a to se většinou neobejde bez nějaké té oběti.

Zvuk: ve znamení sterea

Nejprve sice budete zřejmě váhat, ale nakonec budete příjemně překvapeni. Tato v podstatě velmi levná a hlavně „nehudební“ Nokia disponuje rovnou dvěma reproduktory. Oblíbené písničky si tak budete moci vychutnat ve stereu. Nicméně je nutné dodat, že umístění reproduktorů není pro správný stereo efekt ideální. Potěší alespoň velice slušná hlasitost reprodukce a to i v případě položení telefonu na záda. Na těle této Nokie objevíte pouze 2,5 mm jack konektor. Budete-li chtít připojit vlastní sluchátka, nevyhnete se použití redukce.

Displej: dostačující průměr

Nokia 6730 Classic spadá do střední třídy a dle toho také dostala displej. Na ploše 2,2 palců nabídne více než dostatečné QVGA rozlišení a zobrazí škálu 16 miliónů barev. Počítat samozřejmě můžete s aktivní zobrazovací technologií a velmi dobrou čitelností i při slunečním světle. Jako většina nových telefonů i tento disponuje čidlem, které reguluje intenzitu podsvětlení. Tu můžete ještě sami trochu ovlivnit změnou patřičného nastavení.

Zásah Vodafonu pocítíte při touze přizpůsobit si telefon obrazu svému. Zatímco drtivá většina telefonů na trhu nabídne vždy hned několik různých barevných témat, Nokia 6730 Classic disponuje jen jedním. Ale netřeba nijak dlouze truchlit. Stáhnutí nějakého dalšího je otázkou několika málo minut.

Hlavní menu, ovládání, GPS: starý, známý, devítkový Symbian s malou novinkou

Pokud jste se za poslední dva roky setkali s nějakou novou "chytrou" Nokií, budete se i v modelu 6730 Classic cítit jako ryba ve vodě. Nachází se v něm operační systém Symbian S60 ve verzi 9.3. To vše samozřejmě doplňuje Feature Pack 2. Velkou, a mezi uživateli jistě vítanou novinkou, je nový procesor o taktu 600 Mhz. Telefon je tak ve všech ohledech mnohem rychlejší než starší symbianové modely. Pohotovostní obrazovku si můžete přizpůsobit vašim požadavkům. Volnost nabízí zejména aktivní pohotovostní režim, který vám bude každodenním pomocníkem. A právě v něm hledejte onu výše zmiňovanou malou novinku. Přibyla možnost, kdy hlavní část pohotovostního režimu zaberou vybrané kontakty z telefonního seznamu. Pro někoho jistě příjemná a vítaná možnost. Já však stále raději zůstával u původního rozvržení.

Naprosto beze změn shledáte hlavní menu. Krom klasické matice 12 ikon jsou opět na výběr i méně obvyklá uspořádání. Počet i uspořádání jednotlivých ikon můžete měnit a není problém mít přímo v hlavním menu vstup do nějaké důležité aplikace.

Jelikož je nová Nokia vybavena GPS, najdete přímo v hlavním menu vstup do aplikace Mapy. Do tohoto menu se mimochodem dostanete ještě rychleji a to stisknutím klávesy na levém boku přístroje. Od Nokie dostanete nejnovější verzi této aplikace s časově omezenou licencí pro hlasovou navigaci. K dispozici jsou podrobné mapy, klasické, satelitní, či 3D zobrazení a ke spokojenému používání přispěje kromě české lokalizace navigace i intuitivní ovládání. GPS funguje víceméně spolehlivě, jen v uzavřených prostorech ji chvíli trvá, než určí vaší aktuální polohu. Je také lepší využívat při navigování i připojení k internetu.

Fotoaparát: na momentky stačí

Nokia 6730 Classic se sice prodává za cenu okolo 6000Kč, ovšem nabídne pouze velmi průměrný fotoaparát, který dokáže vytvářet snímky v maximálním rozlišení 3 Mpx. Navíc mu chybí automatické ostření a výsledné fotografie příliš parády neudělají. Různé odstíny jedné barvy se slévají a dosti často dochází k přepalům. Proto lze digitální fotoaparát v této Nokii doporučit spíše jen jako pořizovač momentek. Myslíte-li to z focením vážněji, rozhodně se poohlédněte jinde. Situaci se mírně snaží zachránit přisvětlovací dioda, která v šeru udělá poměrně slušné světlo, samozřejmě jen na krátkou vzdálenost. Příjemným překvapením pro mě byla testovací fotografie textu. I bez autofocusu si Nokia 6730 Classic s textem poradila obstojně, o čemž se můžete přesvědčit na přiložené fotografii sami.

Mnohem více než s kvalitou fotografií budete spokojeni s videozáznamy. Nahrávat lze ve VGA rozlišení a výsledky lze již s klidem pouštět i na stolním PC. Bohužel, i když je při natáčení přítomna možnost zoomu, raději ho nevyužívejte. Telefon se při každém přiblížení na půl sekundy zasekne a výsledné video pak nevypadá moc pěkně. Ostatně o tom se můžete přesvědčit ze zde přiložené ukázky.


Ukázky fotografií Ukázka videozáznamu - 640x480

Zábava: nejen Symbian se o ní postará

Základy zábavy tvoří starý známý hudební přehrávač, který kromě mnoha možností třídění, nabídne i rozsáhlé nastavení. Ekvalizér, zvláštní zvýraznění basů i vyvážení sterea. Přehrávač videa obstará další starý známý - Real Player. Není však problém si doinstalovat nějaký vlastní a lepší přehrávač. Své oblíbené písničky můžete ukládat do vnitřní paměti, která ovšem činí jen něco okolo 50MB. Koupě paměťové karty tak bude nutná. Nezmění to zřejmě ani fakt, že od výrobce jednu kartu dostanete, protože ta má kapacitu pouhý 1GB. Žádné inovace nečekejte ani u FM rádia. Nabídne funkci RDS a několik stanic si můžete uložit do paměti.

O další zábavu se postarají hry. Výrobce předinstaloval pouze dvě obyčejné hry psané v jazyce JAVA. Není však problém si stáhnout nějaké další. Doporučuji poohlédnout se zejména po titulech pro Symbian, které jsou kvalitou někde úplně jinde, než jednoduché java hry. U symbianového telefonu snad ani není třeba připomínat, že podporuje multi-tasking, tedy běh více aplikací najednou.

Telefonování a telefonní seznam: bezchybné

Nová Nokia 6730 Classic je kvadrálním GSM telefonem, který si rozumí s frekvencemi 850, 900, 1800 a 1900 MHz. Kromě toho zvládne také podporou sítí třetí generace na frekvencích 900, 1900 a 2100 MHz. Telefonní seznam zůstává v symbianových Nokiích v podstatě stále stejný. Ke každému kontaktu lze zadat až 45 typů položek, jejichž počet je opět omezen pouze volnou sdílenou pamětí. Vyhledávání probíhá podle více písmen a je díky rychlému procesoru pohotové. Mobil vám dá na výběr mezi řazením podle příjmení nebo jména. Novinkou je již výše zmíněná možnost, umístit si několik vybraných kontaktů přímo na hlavní displej do pohotovostního režimu.U Nokií je synchronizace s počítačem i serverem vždy bezchybná, a nejinak je tomu i zde. Svému účelu dobře poslouží aplikace Nokia PC Suite. V nabídce telefonu nechybí hlasové ovládání a vytáčení. Rozpoznání hlasu je také více než spolehlivé. Problémy mohou nastat jen ve velmi hlučném prostředí. Nokia 6730 Classic dále nabízí upravitelné vyzváněcí profily, mezi kterými nechybí ani offline režim, který se hodí zejména v letadle. Tichý režim lze rychle aktivovat v pohotovostním režimu podržením klávesy s křížkem.

Zprávy: od textovek po e-maily

Zprávy můžete vytvářet trojího druhu: klasickou textovku, zvukovou zprávu či e-mail. Za editor zpráv finského výrobce chválíme. Je přehledný, v horní části vidíte vámi vybrané příjemce, nechybí odpočítávání znaků již od prvního zadaného znaku či počet zpráv, do kterých bude SMS případně MMS před odesláním rozdělena. Po přidání multimediálního obsahu se automaticky změní SMS zpráva na MMS zprávu o maximální velikosti 300 KB. Velikost písma se dá měnit ve třech krocích.

V nastavení nechybí možnost vypnutí či zapnutí doručenky, povolení příjmu CB zpráv a v neposlední řadě výběr vlastní melodie, která vám nově příchozí zprávu ohlásí. Telefon také umí nahlas přečíst přijaté zprávy. Kromě jazyka a hlasu lze nastavit také například rychlost či hlasitost čtení. Emailový klient podporuje protokoly POP3 i IMAP4, k dispozici je i upozorňování a automatická aktualizace. Problém nepředstavují ani přílohy, které lze na vyžádání stáhnout. Pohodlně si je v telefonu otevřete. Nechybí totiž praktické aplikace QucikOffice, Adobe Reader a mobilní variace programu pro rozbalování ZIP souborů. Emaily se mohou od SMS a MMS samozřejmě ohlašovat odlišným tónem.

Organizační funkce: když nechybí takřka nic

Organizační funkce měly symbianové Nokie skvěle zpracovány již od pradávna. Černou ovci nebude představovat ani model 6730 Classic. Kalendář nabízí měsíční, týdenní i denní náhled, dále pak možnost zadat opakované i vícedenní události. Chybět nemohou ani úkoly. Díky aktivnímu pohotovostnímu režimu máte přehled o všech nadcházejících událostech i úkolech. Ve výbavě lze nalézt také kvalitní budík s opakováním v určitých dnech týdne. Dále v nabídce organizačních funkcí naleznete praktický světový čas, diktafon omezený dostupnou pamětí a jednoduchou kalkulačku. Pro Nokii 6730 Classic není problém ani čtení Word, Excel, PowerPoint nebo PDF dokumentů díky nové verzi Quickoffice. Prohlížení dokumentů je zdarma, pokud si však v této aplikaci chcete vytvořit nový dokument či editovat stávající, pak si musíte zakoupit licenci. Jak už jsem se zmínil v minulém odstavci, při práci vás nezaskočí ani zabalené soubory s koncovkou ZIP.

Datové funkce: Wi-Fi, kde jsi?

Nokia 6730 Classic disponuje téměř kompletní datovou výbavou. K dispozici je kvarteto služeb v podobě GPRS, EDGE (obojí ve třídě 32), UMTS a HSDPA s rychlostí downloadu až 10,2 Mb/s. V našich končinách si však užijete zhruba jen třetinovou rychlost. K prohlížení internetu je připraven osvědčený prohlížeč, který znáte již z předchozích symbianových Nokií. Za poslední rok se v telefonech i této cenové třídy rozšířilo bezdrátové připojení prostřednictvím Wi-Fi a proto celkem zamrzí, že jej Nokia vynechala. V telefonu dále nechybí Bluetooth 2.0 včetně profilu A2DP pro bezdrátový poslech hudby a v základním balení dostanete i USB kabel.

Zhodnocení: vybírejte pečlivě

Nebudu zastírat, že to Nokia 6730 Classic bude mít na trhu velmi těžké a získat si kupce bude obtížné. V současnosti najdeme na pultech obchodů spousta podobně vybavených telefonů za podobné ceny, navíc mnohdy i z vlastní stáje. Funkční výbava Nokie 6730 Classic již mnoho uživatelů neoslní. Největším lákadlem se tak asi stává vestavěný čip GPS. Další účinnou zbraní nové Nokie by mohl být její design a malá tloušťka. Naopak ji vůbec nenahrává, že ji nalezneme jen v nabídce Vodafonu. Někomu by také mohlo vadit logo operátora okupující obě strany telefonu. Nezbývá než vybírat opravdu pečlivě a zvážit i alternativy v podobě starších modelů, které lze v doprodejích sehnat za přijatelnější částky.

nokia-6730-classic
Klady
  • rychlý procesor - 600 Mhz
  • stereo reproduktory
  • GPS modul
Zápory
  • chybí Wi-Fi
  • fotoaparát bez autofocusu
  • nepohodlná klávesnice
  • pouze 1GB karta v základním balení
Diskuze ke článku
pipkin
velmi úsměvné. publikujete na českém webu a nebojíte se sem dát fotky telefonu s klávesnicí, která k nám do ČR nepatrí. masakr, trapný masakr
Michal Pavlíček
Dobrý den.

Telefon jsme měli poskytnutý v rámci testování od českého Vodafonu. Operátor telfon půjčoval ještě v době, kdy se v ČR neprodával. Klávesnice je tudíž mezinárodní, pro mžnosti testování. Mohu Vás však ujistit, že se jedná o finální produkt, včetně plnohodnotného české firmwaru.
JohnyAsbest
máte to strašně mizerně nafoceno, vypadá to jako nejobyčejnější čínský kšunt. Bílá vypadá podstatně lépe, ale ta u Vodafonu jaksi není a není, už měla být 21.srpna, ale stále nic.
fake JohnyAsbest
Tady uz se dlouhou dobu veci jen flakaj. A tahle recenze tomu dala hrebinek. Vse tu jen blika jak na diskotece a informace vhodne serioznim webum uz se tu davno nedaj najit

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze