O tom že, se tato funkce chystá a následně i testuje, jsme vás již informovali. Nyní ale nastal čas, kdy jsou aktuální dopravní informace v aplikaci Mapy.cz přístupné všem – stačí aktualizovat aplikaci. Mapy vás pak upozorní, kde se při cestách po České republice nachází uzavírky, nehody, radary, kolony nebo stavby na silnici. Plánovač trasy a navigace umí přizpůsobit trasu aktuální dopravní situaci a za jízdy vyhledá nejrychlejší cestu s ohledem na aktuální dopravu a vyhne se problematickým úsekům na silnicích.
Aktuální doprava v appce pro všechny naše uživatele je venku 🍾 Ukážeme vám uzavírky, nehody a jiné dopravní události. Navedeme vás lepší cestou🚘
— Mapy.cz (@mapy_cz) June 17, 2020
Naplánujete si trasu s provozem i na webu: https://t.co/usGIRn0C1f
Aktualizujte👇https://t.co/qjwA7YWeBB https://t.co/6dQaw59KDG pic.twitter.com/TM52dOLTa8
„Chceme být pro lidi parťákem nejen na víkendové výlety, ale i pro běžný život při cestování například po městě. Jsme na startovní čáře nové etapy a uvědomujeme si zodpovědnost, kterou na sebe spuštěním dopravy bereme, ale věříme, že lidi nezklameme a Mapy budou nadále s radostí používat,“ říká Martin Jeřábek, manažer týmu Mapy.cz, a dodává, že v tuto chvíli nemají ambici překonávat přímou konkurenci, ale naopak chtějí rozšířit nabídku možností pro stávající uživatele, kterým dopravní přehled v aplikaci chyběl. Údaje v dopravní mapě jsou v současnosti dostupné jen pro území České republiky, ale do budoucna se počítá s jejich rozšířením.
Aplikace Mapy.cz sbírá část dat o dopravě od Ředitelství silnic a dálnic ČR a následně je automatizovaně převádí do svých mapových podkladů. „Informace o kolonách se počítají z dat externích leasingových flotil, do kterých chceme postupně zapojovat i data od uživatelů, kteří využívají navigaci. Jejich součinnost při vytváření dopravní mapy je jeden z našich současných cílů. Pomůže nám, až se naši fanoušci zapojí do společného vytváření dopravní mapy a dají nám vědět, pokud na cestě narazí například na uzavírku, kterou u nás neuvidí. Čím víc se jich zapojí, tím budou dopravní informace v Mapách aktuálnější,“ dodává Faifer.
Bohužel tohle je "politika" GOOGLE, který do Android auto nechce pustit konkurenční navigační systémy, takže tam zůstává jen Waze a Google mapy :-(
Osobně si myslím, že v tomto případě by nebylo úplně od věci, kdyby na Google "zatlačila" EU (stejně jako tomu bylo v případě Microsoftu), namísto vymýšlení stále nesmyslnějších "ekologických" limitů a různých fíčur a asistentů, které řidičům spíše komplikují život místo aby jim pomáhali.