Jak si vedli výrobci mobilních telefonů v uplynulém roce?

2

Rok se s rokem sešel a my se můžeme podívat na 4.čtvrtletí roku 2009 a na výrobce, kteří se snažili buď navýšit zisk novými modely, nebo se vyhrabat z propasti, do které se dříve dostali. Teměř všem výrobcům se podařilo rok zakončit úspěšně, ať už navýšením čistého zisku nebo snížením ztrát z předchozího období.

Motorola

Lehce pozapomenutý výrobce představil kompletní finanční zprávu z posledního čtvrtletí (dále jen Q4) roku 2009, ze které jasně vyplývá, že se společnost opět staví na nohy. Výdělek činí 142 milionů dolarů, což snižuje celkové ztráty za minulý rok na pouhých 51 milionů. Ve srovnání se ztrátou 4,2 miliard za rok 2008 je jasně vidět rozdíl a úspěchy společnosti. To však nemění nic na tom, že je společnost stále ve ztrátě. Za Q4 prodala 12 milionů přístrojů, což pomohlo zisku 1,8 miliard dolarů. Chce to ale ještě vylepšit výsledky, aby se mohlo jednat jen o čistý zisk. Několik nových přístrojů ze série Milestone by se o to mohlo postarat.

Podíl na trhu: 3,7%

Samsung

Rok 2009 byl úspěšný pro téměř všechny divize Samsungu a dle finanční zprávy z Q4 to vypadá na důraznou tečku za skvělým rokem. Zpráva hlásí, že se Samsungu podařilo za rok 2009 prodat téměř 227 milionů přístrojů, což je o 16% víc, než v roce předchozím. Z toho 68,8 milionů kusů bylo pouze z posledního čtvrtletí, což je posun o 14% z čtvrtletí třetího. Podobná nadílka Samsungu vynesla úctihodných 850 milionů dolarů, za celý rok pak společnost vytřásla z oslíčka 3,56 miliard dolarů, což je výrazný úspěch oproti 2,57 miliard z roku 2008. Podobná čísla se Samsungu povedla především díky strategii zaplnit trh širokým spektrem dotykových komunikátorů a smartphonů, což se nyní jeví jako povedený tah. Uvidíme, co nabídne společnost v roce současném.

Podíl na trhu: 23%

Nokia

I přes velmi vlažné tři čtvrtiny roku 2009 se nám ke konci Nokia pořádně rozjela. Přístroje této značky dle všeho mizely z poliček během prázdnin jako šílené a to vyneslo společnosti 1,2 miliard dolarů. To pro krizí zmítanou dobu není vůbec špatné. Světově největší výrobce dokázal v závěrečném čtvrtletí nabídnout 126,9 milionů přístrojů, čímž se polepšil o 17% oproti čtvrtletí třetímu. Takový počet telefonů Nokii vygeneroval zisk 12 miliard euro. Zisky by pro společnost mohly být ještě lepší, pokud by si divize Nokia-Siemens Networks nevedla tak špatně a nepředvedla ztrátu v podobě 2,2 miliard dolarů. Nehledě na to však zůstává Nokia jedním z největších a nejvýdělečnějších výrobců mobilních přístrojů současnosti.

Podíl na trhu: 39%

Sony Ericsson

Nehledě na povedené přístroje poslední doby se společnost drží z posledních sil a hlásí další ztráty. I přes prodeje půl miliónu kusů přístrojů se ztráty vyšplhaly na 222,4 milionů dolarů. Prázdninové období zcela dle očekávání zvedlo ceny a také počet prodaných kusů na 14,6 milionů, jejichž počet by se mnohonásobně navýšil, pokud by SE stihl šoupnout na trh své vlajkové lodě XPERIA X2 a X10. Úplná roční zpráva poukazuje na to, že se společnosti podařilo prodat 57,1 milionů kusů za celý rok, což nechává i nadále SE ve ztrátě. Vzhledem k finančním možnostem společnosti si SE nemůže dovolit další podobný rok a v současnosti upírá své veškeré naděje na dvojici Xperií, které by měli s čísly alespoň trochu zamávat.

Apple

Finanční zpráva Apple ukazuje, že žíznivá finanční čára úspěchu pokračuje i nadále. Společnost si přičetla za Q4 dalších 15,68 miliard dolarů. Hlavním bodem úspěchu Applu jsou samozřejmě megalománské prodeje iPhonu, kterých se jen za poslední čtvrtletí roku 2009 prodalo dalších 8,7 milionů kusů. Prodeje iPodů spadly o 8% na 21 milionů kusů, počítače Mac to však bohatě vynahradily. Poprvé můžeme vytknout také fakt, že číní mezinárodní prodeje více jak polovinu veškerého zisku společnosti. Očekávaný zisk prvního čtvrtletí roku 2010 se pohybuje mezi 11,0 a 11,4 miliardami dolarů, což by při splnění udělalo z Q1 2010 nejúspěšnější čtvrtletí v historii společnosti.

LG

I LG může slavit svůj úspěch, jelikož finanční zpráva ukazuje na Q4 jakožto nejúspěšnější v historii společnosti. Světové prodeje LG Electronics za Q4 se zvedly o 6,8% na 12,2 miliard dolarů. Za celý rok 2009 se LG polepšilo o 12,5% na hezkých 43,4 miliard dolarů. Ten bude také pro společnost rekordní ze strany počtu prodaných telefonů, jejichž hranice je nyní 117,9 milionů kusů oproti 100,7 z roku 2008. Celoroční prodeje Mobile Communications Company se zvedly o 13,5% na 14,2 miliard dolarů. Uvidíme, zda se společnosti povede zopakovat podobný úspěch i v roce 2010.

Diskuze ke článku
sniper
CHYBÍ PODÍLI NA TRHU U SONYERICSSONU,APPLE A U LG(A PROČ PÍŠU CAPSLOCKEM-ABY JSTE TO NEPŘEHLÉDLI!!!!!!!)
Michal Maliarov
Michal Maliarov
Bohužel ne všechny společnosti procenta podílu poskytují, vycházíme jen z toho, co uvolňují v oficiální zprávě :) Zbytek procent by se sice dal dopočítat, ale to by byly jen domněnky.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze