mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Jak fotí a natáčí LG G3?

autor:
, vydáno:

V redakci i nadále intenzivně testujeme vlajkovou loď jihokorejského LG, model G3. Mezi jeho trumfy nepatří jen tlačítka na zadní straně či vysoce kvalitní displej. Lákat může i na 13megapixelový fotoaparát, který se chlubí optickou stabilizací obrazu nebo laserovým ostřením. Samozřejmostí je pak záznam 4K videa. Jaké výkony G3 odvádí v praxi?

srovnání cen
LG D855 G3 16GB
LG G3

Úvodem si samozřejmě fotoaparát v LG G3 decentně představíme a následně se vrhneme na fotografie a videa. Již v samotném úvodu jsme naznačili, že LG do G3 nasadilo 13megapixelový fotoaparát, který nabízí automatické ostření, dvojitou přisvětlovací LED diodu či pomocné ostření laserem. Snímač nabízí slušnou světelnost f/2.4 a jeho velikost činí 1/3,06". Za zmínku hned v úvodu stojí i ceněná optická stabilizace obrazu.

Prostředí fotoaparátu

Samotná aplikace fotoaparátu je vyvedena v klasické formě, která klade důraz na maximální prostor pro snímanou scénu a snadný přístup všech funkcí. Nechybí samostatná spoušť pro pořízení snímku i zahájení záznamu. Vstup do galerie asi netřeba ani zmiňovat. To vše se nachází při pravé straně aplikace. Na opačné straně je nejprve kontextové tlačítko, skládající se ze tří vertikálně sestavených teček. Jeho funkcí je odkrýt či naopak schovat další nabídku.

LG G3 LG G3 LG G3 LG G3

V jejím rámci můžete rychle nastavit blesk, kde jsou k dispozici režimy, trvale zapnuto, vypnuto či automatika. Druhá ikonka přepíná z čelního na zadní fotoaparát. Téhož kroku docílíte také tahem prstu od spodního či horního kraje (v horizontální poloze) směrem ke středu. Třetí ikonka přepíná čtyři základní režimy. Vybírat můžete automatiku, kouzelné zaměření (možnost změny ostření po pořízení snímku), Panorama či dvojité snímání, kdy pořídíte snímek z čelního i hlavního fotoaparátu v jedem moment.

LG G3 LG G3
Prostředí fotoaparátu je přehledné

Poslední ikonka vás vpustí do podrobného nastavení. Zde se nachází HDR režim a hned dále volba rozlišení. V případě fotografií se nejvyšší možné rozlišení 13 megapixelů pojí s poměrem stran 4:3. Preferujete-li širokoúhlé snímky, budete muset přepnout na 10 megapixelů. Další volbou je hlasová spoušť. Můžete vyslovit slova „Číz“, „Smile“, „Whiskey“, „Kimči“ nebo „El dží“ a dojde k pořízení snímku. Funguje to velmi spolehlivě.

LG G3 LG G3
Nastavení je rychle po ruce

Posledním nastavením je mřížka a volba úložiště, kde vyberete interní paměť nebo vaší paměťovou kartu.

Fotografie

LG G3 nabízí hned několik možných způsobů, jak pořídit fotografii. Můžete využít spoušť na displeji, kterou lze i přidržet a pořídit tak sérii několika snímků za sebou. Další možností jsou tlačítka hlasitosti na zadní straně. Bohužel právě jejich specifické umístění těsně vedle čočky fotoaparátu jim škodí a v podstatě vždy si dáte část prstu do záběru. Třetí možností je samospoušť s intervaly 3 a 10 vteřin. Poslední možností je hlasové spoušť, kterou jsme si představili výše. Nejpraktičtější hardwarová spoušť bohužel chybí.

Laserový autofocus

Jedním z trumfů, který LG G3 může vytáhnout z rukávu, je laserový autofocus. Ten se nachází v černém oválu vedle fotoaparátu. Jeho úkolem je urychlit zaostřování scény a navíc umí pomoci například v šeru. V prvé řadě je však celý proces ostření na snímanou scénu rychlejší. Nutno však dodat, že velmi záleží, s jakým telefonem LG G3 budete srovnávat a rovněž za jakých podmínek.

Například v místech s dobrým osvětlením ostří stejně rychle jako LG G3 i HTC One (M7). Rozdíl opravdu nejde rozeznat. Pokud se však světelné podmínky zhorší, je rychlost LG G3 již patrná. Totéž platí také na jednobarevné a rovné plochy, kde telefony mají problém na něco zaostřit. LG G3 vyšle laser a má zaostřeno v okamžiku.

Další výhoda laserového ostření spočívá při fotografování s bleskem. Pokud je šero, nebo prostě jen potřebujete použít LED diodu, většina telefonů si scénu musí zaostřit a jelikož na ni nevidí, přisvítí si bleskem. To však například může zmást lidi, které hodláte fotit, případně někoho oslnit. LG G3 k ostření moc světla nepotřebuje, vyšle jednoduše laser. LED diodu pak použije až pro samotné pořízení scény.

Sečteno a podtrženo, laserový autofocus je velmi šikovnou funkcí, jejíž přednosti se projeví vždy ve ztížených podmínkách, kde její přítomnost jistě doceníte.

Klasické snímky

Přejděme již k samotném focení. To probíhá velmi rychle a v podstatě můžete pořizovat jeden snímek za druhým i v plném rozlišení 13 megapixelů. Ještě více než rychlost vás však určitě potěší kvalita fotografií. Snímky jsou dokonale ostré po celé ploše, barevné podání je věrné a G3 si také nadprůměrně dobře poradí se světlem. Nevznikají temné místa, ani nepěkné přepaly.

LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3
Exteriér

Při slunném dni tedy pořídíte nadprůměrné snímky. Nadšení nicméně převažuje i nadále. Kvalitní fotografie zvládnete s pomocí LG G3 pořídit také v noci, pouze za pouličního osvětlení. Snímky takřka netrpí digitálním šumem a díky optické stabilizace nedochází k nechtěnému rozmazání. Podobně skvěle G3 jdou snímky textu či jiné makro snímky.

LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3
Interiér
LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3 LG G3
Snímky v noci / ve tmě
LG G3 LG G3 LG G3
Makro

Pohrát si můžete také s režimem kouzelného zaměření. Ten neumí nic jiného, než pořízenou fotografii přeostřit, tak jak je dnes zvykem. Při pořízení snímku na displeji uvidíte, jak telefon snímanou scénu zabírá ze všech možných vzdáleností a ostří na všechny objekty. Následně se fotka se všemi informacemi uloží. Poté ji můžete přeostřit. Avšak jen jednou. Kvalita je na velmi slušné úrovni, což se ale s ohledem na výše popsané výkony dalo očekávat.

LG G3 LG G3
Možnost přeostřit scénu

Čelní kamerka

V letošním roce se často skloňuje slovo selfie, tedy fotografie skupinky lidí, většinou pořízená čelním fotoaparátem. Pro tuto „in“ věc je LG vybaveno jen částečně. Čelní kamerka dosahuje rozlišení pouze 2 megapixely, což je už poměrně málo. Kvalita se proto ihned projeví neostrostí a slévajícími se detaily, které spatříte již na displeji telefonu.

LG G3 LG G3
Fotografie z čelní kamerky

Na druhou stranu LG nabízí speciální mód pro použití obou fotoaparátů v jeden moment nebo také pořízení selfie za pomocí gesta. Stačí zvednout dlaň, tu telefon zaměří, a následným sevřením v pěst dojde ke spuštění samospouště s časem 3 vteřiny. To je akorát, abyste schovali ruku a vykouzlili nějaký pěkný úsměv.

Tagy článku: ,

Související články

Recenze LG G3: černý kůň s QHD displejem | vydáno
110
Srovnání LG G4 vs. LG G3 | vydáno
54
Mládí vpřed? Srovnání LG G3 a předchůdce G2 | vydáno
51

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

Stačí vypnout blesk při focení předním foťákem. R
Zdravím, stává se taky někomu, že se mu obrazovka předního foťáku z ničeho nic zmenší do malého obdélníku? Neví někdo, jak to zase zvětšit teda kromě továrního nastavení? Diky za radu Lucie
Sice pozdě, ale nedá mi to nepřidat svojí zkušenost s Nokií 1020, neb jsem strašně toužil po nej "mobilním" foťáku a byl jsem ochoten podstoupit změnu z Android na WP. Nikdy více! Do večera jsem ho odložil a složitě vše celý den vracel zpět a týden vybíral jiný telefon. Bylo to někdy v září /2014, takže už si nepamatuju konkrétnosti (od chybějících aplikací, na které jsem byl v Android zvyklý /pamatuji si jen Bergfex.../, přes offline navigaci ale s online body zájmu :-) /takže bez dat nepoužitelné/, nemožnost posunout tahem prstu schůzku v kalendáři - prostě nejde, až po nelogičnosti v systému) Ale byla toho fakt spousta...jediný klad - foťák. Ale telefon je v podstatě pro průměrného uživatele pracujícího s Androidem (Samsung) dle mého názoru nepoužitelný a pro mě až tak, že bych klidně sebou raději nosil kompaktní foťák, než se trápit s tímto telefonem...A to mi všichni hlásili jak je to skvělá volba, takový nový APPLE...Nikdy více! Ale každému co jeho jest. Honza
Pridam aj ja svoj nazor...., akorat vcera som sa konecne po tyzdni zbavil xperie Z2. Po mojej G2 som hladal nastupcu, co mi do urcitej miery nahradi kompaktny fotoaparat. Z2 bol riadny krok spat.....kvalita fotiek otrasna..., neostre, zliate plochy, pomale ostrenie, a tie farby to mal byt vtip ???...ak nebol slnecny den nemalo ani zmysel nieco vobec fotit. Ludia co tu obhajuju Z2 podla mna vedia ze to foti uplne naprd, ale nechcu si to priznat :-D ..., ale okrem fotaku to bol pekny telefon..., ale ked to zrovnam s G3 tak japonci by si mali ist spravit sluzobnu cestu ku korejcom, aby im ukazali ako sa ma robit pouzitelny fotak v mobilnom zariadeni Jankooooooo
A zdá se, že problém je řešen novou verzí Google fotoaparátu (2.3.017) Josef Nožička
Jasně, záleží, co kdo chce a potřebuje, nejlepší fotomobil nebo celkově špičkový telefon s rozumným foťákem, profesionální fotky z odpovídajícího přístroje nebo jen něco na fotky z dovolené... Někdy v blízké době bych si chtěl koupit něco lepšího, ale prostě dát 1x tisíc za kompakt se mi nechce, radši si připlatím a pořídím nějakou základní zrcadlovku. A díky za odpověď :) calmer
JJ to jsem si dohledal že to bude ono - no on je problém v tom že za tuhle cenu kvalitní nový fotoaparát nekoupíš ani dnes - no možná v nějakém doprodeji kol 7 by se dal najít Nikon D3100. Ale jinak kvalitní kompakty začínají nad 10 000 - což je v podstatě zase cena laciné zrcadlovky - to už je pak o tom co kdo potřebuje. Jo ta Z2 z pohledu mobil s malým čipem fotí slušně to jo a určitě lépe jak staré laciné kompakty. Na druhou stranu pořád se nejedná o výstup na té úrovni abys z toho dělal pěkné větší tisky - na tom je prostě pořád vidět, že jde o malý čip - to bych v budoucnu od vlajkové lodi nečekal - prostě měli by dát větší :D 1020 je poměrně tenký telefon až na ten fotomodul - ale to je taková piha na tváři Marilyn Monroe :D Za ty fotky to stojí..... Michal
Sorry, ale 1/2,3" byl před cca 4 roky, kdy se ten foťák kupoval, standard v cenové hladině okolo 6k, dražší kompakt bych asi nekoupil. Neříkám, že je to nějaký mistrovský kousek, ale na nějaké to focení na dovolené, k čemu byl určen, stačil. Navíc ten foťák nedělá jen čip, takže to, že Z2 s tak malým objektivem drží krok s fotoaparátem je pěkné. Nevím, jestli budou rvát u Z3 do asi ještě tenčího těla větší čip, myslím si, že tímhle směrem to u vlajkových lodí nepůjde. Vlajková loď tlustá jako 1020 by byla IMHO fail. P.S. měl jsem to špatně, jmenuje se TZ20, ale to jsi asi pochopil... calmer
Mám jej od včera a pokud srovnám fotky se SG4 nebo přítelkyně sony xperia p tak fotí opravdu skvěle! I při šeru udělá opravdu rychlé fotky bez šumu. Noční fotky díky kvalitnějšímu blesku taky úplně jiný level. Co je naopak horší něž na SG4 tak přední kamera. Kvalitou je spíše jako na SG3. Jiří Sovák
Více informací k fotosférám u LG telefonů s dnešním vyjádřením od Google viz. diskuse zde: https://productforums.google.com/forum/?utm_medium=email&utm_source=footer#!msg/maps/BFfO_xqwbhU/6zitQn22yY8J Josef Nožička

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 43 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

Apple akademie: jak prodloužit výdrž iPhonu?
vydáno |
Michal Marek
| článek
iPhone je, podobně jako další moderní smartphony, mimořádně výkonný a chytrý. Inteligentní funkce ovšem často vyžadují využívání různých senzorů, připojení k internetu i třeba zjišťování polohy, což je náročné na energii a uživatel brzy zjistí, že za výkon a funkčnost smartphonu platíme svou cenu – telefony musíme prakticky denně nabíjet.
9Retro: Sony Ericsson T610 – švédsko-japonská legenda
vydáno |
Michal Pavlíček
| článek
Celou jednu dekádu fungovalo spojení švédského Ericssonu s japonským Sony. Během této nezanedbatelné doby jsme se dočkali hned několika povedených telefonů, které se nesmazatelně zapsaly do mobilní historie. Bezpochyby se mezi ně řadí také kultovní Sony Ericsson T610, který před téměř 15 lety zaujal vzhledem i výbavou.