„S clippery jsme se dříve setkávali na osobních počítačích s operačním systémem Windows a na neoficiálních fórech pro uživatele mobilní platformy Android. Běžný uživatel mobilního zařízení se tak s hrozbou nesetkal. Nyní se ale situace změnila, a pokud uživatelé provádí transakce s kryptoměnami ve svém chytrém telefonu či tabletu s operačním systémem Android, měli by být obezřetní před tímto konkrétním druhem podvodu,“ vysvětluje Lukáš Štefanko, analytik malware ve společnosti ESET.
The First Android cryptocurrency clipboard exchanger found on Google Play.
— Lukas Stefanko (@LukasStefanko) 8. února 2019
Its goal is to change copied address of cryptocurrency wallet of recipient for the attacker's.
Malware also impersonates @metamask_io service and lures PK, password or phrase.https://t.co/tInkzv9kcS pic.twitter.com/2tDqfNimUJ
Nově objevený clipper, detekovaný analytiky společnosti ESET jako Android/Clipper.C, využívá skutečnosti, že držitelé kryptoměn zpravidla nezadávají při transakcích adresu své peněženky ručně. Namísto toho, aby ji napsali, mají uživatelé tendenci adresu zkopírovat a vložit. Toho využívají útočníci, text – nebo spíše dlouhý řetězec písmen a čísel – zkopírovaný do schránky změní z původní adresy příjemce transakce na adresu peněženky spravovanou útočníkem.
Clipper, který analytici ESET v Google Play objevili z kraje února letošního roku, se vydává za legitimní službu s názvem MetaMask. Tato služba umožňuje spustit decentralizované aplikace pro Ethereum v prohlížeči, aniž by bylo nutné spustit celý Ethereum node. Legitimní MetaMask je možné stáhnout v podobě doplňků do prohlížečů jsou Chrome nebo Firefox. Verze pro mobilní zařízení však prozatím dostupná není. Podvodná aplikace zneužívající jména legitimní služby byla na podnět analytiků společnosti ESET z obchodu Google Play stažena.
Tento druh malware se poprvé objevil v roce 2017, kdy jeho prostřednictvím útočníci cílili na uživatele operačního systému Windows. V roce 2018 objevili analytici společnosti ESET hned tři takové aplikace. V srpnu 2018 se na fórech, kde jsou aktivní útočnici, objevila k prodeji první clipper aplikace pro Android. Tento malware se následně objevil v několika neoficiálních obchodech s aplikacemi.
How Android Clipper works?
— Lukas Stefanko (@LukasStefanko) 11. února 2019
In the video I explained what is Clipper and demonstrated its functionality including possible attack scenario. #BTC #ETHhttps://t.co/C4Lla7ey4l