Jaký koupit nejlepší kompaktní tablet?

Podívejte se na naše favority
10
Jaký koupit nejlepší kompaktní tablet?
  • Našemu výběru kompaktních tabletů dominuje Apple se svými iPady
  • Kompaktní tablety jsou zpravidla cenově dostupnější, avšak méně výkonné

I kompaktnější tablety si stále najdou své zastánce, a jelikož se u jednotlivých modelů poměrně zásadně liší tloušťka rámečků kolem samotné obrazovky (která se velkou měrou podílí na celkových rozměrech), rozhodli jsme se rozřadit tablety podle uhlopříčky displeje. S ohledem na trend neustále se zvětšujících obrazovek tedy považujeme za kompaktní ty, jejichž uhlopříčka je menší než 10,5 palců.


Nejlepší kompaktní tablet

Stejně jako u větších tabletů, i této kategorii dominuje Apple s iPady. Do výběru jsme tak zařadili nový základní iPad s podporou Apple Pencil, ale také vylepšený Apple iPad mini. Pokud hledáte cenově dostupnou alternativu s Androidem (například pro děti), může vás zaujmout Samsung Galaxy Tab A s 10,1" displejem.

Apple iPad (2019)

Nový Apple iPad představuje již sedmou generaci původního iPadu, která přináší spíše kosmetická vylepšení, z nichž tím nejzásadnějším je navýšení uhlopříčky displeje na 10,2 palce z předchozích 9,7 palců. Obrazovka, která si stále zachovává poměrně tlusté rámečky, se chlubí rozlišením 2 160 × 1 620 pixelů s výslednou jemností 264 PPI a slušnou maximální svítivostí 500 nitů.

Pochválit lze za podporu chytrého pera Apple Pencil (1. generace) či přítomnost velmi slušně hrajících stereo reproduktorů. Uvnitř zařízení pak najdeme čipset A10 Fusion s 64bitovou architekturou, který je o něco slabší verzí čipsetu Apple A10X Fusion z iPadu Air 2. generace. Jednou z hlavních předností tohoto tabletu je relativně nízká cena, za kterou dostanete solidně vybavené zařízení ideální ke konzumaci multimédií i méně náročným pracovním činnostem.

Samsung Galaxy Tab A (2019, 10.1") – Mobil Pohotovost doporučuje

Zajímavou volbou je rovněž Samsung Galaxy Tab A, který se i přes nižší cenu chlubí kovovým tělem, solidní tloušťkou 7,5 milimetrů a hmotností 469 gramů. IPS LCD displej s uhlopříčkou 10,1 palce disponuje pěkným barevným podáním i dostatečně jemným rozlišením 1 920 × 1 200 pixelů.

Díky nadstavbě One UI a úspornému procesoru ve spojení s 6 150mAh baterií se mohou uživatelé těšit na opravdu dlouhou výdrž. Tablet může být také díky přítomnosti speciálního režimu „Dětský dům“ ideální alternativou pro rodiče, kteří chtějí své ratolesti na chvíli zabavit. Pokud hledáte cenově dostupné řešení a řadíte se mezi nenáročné uživatele, může být nový Galaxy Tab A správnou volbou.

Apple iPad mini (2019)

Do srovnání zařadíme také 7,9palcový iPad Mini, který nyní rovněž podporuje pero Apple Pencil a na rozdíl od základního iPadu jej pohání čipset A12 Bionic s podporou Neural Enginu. U tohoto tabletu oceníte zejména nízkou hmotnost 300 gramů a kompaktní rozměry 203,2 × 134,8 × 6,1 milimetrů, díky čemuž jej lze relativně komfortně držet v jedné ruce i po delší dobu.

Apple iPad mini (2019)

Zmíněný 7,9" True Tone displej se chlubí jemným rozlišením 2 048 × 1 536 pixelů s výslednou jemností 326 PPI a speciální antireflexní vrstvou, která usnadní práci venku. Jestliže vám jde v první řadě o přenositelnost a vyhovuje vám systém iPadOS, pak již nemusíte hledat dále.

Huawei MediaPad T5 – Mobil Pohotovost doporučuje

Pokud jste příznivci Androidu a iPady vám nic neříkají, může vás zaujmout Huawei MediaPad T5 10, který za necelých 6 tisíc korun nabízí velký displej i dostatek výkonu. Huawei navíc myslel rovněž na zdraví uživatelů – 10,1palcový IPS LCD displej nabízí speciální režim pro komfort očí redukující škodlivé modré světlo. Dvojice reproduktorů s podporou Huawei Histen jistě oceníte při sledování filmů či poslechu hudby.

Huawei MediaPad T5

Dlouhá výdrž díky integrované baterii o kapacitě 5 100 mAh dělá z tohoto tabletu ideálního společníka na cesty. Uvnitř najdeme osmijádrový procesor, kterému pomáhají 4 GB operační paměti doplněné o 64GB úložiště.


Diskuze ke článku
Ondra
Milá redakce Mobilenetu :) Pěkných pár let už navštěvuju tyto stránky jako takový "lehký čtenář" - při cestě MHD nebo doma u kafe si projedu titulky, přečtu, co mě zajímá, kouknu na video atd. Chápu, že peníze se vydělávat musí, ale není vám občas aspoň trochu hanba? Kolik článků je tady "placená inzerce, článek sponzoruje XY, partnerem je XY". O to samotné by mi ani nešlo, ale přesně články jako je tento - "výběr něčeho, co potřebuje MobilPohotovost udat" - mě opravdu bere :) Tyhle rádoby výběry jsou opravdu plné zavádějících informací, naprosto tendenčně psané a občas i dost komické :) Onehdá to bylo, že mobil s Androidem 9 má "nejnovější operační systém", zásadně se doporučují X let staré modely, kterých je potřeba se zbavit, velmi sporadicky pak opravdu dobrý poměr cena/výkon, tady se mi zase snažíte vnutit, že tablet 10+" je kompaktní. Jako vážně? :) Běžte s tím prosím vás do háje... Bylo to tady fajn, ale peníze z reklamy už ode mě bohužel fakt neuvidíte...
Nick Cave
nejhorší je, že redakce mate čtenáře, nadpis článku je zavádějící 10 palcovy tablet totiž není vůbec kompaktní! Tím je tablet 8 palcový z nichž nejlepší Huawei Mediapad M5 s Androidem se doprodává a nástupce se sem bohužel pravděpodobně nedostane
Porydge
Když už jste tam dali "cenově dostupnější" iPad za 16k, tak jste tam rovnou mohli dát Galaxy Tab S6 místo toho áčka. Když se srovnává Apple za desetitisíce s Androidem za třetinovou cenu, tak je jasné, že to 3x dražší bude asi o něco lepší. Ale cílem tohoto článku stejně není objektivně poradit, ale udělat reklamu šejdířské Mobil Pohotovosti.
Ferda
Pokud mi, jako tady, nekdo vnucuje prodejce, automaticky, pokud mam zajem, koupim jinde.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze