Sony představilo 48megapixelový fotoaparát. Má oslnit videem i nízkou hladinou šumu

Sony představilo 48megapixelový fotoaparát. Má oslnit videem i nízkou hladinou šumu
38
  • Nový fotočip od Sony s označením IMX586 má maximální rozlišení 48 megapixelů
  • Dokáže však sloučením pixelů pořídit i kvalitní noční snímky ve 12 megapixelech
  • Potěší i záznam videa ve 4K rozlišení s 90 snímky za vteřinu

Ještě před několika lety jsme sledovali, jak se jednotliví výrobci přetahovali o prvenství v honbě za megapixely. Zdálo se, že je tato doba již minulostí. Z části to jistě je pravda. Pochybnosti však přináší například i představení nového fotoaparátu IMX586 od Sony, který se chlubí s rozlišení 8 000 × 6 000 pixelů, což je v součtu 48 megapixelů. Chloubou nového fotočipu je bezpochyby velikost jednoho pixelu pouze 0,8 mikrometru. Toto uspořádání je připraveno pořizovat kvalitní snímky v dobrém osvětlení či za denního světla.

Sony IMX586
Sony IMX586 – velikost jednoho pixelu

Jakmile však bude světla ubývat, dokáží se sousední pixely spojit do mřížky 2 × 2, čímž se velikost jednoho pixelu, či chcete-li bodu, zvětší z 0,8 mikrometru na 1,6 mikrometru. Výsledkem má být snímek s minimem digitálního šumu. Kromě fotografování používáme mobilní telefony také k záznamu videa a i zde bude nový čip připraven nabídnout co možná nejlepší výsledky. Dle výrobce dokáže zaznamenat video v kvalitě 2160p (4K) se snímkovací frekvencí 90 FPS. Ve Full HD rozlišení vzroste FPS na 120. Finální produkty čipu IMX586 dorazí k prvním výrobcům již v září 2018. Na přelomu roku bychom se tak možná mohli dočkat prvních telefonů, které nový fotoaparát od Sony využijí.

Sony IMX586
Sony IMX586 – vlevo běžný 12megapixelový snímač, vpravo výsledek 48megapixelového čipu Sony
Diskuze ke článku
Mara Studna
Mara Studna
Tady to vypadá dobře,Sony fotáky umí,avšak budu velmi zvědav,zda Sony tento potenciál v zminované kvalitě nabídne v některé své příští vlajkové lodi.
Blue Sun
Blue Sun
V součtu 48 MPix? Fakt? Nenásobí se spíš ta čísla?
"Velikost jednoho pixelu" pod obrázkem s velikostí snímače?
A pak po mně chtějte, abych si vypnul blokování reklam... ani omylem.
Michal Litecký
Michal Litecký
Čím víc Mpx tím víc Adidas.
Johan Nohaj
Johan Nohaj
Co k tomu dodat?? Su najviac inovativna firma na svete. Len aby to vyuzili, lebo ich marketing naozaj stoji za smejuce sa hovno od Applu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze