Sony Ericsson Jalou: padne do dlaně
recenze

Sony Ericsson Jalou: padne do dlaně

Velmi stylově vyhlížející véčko, které zaujme nejvíce svou výškou. V zavřeném stavu je jen 7cm vysoké - zhruba asi jako rtěnka. Nejen proto je tento model určen především ženám. Nezapomnělo se však ani na výbavu. Za zmínku stojí 3Mpx fotoaparát, rychlá data HSDPA či příznivá cena.

Sony Ericsson nadále pokračuje v nezvyklém pojmenovávání svých modelů. Jalou je však v porovnání s chystanými modely ještě poměrně pěkný a hlavně vyslovitelný název. Stejně jako doposud každý model, i Jalou má číselné označení (F100i). Kupodivu tak Sony Ericsson opustil tradiční označení véček písmenem Z. Naprosto mimo dřívější škatulkování je číslo. Jednička by znamenala model pro nejméně náročné uživatele. Jalou se sice řadí mezi low-endy, ovšem výbavou uspokojí i mírně náročnějšího uživatele, v tomto případě spíše uživatelky.

Technické parametry

Rozměry 73 x 45 x 18 mm
Hmotnost84 gramů
Konstrukce véčková
SítěGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS 850 / 1900 / 2100 MHz
DisplejTFT, rozlišení 240 x 320 px, 262 144 barev, úhlopříčka 2"
Paměť100MB + paměťové karty microSDHC
Otevřený operační systémne (vlastní UI)
Organizační funkce Opakovaný budík, kalkulačka, kalendář, poznámky, stopky, úkoly, časovač, e-mailový klient, paměť kódů
Multimédia Bluetooth™ stereo (A2DP), přehrávač médií, Mega Bass™, vyzváněcí melodie ve formátu MP3/AAC, PlayNow™, funkce rozpoznávání hudby TrackID™, 3D hry, rádio FM s RDS, Java™, Motion gaming, Streaming videa, Přehrávání videa, Walk Mate, YouTube™, Internetový prohlížeč Access NetFront™, záložky, vyhledávač Google™ (v pohotovostním režimu), webové kanály
Fotoaparát3 Mpx (2 048 × 1 536pixelů)
nahrávání videa 320x240 (4:3), 15 fps
Datové funkceUSB 2.0, Bluetooth 2.0 (včetně A2DP profilu), GPRS, EDGE, 3G, HSDPA (až 3,6MB/s)
Baterie a výdržLi-Ion 930 mAh
Doba hovoru: 420 minut
Pohotovostní doba: 350 hodin
Cena a dostupnost 3743 Kč
4. čtvrtletí 2009

V krabici naleznete

  • mobilní telefon Sony Ericsson Jalou F100i
  • uživatelskou příručku (CZ/SK)
  • baterii
  • nabíječku
  • stereo sluchátka

Design a konstrukce: exkluzivita s kvalitou

Po koupi vás zřejmě překvapí opravdu mini krabička, do které se nevešel ani záruční list a je přilepen na ní. Po otevření na vás již ihned vykoukne něco, co se tváří jako telefonní zařízení. S největší opatrností to vyzvednete a k dalšímu úžasu zjistíte, že telefonek hravě schováte do své dlaně. Pokud jej budete nosit v kapse, můžete si být jistí, že o něm nebudete ani vědět. Naopak menší problémy by mohly mít majitelky zvyklé přenášet mobilní telefon v kabelce. Maličký telefon se hravě ztratí mezi dalšími věcmi.

Rozměry 73 x 45 x 18 milimetrů mluví opravdu za vše. Rýpalové by mohli namítat možná až zbytečnou tloušťku. Jenže budete za ni jen rádi. Kdyby byl Jalou ještě tenčí, opravdu bychom o něm nevěděli už vůbec. Na nízké hodnotě se ustálila i hmotnost. 84 gramů sotva ucítíte. Telefon je celý plastový, nicméně to nic neubralo na kvalitě zpracování, ani na designu. K pevnosti konstrukce přispívá zadní kryt, po jehož sejmutí odhalíte celá záda telefonu. Kvůli malým rozměrům se telefon po rozevření překlápí. To však považuji jen za malou nevýhodu, neboť véčkové telefony jsou po většinu času zavřené.

V zavřeném stavu vidíte na přední straně pouze logo výrobce a nenápadnou čočku fotoaparátu. Telefon se snaží zajmout ostrými hranami, kterými je doslova posetý. Ve stejném duchu se nese zadní strana, na které opět krom loga výrobce objevíte již jen jeden prvek. Je jím reproduktor. Horní a spodní hrana zůstala nevyužitá. Klasický konektor Fast-port naleznete na levém boku. Přesně naproti se skrývá kolébkové tlačítko, sloužící k regulaci hlasitosti. V zavřeném stavu však plní jednu důležitou funkci. Po jeho stisku se najednou objeví venkovní monochromatický displej, který do té doby zůstává skryt.

Baterie a výdrž: velmi dobré

Vestavěná baterie má kapacitu 930 mAh. Vzhledem k jednoduchosti telefonu a celkové energetické nenáročnosti se můžete spolehnout na výdrž okolo čtyř dnů. Samozřejmě hodláte-li intenzivně telefonovat, musíte se připravit na logické snížení výdrže na jedno nabití.

Displej: malý telefon, malý displej

V malinkatém telefonu nemůžeme očekávat nijak velký displej. Model Jalou byl osazen pouze dvou palcovým displejem. Nutno dodat, že mohl být určitě o něco větší. Místa okolo něj je spousta. Alespoň že výrobce použil aktivní zobrazovací technologii TFT a zvolil jemné QVGA rozlišení. Vnitřní displej nabízí oproti jiným telefonům ještě jednu speciální funkci. Pokud na domácí obrazovce stisknete klávesu C, displej se promění v praktické zrcátko. Další důkaz zaměření telefonu pro ženy.

Prostředí telefonu se v základu nijak neliší od modelů z posledních let. Opět byla použita osvědčená platforma A200. Hlavní menu je pěkně animované a všech 12 ikonek můžete v mžiku změnit patřičným tématem. Potěší, že na rozdíl od modelů Yari a Aino se opět vrátila paměť kódů. Letošní novinkou u telefonů Sony Ericsson je pokus o aktivní pohotovostní režim. Záměrně píši pokus, neboť vše obstarává jen java aplikace. Ta dokáže místo tapety na hlavní obrazovce střídavě zobrazovat kalendář, poslední pořízenou fotku a úkoly. Nic však nelze rychle editovat, nebo snad například do kalendáře přímo vstoupit. Suma sumárum se jedná jen o kosmetickou funkci bez smysluplnějšího využití.

Jakožto véčko nabídne Jalou ještě jeden venkovní displej. Ten je monochromatický, a pokud zrovna nesvítí, není ani vidět. Po jeho aktivaci se zobrazí důležité informační údaje. V případě, že máte spuštěný přehrávač hudby, uvidíte na displeji i název aktuálně přehrávané skladby.

Klávesnice: pro psavce jak dělaná

Malé rozměry telefonu dávají tušit, že to odskákala i klávesnice. Leč není tomu tak. Na pohled sice vypadá, že jednotlivé klávesy od sebe téměř nejsou odlišeny, ovšem pokud si na klávesnici zkusíte psát, poznáte, že realita je velmi přívětivá. Díky malým výstupkům lze snadno poznat, že jste na jiné klávese a potěší i přesný stisk s přiměřeným odporem. Hlavním ovládacím prvkem je klasická čtyřsměrná klávesa s potvrzovacím středem. Ta je dle mého zpracována asi nejlépe. Je dostatečně velká a pohodlně se s ní pracuje. Ve velkém jsou provedeny i okolní funkční klávesy. Stisk nebude paradoxně dělat problém ani uživatelům s většími prsty.

Obdobná situace panuje i u alfanumerické části. Jednotlivé klávesy mají opět dostatek místa i jistý stisk. Pokud tedy hodně smskujete, můžete si být jisti, že Sony Ericsson Jalou vás po stránce komfortu omezovat nebude.

Telefonování, zprávy, organizace: obvyklá klasika

Telefonní seznam je jako vždy u Sony Ericssonů velmi kvalitní. Paměť telefonu pojme až 1000 vícepoložkových záznamů, zároveň až 7000 čísel. Ke každému číslu lze přiřadit kromě telefonního čísla i obrázek, libovolné vyzvánění, datum narození, e-mailovou adresu, www stránku, poznámku, narozeniny apod. Telefonní seznam nabízí způsob řazení podle jména nebo podle příjmení. Záznamy si můžete zálohovat na paměťovou kartu, případně z ní obnovit vaše kontakty. Sony Ericsson Jalou nabízí vytváření skupin kontaktů, vyzváněcí profily, rychlé vytáčení (na numerické klávesnici si přiřadíte k jednotlivým tlačítkům dané kontakty) a přiřazení hlasového příkazu ke kontaktu. Pokud se nacházíte v pokrytí sítí 3G, budete si moci užít také videohovorů. Prostředí je jednoduché a intuitivní.

Paměť telefonu je připravena pokrýt teoreticky neomezené množství zpráv. Pro snazší psaní SMS je přichystán prediktivní slovník T9, který píše i bez české diakritiky. Délku výsledné zprávy nezkracuje. Bohužel, stejně jako řada předchozích modelů výrobce, tak i Sony Ericsson Jalou začne při psaní SMS zpráv odpočítávat až posledních 20 znaků. Zprávu lze poslat i více příjemcům najednou. Taktéž si můžete zapnout doručenku. Nečekanou změnou pro všechny smskaře je přesunutí mezery z klávesy s mřížkou na tlačítko nula. Samozřejmostí je u Sony Ericssonu Jalou podpora zpráv MMS, a to v maximální velikosti 300 KB. Samotné čtení zpráv je opět možno řešit dvěma způsoby. Prvně klasicky jako dřív anebo pomocí tzv. konverzací. Pro tento způsob si stačí vybrat kontakt a telefon vám dle času seřadí písemnou konverzaci s ním. Osobně jsem si tuto funkci oblíbil a lze ji prakticky využít. Telefon dále nabízí i e-mailového klienta (příchozí pošta: POP3, IMAP4, odchozí pošta: SMTP). Sony Ericsson podporuje správu až deseti e-mailových účtů, stahované e-maily mohou mít maximální velikost 300 KB. Stahovat lze pouze hlavičky nebo i celé zprávy, samozřejmostí je práce s přílohami.

Organizační funkce již léta vycházejí ze stejného základu. Spolehnout se můžete na pětici opakovaných budíků s širokými možnostmi nastavení. Samozřejmostí je kalendář se třemi typy náhledů, který však není nijak propojen s pohotovostní obrazovkou. Toto spojení dokáže suplovat pouze java aplikace. Z předchozích modelů zůstaly zachovány praktické poznámky, které lze připíchnout na hlavní obrazovku. Vhod určitě přijde i jednoduchá kalkulačka a převodník jednotek. Radostně jsem opět přivítal funkci k archivaci různých kódů a hesel.

Fotoaparát: 3,2 Mpx jen pro momentky

Poměrně velké změny (k horšímu) se udály u fotoaparátu. Několik let se s telefony Sony Ericsson fotilo naležato. Ona doba končí. Modelu Jalou chybí spoušť na boku a suplovat ji musí čtyřsměrná klávesa. Celé prostředí bylo tak uzpůsobeno fotografování na výšku a uživatele to vrací do prvopočátků fotoaparátů v telefonech. Na tuto změnu jsem si stěžoval již u modelu Naite. Proč se k tomuto kroku Sony Ericsson uchýlil, zůstává nevyjasněnou záhadou. Celkově to však koncové uživatele příliš mrzet nemusí. Jalou sice nabídne slušné rozlišení 3,2 megapixelu, ovšem bez autofocusu a kvalita výsledných fotografií není dobrá. Barvy se slévají a snímky trpí neostrostí. Prohlížení proto doporučuji jen na displejích telefonů.


Aplikace fotoaparátu je bohužel orientována na výšku.

Ukázky fotografií

Se Sony Ericssonem Jalou můžete také natáčet videozáznamy. Rozlišení je sice klasických 320x240 bodů, ovšem pouze při 15 snímcích za vteřinu, což je žalostně málo. Výsledná videa se tak hodí maximálně pro přehrání v telefonu.

Zábava: nuda nebude

Nudou nebudete s telefony Sony Ericsson trpět. Výjimkou není ani trpaslík Jalou. Přítomen je klasický přehrávač multimédií, na který jsme zvyklí již několik let. Své místo si uhájil i pohybový senzor. Stačí tak natočit telefon a obraz se sám překlopí do horizontální polohy. Pokud vás omrzí vaše skladby a videa, můžete si naladit rádio. Uložíte si několik stanic a nechybí ani funkce RDS. K poslechu FM rádia je samozřejmě nutné připojit dodávaná sluchátka. Ta však nepodávají nijak oslnivé výkony. Navíc si bez investice do redukce nepřipojíte ani žádná sluchátka vlastní, protože Jalou opět disponuje Fast-port konektorem, který používá pouze Sony Ericsson.

Hodně zábavy si užijete s hrami. Čtyři tituly jsou od výrobce již nainstalovány, jak ostatně můžete vidět na přiloženém screenu. Další není problém stáhnout či přijmout přes Bluetooth a nainstalovat. Byť je Jalou zástupcem levnějších Sony Ericssonů, v testu prokázal, že je dostatečně rychlý i na moderní 3D hry.

Datové funkce: téměř s plnou polní

Sony Ericsson Jalou je čtyřpásmový mobilní telefon a poradí si i se sítěmi třetí generace. Kromě podpory obstarožní dvojice GPRS a EDGE příjemně překvapila přítomnost 3G s HSDPA do maximální rychlosti 3,6Mb/s. Spojení s okolím zajišťuje USB kabel, který je však nutné dokoupit, a také samozřejmě Bluetooth s funkcí A2DP pro stereo poslech hudby. Vestavěný internetový prohlížeč je dostatečně kvalitní, nicméně i přesto doporučuji doinstalovat Operu Mini.

Zhodnocení: elegantní a dobře vybavený prcek

Hledáte-li mobilní telefon, který zaujme na první pohled každého, vězte, že za něj nemusíte platit horentní sumy. Stačí vám necelé čtyři tisíce korun. Jalou sice nenadchne perfektním fotoaparátem, výbavou či obřím displejem, ale jeho hlavní zbraň tkví v extrémně malých rozměrech. Každý, kdo Jalou viděl, jen nevěřícně kroutil hlavou a tázal se mne, zda s tím lze opravdu telefonovat. Největší obdiv si samozřejmě vysloužil u zástupkyň něžného pohlaví. Příjemnou zprávou pro Jalou také je, že se nejedná jen o módní a nic neumějící doplněk. Nabídne kvalitní telefonní seznam, dobře zpracované organizační funkce a nezklame ani na poli zábavy. Zamrzet by tak mohl jen malý displej či nepříliš kvalitní fotoaparát.

Sony Ericsson Jalou můžete zakoupit na značkovém eShopu Sony Ericsson

Klady
  • velmi elegantní vzhled
  • rychlé datové přenosy HSDPA
  • pohodlná klávesnice
Zápory
  • spíše telefon jen pro ženy
  • nekvalitní fotoaparát
  • malý displej
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze