Samsung Galaxy Gear
recenze

Samsung Galaxy Gear

Premiéra chytrých galaktických hodinek
42

Samsung letos naskočil do rozjíždějícího se vlaku s chytrými hodinkami, a nástup to je skutečně ve velkém stylu. S hodinkami lze fotit, telefonovat, mají vestavěný krokoměr a obohatit je lze o desítky aplikací. První iterace chytrých hodinek ale má i svoje nevýhody, které v dnešní recenzi také odhalíme.

Chytré hodinky budou, jak se zdá, nejnovějším trendem v gadgetech. Není to žádný nový přístroj, jen obohacení stávajícího konceptu klasických náramkových hodinek o chytré funkce. A ty funkce jsou mnohdy hodně užitečné a ušetří vám minimálně nutnost vyjmout telefon z kapsy a podívat se, co je nového. K tomu, alespoň podle mého názoru, slouží chytré hodinky v současné době primárně. Přenáší notifikace z telefonu blíže k vám a bez nutnosti pohledu na telefon hned víte, co se děje. Stačí vám k tomu stejný pohyb, jakým jste dříve kontrolovali čas na klasických hodinkách.

Poměrně hodně zkušeností v této oblasti nasbíralo japonské Sony, které na náš trh na podzim uvedlo nejnovější generaci hodinek SmartWatch 2. Ty jsou přímým konkurentem dnes testovaných Galaxy Gear a oba produkty budu dnes v řadě případů srovnávat, i když jde Sony na mnoho věcí trochu jinak a jejich hodinky nemají tolik „bondovských“ funkcí, jako právě hodinky od Samsungu. Své chytré hodinky ale připravují i další výrobci a celá řada dalších více či méně povedených produktů už se na náš trh i dostala. Dokážou Galaxy Gear díky své špičkové výbavě trh s chytrými hodinkami ovládnout nebo je zabije vysoká cena?

Technické parametry

Rozměry hodinek 36,8 × 56,6 × 11,1 mm
Hmotnost včetně pásku 74 gramů
Voděodolnost ne
Materiál těla hodinek nerezová ocel, plast
Displej Super AMOLED, 1,63 palce, rozlišení 320 x 320 pixelů
Konektivita NFC, Bluetooth 4.0
Fotoaparát 2 Mpx, autofocus, max. 50 snímků, video 720p, max. 15 vteřin v kuse
Kompatibilita Android 4.3 a vyšší a pouze vybrané telefony Samsung Galaxy
Nabíjecí konektor proprietární
Obsah balení návody, nabíjecí obal, nabíječka

Design a hardware: nerez, guma a spousta prvků

Toto nejsou obyčejné hodinky. To je každému jasné na první pohled díky velkému displeji nebo pásku s čočkou fotoaparátu. Gear jsou totiž chytré hodinky, pořádně chytré. Výrobci takového příslušenství mají vždy těžký úděl tu chytrost nějak zabalit a Samsung na to šel po stránce designu trochu jinak, než ostatní. Z vašich reakcí v diskuzích vím, že mnohým z vás se hodinky od Samsungu po vzhledové stránce příliš nelíbí, já je považuji za poměrně elegantní a nápadité, i když ani mě jejich design zakulacený se čtyřmi šrouby neposadí na zadní část těla. Hodnocení designu je však do značené míry subjektivní a tak se pojďme podívat na jednotlivé prvky hodinek Galaxy Gear.

Není bez zajímavosti, že hodinky Galaxy Gear jsou po dlouhé době prvním mobilním zařízením od Samsungu s kovovým tělem. Z nerezové broušené oceli je vyrobena displejová část, do které jsou zasazeny i čtyři šrouby mající i praktický význam. Spojuje totiž kovovou část se zbytkem těla hodinek, které je z na dotek příjemného plastu. Samsung si ale mohl dát trochu záležet a zvolit stejné natočení šroubů. Do kovové části je zasazen čtvercový displej překrytý zakřiveným odolným sklíčkem. Kromě pohodlného a dobře dostupného tlačítka na pravé straně už na hlavním modulu hodinek nic jiného nehledejte, žádný koktejl tlačítek jako na Sony Smartwatch se zde nekoná, vystačíte si s gesty. Na bocích hodinek vás ale zaujmou ještě dvě malé dírky, ve kterých jsou umístěny mikrofony. Ty jsou dva pro redukci šumu.

Samsung Galaxy Gear – videopohled

K hodinkám je připevněn poměrně tuhý pryžový pásek, který v prvních několika centimetrech nelze téměř vůbec ohnout. A že to není obyčejný pásek. Zatímco u ostatních chytrých hodinek slouží pásek už skutečně jen pro uchycení na ruku, u Galaxy Gear se ale na něm ukrývají dva trumfy v rukávu – fotoaparát a reproduktor. Fotoaparát s rozlišením 2 megapixely umístil Samsung ideálně na přední stranu pásku. Stačí zvednout ruku stejně, jako když se díváte na hodinky a poněkud špiónským, ale o to efektnějším způsobem, fotíte.

V masivní kovové sponě pásku, která lze nastavit tak, aby hodinky pohodlně obepnuly jakkoliv velkou ruku, poté sídlí velmi hlasitý reproduktor. Stačí si sponu s reproduktorem přiložit k uchu a můžete telefonovat. A pokud při focení vypadáte jako špión, telefonování tímto způsobem je už přímo jako z učebnice pro tajné agenty nebo ochranku. To ale musíte mít pásek k hodinkám v černé, hnědé nebo bílé barvě. Pokud si zvolíte limetkovou nebo oranžovou barvu, které Samsung také nabízí, tak moc nenápadní nebudete. Ale originální, to ano. Z vlastní zkušenosti doporučuji spíše tmavý pásek. Bílý je sice elegantní, poměrně rychle se ale špiní a v drážkách se zachycují nečistoty.

Hodinky nejsou přehnaně masivní, i když by mohly být o trochu tenčí. Celkové rozměry 36,8 × 56,6 × 11,1 milimetrů ale nejsou špatné, i když je to více, než u Sony SmartWatch 2. Kladně hodnotím i celkovou hmotnost 74 gramů, která je podobná, jako u klasických větších hodinek. V průběhu používání mi velikost ani hmotnost nevadily, výhrady bych měl ale k tvrdšímu pásku, který se mi zarýval do zápěstí a také k zapínacímu mechanismu, který je sice pohodlný pro zapínání, několikrát se mi ale stalo, že se při větším ohybu zápěstí sám rozepnul. Naštěstí jsem si toho ale všiml vždy dříve, než se hodinky shledaly s betonem.

Stojí za to dodat, že hodinky nejsou nijak voděodolné a Samsung na to poměrně výrazně upozorňuje v návodu. Že to může být občas problém, jsem se přesvědčil i sám. I když jsem si dával vždy pozor na to, abych hodinky při mytí rukou nenamočil, několikrát se objevila zkondenzovaná vlhkost na vnitřní straně fotoaparátu a několik hodin nebylo možno fotografovat. Toto by měl Samsung v příští generaci vyřešit, hodinky by měly mít alespoň nižší úroveň certifikace odolnosti proti vodě a prachu.

Diskuze ke článku
tomas
Dobry den mam samsung galaxy grand neo a nejde mi sparovat poradte
Martin Kotlan
Martin Kotlan
Viděl bych to takhle : kdyby Samsung dal reprák na čelní panel, foťák úplně vypustil, tak by nabídl výměnu pásku + by mohl ztenčil tělo, přidal voděodolnost a zlepšil výzrž (jako mají Smartwatch) a nevidím důvod proč by se to nemělo prodávat. Hlavně ten foťák mi přijde naprosto zbytečný.
Detilista
Prosím vás co jste s těmi hodinkami dělali, že vám vydrželi den (a půl)? Já je mám na ruce od rána do večera, řeším přes ně cca hodinu telefonátů a 20 událostí denně a vydrží mi naprosto v pohodě tři dny, a to ne do úplněho vybití, ale do 20%... A to na nich provozuji Nova Launcher a živou tapetu. :P
Vojtěch Štursa
Vojtěch Štursa
Trošku mimo téma, ale nebudete někdy dělat i recenzi na Galaxy note 10.1 (2014 Edition)??

Díky

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze