Pokud se nenecháte zlákat 200Mpx snímačem Redmi Note 12 Pro+, přesto však inklinujete k této značce, rozhodně by vám neměl uniknout cenově dostupnější model Redmi Note 12 Pro, jehož výbava je v mnoha ohledech identická s tou, kterou najdeme u dražší verze Pro+. Povede se mobilu obstát v tvrdé konkurenci (nižší) střední třídy?
Redmi Note 12 Pro (RECENZE) - Ve stínu 200Mpx sourozence
Obsah balení: kompletní výbava
Balení Redmi Note 12 Pro je stejně jako u Pro+ více než kompletní, neboť v něm najdeme kabel (USB-A/USB-C), adaptér i ochranné silikonové pouzdro. Zákazníci tak nemusí absolutně nic dokupovat, což je určitě potěší.
- včetně adaptéru i pouzdra
Konstrukční zpracování: ještě hranatější než Pro+
Ačkoliv se to zdá téměř nemožné, Redmi Note 12 Pro je skutečně ještě o něco hranatější než Redmi Note 12 Pro+. Hlavním důkazem jsou záda, která jsou na rozdíl od Pro+ kompletně plochá, navíc jsou tentokrát celá plastová. Testované černé barevné provedení je pak spolehlivým magnetem na otisky a z praktického hlediska je vhodnější sáhnout po modré verzi. S designem se pojí také to, co jsem zmiňoval již u Pro+, a to fakt, že telefon může spodní hranou po delším držení začít nepříjemně tlačit do dlaně. Drobnou výhodou oproti Pro+ je pak nižší hmotnost, která se zastavila na vcelku sympatických 187 gramech.
Novince nechybí alespoň základní odolnost IP53 (i když tuto oblast konkurence umí i o dost lépe) či povedená a pro praváky skvěle umístěna čtečka otisků prstů na pravém boku. Ta funguje velmi svižně a telefon lze pomocí ní odemknout třeba již během vytahování z kapsy. Do slotu pro SIM lze vměstnat maximálně dvě nanoSIM karty (podpora eSIM schází) a nic dalšího.
- nižší hmotnost oproti Pro+
- pohotová a pro praváky skvěle umístěná čtečka
- při delším držení může kvůli hranaté konstrukci mírně tlačit do dlaně
- pouze IP53
Displej: jako by mu z Pro+ vypadl
Displej Redmi Note 12 je dle parametrů i mého pozorování naprosto identický s Redmi Note 12 Pro+. Jedná se tedy o 120Hz OLED panel se štědrou uhlopříčkou 6,67" a potěší i pěkně symetrické rámečky či zcela dostačující Full HD+ rozlišení. I tentokrát někdy celkem zvláštně fungoval senzor okolního jasu, podle některých se však jedná spíše o problém související s pokusy telefonu šetřit baterii. I v tomto případě jsem každopádně musel jas častěji manuálně navyšovat, protože displej zůstával i na ostrém světle hodně ztlumený. Ať už je tento neduh vinou čehokoliv, nezbývá než doufat, že se jedná pouze o softwarovou chybku, kterou výrobce odstraní.
Maximální jas byl pak bez problémů a někoho jistě potěší i výrobcem předinstalovaná fólie, která je dodatečnou ochranou sklíčka Gorilla Glass 5. Velikost průstřelu je pak na danou třídu zcela standardní.
- velký 120Hz OLED
- dostatečný maximální jas
- Gorilla Glass 5 i ochranná fólie
- někdy zvláštně fungující regulace automatického jasu
Zvuk: rozhodně vás nezklamou
V duchu identické výbavy s Pro+ pokračuje i tato kapitola, neboť i zde výrobce nasadil identické reproduktory. U nich jako vždy doporučuji aktivovat Dolby Atmos, protože s ním je u tohoto telefonu zvuk skutečně lepší, ačkoliv se může na první pohled zdát, že je to jen marketingová nálepka. Velkým plusem může být také dnes již málo vídaný 3,5mm jack.
- 3,5mm jack
- kvalitní stereo reproduktory
Výkon hardwaru: sázka na Dimensity
Použitý procesor, kterým je i zde Dimensity 1080, je solidní volbou a uživatele nenechá na holičkách. Žádný trhač asfaltu to rozhodně není, ale naprostou většinu her, jako je třeba Call of Duty či Asphalt, v pohodě zvládne a navíc se ani příliš nezahřívá, což je i s nadcházejícím letním počastím rozhodně dobrá zpráva. Na rozdíl od Pro+ procesor doplňuje 6 GB RAM LPDDR4X, což je však stále dostačující. Nic se nezměnilo ani na chybějící podpoře paměťovek, což je rozhodně škoda, neboť má úložiště pouze 128 GB. Po stránce výkonu i zmíněné podpory paměťových karet by tak šlo vcelku snadno najít schopnější konkurenty.
- dostatečný výkon
- bez podpory paměťových karet
Výdrž baterie: stále rychlé 67W nabíjení
Jednu z hlavních předností Pro+, tedy 120W nabíjení, nahrazuje u modelu Pro „pouze“ 67W. I to je však skvělé a rychlost dobití energie 5 000mAh baterie rozhodně problém nepředstavuje, neboť se za půl hodinky dostanete z 0 na cca 80 %. Výdrž je pak spolehlivě jednodenní s cca 30 % kapacity baterie k dobru. Na metu dvoudenní byste se tak pravděpodobně nedostali, snaživci by však mohli zvládnout 1,5 dne. Bezdrátové nabíjení schází.
- slušná výdrž
- rychlé nabíjení
Konektivita: příkladná, jak byste očekávali
Po stránce konektivity na uživatele čeká podpora Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, NFC, ale také navigačních systémů GPS, GLONASS, BDS, QZSS či Galileo. Pro staromilce je zde dokonce i infraport, naopak podpora eSIM tradičně schází, vystačit si budete muset se slotem pro dvojici nanoSIM.
- nic důležitého neschází
Fotoaparát: i 50 Mpx postačí
Na rozdíl od modelu Pro+ nabízí Pro umírněnější fotovýbavu čítající identické senzory s tím rozdílem, že hlavní fotoaparát má 50Mpx rozlišení a světelnost f/1.9. Chvalitebné je každopádně nasazení optické stabilizace či 1/1,56" snímače Sony IMX766 a šestielementové čočky. Výsledné snímky během dne pak navzdory nižšímu rozlišení senzoru rozhodně nejsou žádným zklamáním. Naopak se mohou pochlubit pěkným barevným podáním, slušně fungujícím HDR i dostatkem detailů. Pochválit lze víceméně i 8Mpx ultraširokoúhlý objektiv, který za slušného světla rovněž fotí pěkně vypadající a dostatečně detailní snímky (opět s přihlédnutím k ceně), zbytečností je však 2Mpx senzor. Nepřekvapí ani 16Mpx selfie kamerka, která nabídne průměrnou kvalitu či možnost natáčet maximálně ve 4K ve 30 FPS.
Redmi Note 12 Pro 4K 30 FPS
- solidní hlavní snímač
- zcela zbytečná 2Mpx makro kamerka
Software: osloví vás?
Vzhledem k tomu, že telefon dorazil s již zastaralejším Androidem 12, což je trochu ostuda, snad bude chybka se zmiňovanou regulací jasu displeje odstraněna s příchodem Androidu 13, který již prochází testováním a má dorazit někdy v průběhu května či června. Nadstavba MIUI je pak klasicky hodně subjektivní záležitost, mně osobně se zkrátka zdá v mnoha ohledech až zbytečně krkolomná, jakoby její vývojáři nevěděli, kterým směrem se ubírat, a uživatelům tak dávají možnost si vybírat z nespočtu různých nastavení. Právě možnost výběru a detailního nastavení však může být pro mnoho zákazníků výhodou, i když budou v menu občas déle pátrat po tom co hledají.
- velké množství možností nastavení
- starší Android 12 na začátku prodeje
- systém působí přeplácaně
Zhodnocení
Redmi Note 12 Pro představuje navzdory několika nedostatkům, jako je třeba absence paměťových karet či příchod telefonu se starší verzí systému, slušný koktejl funkcí za relativně příznivou cenu. Konkurence v této cenové třídě je však nemilosrdná a na rozdíl od Pro+ se nemůže pochlubit 120W nabíjením ani 200Mpx fotoaparátem. Které telefony zaslouží zvážit jako alternativu?
Konkurence
Identický procesor a o něco lepší (5Mpx) makro senzor nabízí Samsung Galaxy A34. Rychlost nabíjení je sice zásadně pomalejší, má však podporu paměťových karet, odolnost dle IP67 a hlavně garanci pětileté softwarové podpory, čímž se Redmi Note 12 Pro pochlubit nemůže.
Samsung Galaxy A34 256+8 GB
Rozměry | 161,3 × 78,1 × 8,2 mm, 199 g |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 6,6" (2 400 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 48 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | MediaTek Dimensity 1080, |
Paměť | RAM: 8 GB, úložiště: 256 GB, microSD |
Akumulátor | 5 000 mAh |
Mezi zákazníky stále oblíbenou alternativou je i Xperia 10 IV, která má sice pouze 60Hz displej, zato je však bez výřezů či průstřelů. Dále neschází teleobjektiv a také odolnost dle IP65/68.
Sony Xperia 10 IV
Rozměry | 153 × 67 × 8,3 mm, 161 g |
---|---|
Displej | OLED, 6" (2 520 × 1 080 px) |
Fotoaparát | |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 695, 2×2,2 GHz + 6×1,7 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 128 GB, microSDXC |
Akumulátor | 5 000 mAh |
Foto: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
Jinak zajímavě vybraná konkurence. To může být skoro všechno. Oneplus Nord 2T, A53, Edge 30 nebo Realme GT2...
U jednoho z letošních nej telefonů střední třídy (překonat jej může asi jen Note 12 Turbo, který to může dotáhnout na status klasiky jako byl A52s) je škoda nedat si s recenzí pořádně záležet. :(