Nokia 3310 (2017)
recenze

Nokia 3310 (2017)

Finové probudili legendu
25

Zavzpomínáte si občas na váš první telefon a říkáte si, jaké by to bylo, kdyby se ještě dnes, třeba v modernizované podobě, vyráběl? Ve většině případů šlo o zbožná přání. Letos jsme se však dočkali vzkříšení dost možná nejlegendárnějšího mobilního telefonu. Nezničitelná Nokia 3310 se po 17 letech dočkala své nástupkyně, která by ráda navázala na její úspěchy. Obdobný design doplňuje barevný displej i fotoaparát.

Prostředí a ovládání

Pokud si vzpomenete na jednoduché a značně přehledné prostředí původní Nokie 3310, rozhodně jej zde nečekejte. Více funkcí si zákonitě muselo vybrat svou daň. Vše se spíše blíží novějším Nokiím, avšak nečekejte osvědčená prostředí S40 a S30. V novodobých Nokiích již nějaký ten pátek vládne systém Series S30+, který na první pohled vypadá podobně. Jednoduchá pohotovostní obrazovka zobrazuje informace o SIM kartách, stav baterie, čas a datum. Ve spodní části jsou popisky jednotlivých tlačítek. Nechybí užitečné a rychlé menu Jdi na.

Hlavní menu může mít tři různé podoby: klasický seznam, případně matici 3×3 či 4×4 ikonky. Na každý pád oblíbené zobrazení jedné položky na celý displej bohužel chybí. Chod prostředí je velmi svižný a za celou dobu testování se nám nestalo, že bychom na nějakou akci čekali či se telefon zaseknul.

Líbilo se nám:

 • vcelku přehledné prostředí
 • svižný chod

Nelíbilo se nám:

 • chybí původní zobrazení jedné položky na displeji

Fotoaparát: návrat do minulosti

I základní telefony dnes mívají integrované fotoaparáty a nová 3310 nepředstavuje výjimku. Výrobce ji osadil na zadní straně 2megapixelovým fotoaparátem s možností přisvětlení LED diodou. Prostředí je velmi spartánské a najdete v něm možnost připnutí zmíněného blesku, noční režim, samospoušť nebo několik barevných efektů.

Ukázkové fotografie

Pořízení snímku trvá zhruba 2 až 3 vteřiny a další zhruba 2 vteřiny zabere ukládání. Na rychlé fotografování se tak 3310 rozhodně nehodí. Kvalita výsledných snímků je ale opravdu bídná a fotoaparát tak zřejmě nebude často využívanou funkcí. Snímkům chybí ostrost i barevná věrnost. Detaily jsou často kostičkované, a to i bez přiblížení. Jde tak o velmi laciný fotočip, který například pořizuje mnohem horší snímky než letité Sony Ericssony či Nokie s 2megapixelovými fotoaparáty.

Nokia 3310 (2017) (testovací video)

S novou Nokií můžete zaznamenat také videa, avšak tato funkce zřejmě nebude ve velkém využívána, neboť kvalitou opět stojí za starou bačkoru. Maximální rozlišení činí 320 × 240 pixelů a plynulost šplhá k závratným 9 snímkům za vteřinu. Zapomenout musíte na selfies, čelní kamerka chybí.

Nelíbilo se nám:

 • fotoaparát bez jakéhokoliv náznaku kvality

Telefonování a zprávy: smysl jejího života

Nová Nokia 3310 (2017) je především mobilní telefon a měla by být používána právě pro tyto účely. Na mysli máme samozřejmě volání. Kvalita hovorů v případě obou microSIM karet je více než dostatečná. Volaný je dobře slyšet a stejnou odezvu jsme měli i od něj. Problém s kvalitou tedy rozhodně není. Nastavit si můžete, pro jaké účely má která SIM karta sloužit, případně si vždy můžete SIM kartu před hovorem vybrat.

Velmi jednoduchý telefonní seznam pojme 2 000 kontaktů. Ke každému však můžete přiřadit jen jedno číslo a případně obrázek. Nenáročným uživatelům by to však mělo stačit. Nemůžeme nezmínit, že mezi vyzváněcími tóny nechybí legendární Nokia Tune, který je dokonce pro účely veškerého vyzvánění nastavený jako výchozí.

Telefon podporuje dlouhé SMS zprávy i multimediální zprávy. Při psaní vám pomáhá již zmiňovaný slovník T9 a nechybí odpočítávání napsaných znaků či informace o tom, do kolika zpráv se váš text rozdělí.

Líbilo se nám:

 • dobrá kvalita hovoru
 • podpora dvou SIM karet
 • jednoduchý editor zpráv

Organizační funkce a konektivita: překvapivě nic nechybí

I v jednoduchém telefonu se dnes nachází organizační funkce. Můžete počítat s přehledným kalendářem, a tedy i možností dopředného upozornění. Dále nechybí hned několik opakovaných budíků, které vás vzbudí i ve chvíli, kdy je telefon stejně vypnutý jako vy. Spolehnout se můžete na základní poznámky nebo diktafon. V dalších nabídkách objevíte také kalkulačku, minutku, stopky, převodník jednotek nebo svítilnu. V tomto ohledu tedy nic podstatného nepostrádáme.

Ačkoliv to možná některé překvapí, Nokia 3310 se připojí k internetu. Stinná strana mince je, že vrchol představuje technologie EDGE a tedy notně pomalé připojení. Na nějaké velké brouzdání po internetu to tudíž není. V každém případě na internet se dostanete skrze prohlížeč Opera. Z další konektivity můžeme zmínit Bluetooth 3.0 s funkcí Slam. Díky ní nemusíte dva telefony párovat, ale stačí je jen dostat do dostatečné blízkosti a přenos započne. Nokii 3310 jde spojit i s počítačem, avšak pouze jako velkokapacitní úložiště, tudíž ve chvíli, kdy telefon schraňuje paměťovou kartu. Jiný způsob připojení není k dispozici, což někoho bude limitovat. Například kontakty tak do telefonu nedostanete.

Líbilo se nám:

 • nechybí žádná podstatná organizační funkce
 • základní konektivita

Nelíbilo se nám:

 • hodilo by se 3G nebo Wi-Fi

Zábava: Zajistí ji Had?

Ne, nezapomněli jsme. Původní model byl populární díky přítomnosti návykové hry Had. Ta samozřejmě v novém vydání nemůže chybět. Jenže... nový had už zdaleka není ukázkou jednoduchosti a s původním vydáním má pramálo společného. Na svědomí jej má francouzská společnost Gameloft, která hada ohákla do moderního hávu. Stále jde o slušnou hru, ale s jistotou můžeme říci, že popularity první verze nikdy nedosáhne. V telefonu se dále nachází ještě několik dalších her, avšak jde pouze o demo verze , kdy dříve či později musíte zaplatit. Demo verze se spouští skrze jakousi speciální aplikaci a nelze se jich tudíž zbavit.

Nokia 3310 (2017)

Velké hraní asi nebude tím pravým důvodem pro koupi Nokie 3310 (2017), neboť má malou paměť. Výrobce udává 16 MB, reálně jsou k dispozici zhruba 2 MB, které poměrně rychle zaplníte. Pokud například chcete více fotit, což s ohledem na kvalitu není moc pravděpodobné, nevyhnete se vložení paměťové karty.

Galerie

Ta může posloužit i jako médium pro hudbu, neboť základní přehrávač nechybí. Nabízí sice jen omezené možnosti třídění, ale pro běžný poslech hudby bohatě stačí. Pakliže vás vaše hudba omrzí, máte k dispozici ještě FM rádio, které funguje pouze se zapojenými sluchátky. Nechybí ani video přehrávač.

Do telefonu můžete skrze Opera Store stahovat i několik jednoduchých aplikací jako například Facebook nebo Twitter. Opět je třeba se jen obrnit trpělivostí při používání.

Líbilo se nám:

 • hudební a video přehrávač
 • podpora FM rádia
 • hra Had...

Nelíbilo se nám:

 • ...která však již není co bývala
 • malá paměť
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Kéž by ji nechali spát...
Design se nepovedl. Zatímco původní byla elegantní a štíhlá, nová kvůli špatně designovanému stříbrnému pásu působí tlustě v pase. Velké krycí sklo tomu taky nepřidává.
Výbava se nepovedla. S30+ je hloupější, než původní systém v staré Nokii. Foťák snad ani neměli dávat.
Cena se hodně nepovedla...
mrtva_zizala
srovnavat dotykac s tlacitkacem, to je uz moc zcestne... tohle je proste 3310 v lehce modernim podani, nema a ani nezasahuje nekam do jineho segmentu. Umi to volat a psat, vydrzi to tyden, to nenarocni lidi od nenarocneho founu chteji. Ty pičičmundičky kolem to je postizeni dnesni dobou, kdy si vyrobce naivne mysli, ze by to lidi mozna ani jinak nekupovali.
vlapek
Trochu historie ...
Stará Nokia byl hit pro mladé. "Kdo nemá Nokii 3310 není IN, jako by nebyl".
Pubošové brečeli a prosili o zakoupení, jinak by se cítili méněcenní.
A obchodníci si pěkně mastili kapsu.
Nyní jsou trendem smartphony, každý chce být IN a obchodníci si opět mastí kapsy.
Ale k tématu ... jenom doplním:
Foto-obraz volajícího je vidět, ale bohužel malé rozměry.
Foťák není zase tak moc špatný, ale je pro blízké momentky.
Mohl být alespoň 5MPix.
Audio MP3 přehrává dobře a hlasitě.
U některých skladeb se mně zobrazovalo i foto alba nebo členové skupiny.
Videa a filmy na microSDHC také jedou dobře, ale musí splňovat to, co videopřehrávač chce.
Nová Nokia 3310 je vzhledově a tvarem to nejlepší z tlačítkových, co je nyní na trhu.
Ještě pár slov.
Pokud si odpustíme těch pár icon na začátku spuštění, tak potom by telefon mohl být celý jen v textech a mohlo se použít původní ovládání staré Nokie.
Šipky nahoru a dolu + potvrzovací tlačítko + tlačítko na různé dle potřeby.
Samozřejmě překopat firmware.
Mat
Kdy můžeme čekat recenzi Nokie 5?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze