Microsoft Surface Pro 6
recenze

Microsoft Surface Pro 6

Etalon své kategorie
31

Řada Surface od Microsoftu si mezi uživateli vybudovala renomé spolehlivých přístrojů, které nabídnou skvělou přenositelnost, líbivý design i více než dostatečný výkon. Surface Pro 6 se velikostně řadí někam mezi menší Surface Go a větší Surface Book. Přídomek Pro potom dává tušit, že se jedná o zařízení, jež má oslovit i ty nejnáročnější uživatele. Jak se technologickému gigantovi z Redmondu nový Surface Pro 6 podařil, to se dozvíte na následujících řádcích.

Microsoft Surface Pro 6 je ultrapřenosným zařízením, kterému na první pohled nechybí nic důležitého. Uvnitř tepe výkonný procesor od Intelu, díky klasickému desktopovému systému Windows 10 lze nainstalovat vše důležité a dokoupitelná klávesnice Type Cover je kapitolou sama o sobě. Má však Surface Pro 6 i nějaké skryté nevýhody, které na první pohled nejsou patrné? Tuto odpověď se pokusím zodpovědět v dnešní recenzi na základě několikaměsíčního používání.

Microsoft Surface Pro 6 – videorecenze

Technické parametry Microsoft Surface Pro 6 Intel Core i5

Kompletní specifikace
Konstrukce292 × 201 × 8,5 mm, 770 g, konstrukce: s odnímatelným displejem, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 12,3" (2 736 × 1 824 px)
Chipset, GPU: Intel HD Graphics 620
PaměťRAM: 8 GB, disk: 128 GB (SSD), paměťové karty: microSD
Konektory1× USB 3.0, 0× USB 2.0, video: Mini DisplayPort, další: ne
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.1, NFC: ne
Operační systémWindows 10
Akumulátor54 Wh, udávaná výdrž: 8 hodin
DostupnostQ1 2019,

Obsah balení: jen to nejnutnější

Obsah balení je poměrně strohý a kromě samotného Surfacu Pro 6 zde dále najdeme již jen manuály a nabíjecí adaptér. Ten se skládá ze dvou částí a naštěstí není příliš veliký ani těžký. Na krabičce s trafem se pak nachází dodatečný USB-A konektor, což jsem zatím viděl pouze u Surfaců.

Microsoft Surface Pro 6
Líbilo se nám
  • malý a lehký adaptér s extra USB-A konektorem

Konstrukční zpracování: špičkové, jako vždy

Při recenzování produktů Surface jsem se ještě ani jednou nesetkal se špatným dílenským zpracováním a Surface Pro 6 v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Tělo vyrobené z magnézia působí prémiovým dojmem jako málo jiných produktů a hned na první pohled zaujme také větrání, které je vyřešeno průduchem vedoucím kolem horní poloviny zařízení. Přestože je pouze pasivní, funguje dobře a s přehříváním jsem se nesetkal.

Zpět však k tělu, které jako všechny Surfacy Pro disponuje výklopným stojánkem. Úhel vyklopení je klasicky opravdu široký a stojánek lze otočit až o takřka 180 stupňů. Panty stojánku působí bytelně a mají ideální tuhost. Surface Pro 6 v tomto ohledu nijak nezklame ani opravdu náročné uživatele, kteří budou stojánek používat velmi často. A není divu, i já jsem jej velmi často používal, ať už s připnutou klávesnicí, nebo bez ní. Na horní straně stojánku najdeme logo Microsoftu, úplně nahoře pak senzor 8megapixelového fotoaparátu a dvojici mikrofonů. Přejdeme-li odsud na horní stanu, zjistíme že je s výjimkou boků plastová a nachází se na ní dvě tlačítka. Jedno slouží jako vypínač a druhé pak jako kolébka pro ovládání hlasitosti.

Slot na microSD karty je šikovně schovaný.

Přední straně pochopitelně dominuje displej, o kterém si ještě povíme později. Na spodní hraně najdeme šestici pinů pro připojení již zmiňované klávesnice. U stojánku ještě musím zmínit velmi šikovně schovaný slot na paměťové karty typu microSD. Při bližším zkoumán jej možná vůbec nezaznamenáte. Osobně se mi toto řešení líbí mnohem více, než kdyby se nacházel na boku zařízení.

Na pravém boku zařízení při orientaci na široko můžeme najít (stejně jako na levém) vryp, pomocí kterého stojánek snadněji vyklopíte, ale hlavně trojici konektorů. Tím zcela nepostradatelným je proprietární Microsoft Connect, který je magnetický a lze skrze něj Surface nabíjet. Dále zde máme jeden USB-A 3.0 konektor a jeden Mini DisplayPort, čímž náš výčet končí. Microsoft se tak evidentně nepoučil a i Surface Pro 6 obdržel na rok 2019 dosti slabou konektorovou výbavu, kterou se rozhodně pyšnit nemůže. Řešením je dokoupení Microsoft Docku v ceně 5 tisíc korun, který uživatelům nabídne další konektory, ale pouze jeden USB-A konektor a navíc ve verzi 3.0, což je opravdu ostuda. Důvodem k mému stěžování je také to, že například u značně levnějšího a méně výkonného Surface Go se již místo pro USB-C konektor našlo. Kdy se Microsoft konečně poučí?

Surface Pro 6 trápí slabá konektorová výbava.

Abych nebyl jen kritický, mohu na základě dlouhodobého používání říct, že jsem si obvykle s jedním USB-A konektorem vystačil. Komfortní to však nebylo, a to se neřadím mezi uživatele, kteří by potřebovali připojit větší počet periferií. Pozitivní zprávou nakonec je přítomnost 3,5mm audiokonektoru na levé straně.

Celkově se dá označit konstrukce a zpracování Surface Pro 6 za excelentní. Přenášet toto zařízení o hmotnosti necelých 800 gramů je pohodlné a Surface Pro 6 působí velmi reprezentativním dojmem, takže se s ním můžete vydat za zábavou, ale klidně i důležitými pracovními schůzkami.

Líbilo se nám
  • precizní zpracování
  • líbivý design
  • nízká hmotnost
  • skvělá přenositelnost
  • praktický stojánek
  • magnéziová konstrukce
  • šikovné řešení odvodu tepla
Nelíbilo se nám
  • slabá konektorová výbava
Diskuze ke článku
OSN
Lapability?
Eedx
Ach jo, zase Intel HD grafika...
XYZ
Houby etalon, spíš jediný ve své kategorii a nikdo to nekupuje. Kdo chce plně použitelný tablet na grafiku, koupí se iPad. Chce chce levnou mašinku na web a videa, koupí si tablet s androidem za 5 tisíc. Kdo chce něco s Windows, koupí si lehký 13" notebook. Za tyhle peníze už začínají HP Spectre a Asus Zenbook.
Mio
Všetko super, len zas ten tragický touchpad. To fakt ani jeden výrobca Windows laptopov nie je schopný vyrobiť laptop s touchpadom na úrovni Macbooku?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze