Lenovo S850
recenze

Lenovo S850

Elegance za každou cenu
30

Střední třída chytrých telefonů dostala nový přírůstek v podobě Lenova S850, které se může chlubit stylovým designem se skleněnými zády nebo svítícím logem. Ve výbavě tasí trumfy v podobě 13megapixelového fotoaparátu, pětipalcového displeje nebo podpory dvou SIM karet. Bude to však stačit na zavedené modely?

Baterie a výdrž: slabší výsledky

V těle telefonu se nachází Li-Ion akumulátor s kapacitou 2 000 mAh. Nic oslnivého, to si přiznejme. Odpovídá tomu i výdrž, která se vyšplhá na jeden den, ale o mnoho více nečekejte. Při středně náročném využívání, kdy se neomezujete v internetu a telefon používáte nejen na volání a SMS zprávy, se po 12 hodinách dočkáte přibližně 40 % kapacity baterie. To je dost na to, aby telefon přežil i nějaký kratší večírek, avšak ráno se již bude hlásit o přísun energie. Dvoudenní výdrž je samozřejmě reálná, nicméně za cenu značných ústupků při používání, mezi které rozhodně patří omezení využívání internetu, případně snížení jasu displeje.

Při využívání telefonu se hodí výrobcem připravená aplikace Správce napájení, kde vidíte orientační čas vybití, případně nabití, pokud je telefon připojen ke zdroji energie. Ten bude mimochodem vždy výhradně kabelový, bezdrátové nabíjení podporováno není. V aplikaci si můžete nastavit režim výkonu a tím opět lépe hospodařit s výdrží. Na výběr je běžný režim, úsporný a nakonec nouzový režim, kdy se funkce omezí jen na telefonování a zprávy a vy tak šetříte maximum energie.

Náš redakční test výdrže, při kterém Lenovo S850 streamovalo video v kvalitě 720p do sluchátek na poloviční hlasitosti, přičemž bylo připojeno k Wi-Fi a síti 3G (druhá SIM karta byla neaktivní), jas displeje byl snížen na 50 % a aktualizace zakázány, jsme naměřili čas 4 hodiny a 57 minut, což je velmi slabý výsledek. Konkurenti dosahují minimálně 7 hodin, viz tabulka, a například Lumia 735 se vyšvihla časem 9 hodin a 47 minut. Nabití na 80 % Lenovu S850 zabere 2 hodiny a 6 minut, k úplnému nabití je potřeba 2 hodin a 52 minut.

Lenovo S850 Huawei Ascend G630 Samsung Galaxy S III Neo HTC Desire 816 Nokia Lumia 735
výdrž při testu 4:57 hodin 7:03 hodin 7:00 hodin 6:36 hodin 9:47 hodin
nabití na 80 % 2:06 hodin 1:50 hodin 1:45 hodin 2:08 hodin 1:56 hodin
nabití na 100 % 2:52 hodin 2:53 hodin 2:25 hodin 2:50 hodin 3:11 hodin

Zvuk: trochu chrastí

Lenovo v případě modelu S850 použilo jeden reproduktor a umístilo jej do horní části pravého boku. Lehce neobvyklé, ale proč ne. Reproduktor je hlasitý, určitě jej nepřeslechnete, ale na nějaké to poslouchání příliš vhodný není. Je sice slyšet snaha jej zaměřit na hloubky, avšak výsledkem jsou stále nedostatečně výrazné hloubky a velmi nevýrazné výšky. Navíc při nastavení vyšších úrovní hlasitosti je slyšet, že reproduktor nestíhá a ozývá se šum a praskání.

Mnohem lepší je tudíž poslouchat skrze sluchátka, kde se dočkáme velice slušného výstupu skrze 3,5mm jack konektor nacházející se na horní hraně. Zvuk je z nich dynamický a nechybí basová složka.

Displej: klasický pětipalec

Lenovo osadilo S850 pětipalcovým IPS panelem, který vás v první chvíli zaujme především opravdu sytými barvami, ze kterých až oči přecházejí. Díky tomu je skvělá čitelnost na slunci i z ostrých úhlů. Na druhou stranu sytost trápí oči v noci, na což však Lenovo myslelo a přidalo inverzní mód, který využívá bílé písmo na černém podkladu.

Displej se Lenovu povedl

Záměrně jsem tentokrát rozlišení nechal stranou, neboť jde „jen“ o HD hodnotu. To dnešní optikou není mnoho a jemnost 294 ppi asi nikoho nenadchne. Realita je však přesně opačná, neboť jednotlivé pixely nejsou pouhým okem takřka viditelné a rozlišení tudíž nebude překážkou. Zbývá dodat, že o ochranu displeje se stará sklíčko Gorilla Glass 3 a jeho jas lze regulovat nejen ručně, ale také automatickým čidlem, které funguje spolehlivě.

Hardware: jeden slot, schází nám

Pod kapotou Lenova S850 tepe čtyřjádrový procesor MediaTek 6582 s taktem 1,3 GHz. Nejde o žádný výkřik moderní techniky, ale rozumný základ. Totéž lze říci o operační paměti  o velikosti 1 GB. Bohužel běžně zůstává volných jen kolem 250 MB RAM. Příjemné překvapení na nás čeká u interní paměti, která nabízí 16 GB. Netrvá však dlouho, neboť reálně je k dispozici přibližně 11,5 GB prostoru a boj o volné místo je zapříčiněn absentujícím slotem na paměťové karty. To se Lenovu příliš nepovedlo.

Benchmark testy

Výkonově na tom Lenovo S850 není nijak výrazně dobře. V AnTuTu dosáhlo výsledku 18 568 bodů, což je méně než starší model K900 či Xiaomi Mi2. Nižší výkon se projevuje také ve hrách, kdy náročnější 3D tituly již neběží plynule. Například zkoušené herní tituly Asphalt 7 a Real Racing 3 sice na telefonu spustíte, ale detaily nejsou tak skvělé a nižší je i snímkovací frekvence.

Diskuze ke článku
Jenula
Na tom videu to vypadá jako pěchnej lenoch, reakce na dotyk jako u nejzasekanějšího telefonu za 15 stovek z Aukra.
pavel
Dobrý den,
budete dělat recenzi na vibe z2?Uvažuji moc nad koupí.Díky
Redmarx
Nechapu k cemu takovej telefon je, kdyz na tom prakticky nejde nic delatbez toho, aby clovek valcil s nedostatkem mista v ulozisti. Na telefonovani si koupim Nokii za sest stovek a svou praci zvladne lepe nez tenhle smartphone.
krtenek
"Kvalita fotografií je na velmi slušné úrovni. Radost udělají reálné barvy a také ostrost."
WTF?????? Pánové, to vám tam spadlo z jiné recenze nebo užíváte omamné látky či trpíte oční vadou? Horší fotky jsem už dlouho neviděl.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze