Lenovo K9
recenze

Lenovo K9

Návrat, který stojí za to
16

Od levných smartphonů nešlo nikdy čekat zázraky. Postupem času se však vypracovaly do pozice schopných zařízení, která uživatelům nabídnou velké displeje a základní vstup do světa chytrých telefonů. Nové Lenovo K9 přidává sympatický vzhled, hned čtyři fotoaparáty a dokonce i moderní USB-C konektor. To vše v balíčku za necelé tři tisíce korun.

Konektivita: potlesk za USB-C

Majitelé Lenova K9 se mohou těšit na podporu rychlých dat v síti LTE, přičemž k dispozici je rychlostní kategorie 6, což znamená teoretickou rychlost stahování až 300 Mb/s. LTE vám pofrčí na obou vložených nanoSIM kartách. Dostalo se také na Wi-Fi s podporou standardů b/g/n. Nechybí ani Bluetooth ve verzi 4.1. NFC už zde není, což však u levného telefonu lze ještě odpustit. Satisfakce přichází s USB-C konektorem, který je u mobilů do tří tisíc věcí doslova neočekávanou.

Líbilo se nám
  • LTE
  • USB-C konektor

Fotoaparát: rekordní počet

Prodejním tahákem Lenova K9 by mohly být fotoaparáty. V součtu totiž na těle zařízení najdete hned čtyři – dva vzadu a dva vpředu. Velmi neobvyklý krok a u levných telefonů zcela nevídaný. Oba hlavní snímače, tedy ten vzadu i vpředu, mají 13megapixelové rozlišení. Naopak doplňkové sekundární mají 5 megapixelů a vždy slouží pro práci s hloubkou ostrosti.

Lenovo K9

Výsledky fotoaparátů bohužel nejsou nijak oslnivé. Pokud není slunný den, snímky trpí neostrostí, za což může samozřejmě lidská ruka. Ani větší snaha však nepřináší kýžené výsledky. S ubývajícím světlem roste ještě šum, který fotografie dále kazí. Souhrnně řečeno, Lenovo K9 se hodí jen na momentky během dne či jasného světla a následné prohlížení na jeho displeji. Na větším zobrazovači rychle vynikají všechny neduhy. Práce se sekundárními fotoaparáty je rychle po ruce v režimu „Stereo“. Rozmazání pozadí je regulovatelné a poměrně zdařilé. Opět zejména s přihlédnutím k ceně zařízení.

Ukázkové fotografie
Ukázkové fotografie z čelního fotoaparátu

Záznam videa je umožněn maximálně ve Full HD rozlišení, ale výsledky za mnoho nestojí. Telefon často přeostřuje a výsledkem je záznam, který je většinu času spíše rozmazaný, než ostrý.

Lenovo K9 (testovací video) – 1080p, 30 FPS

Líbilo se nám
  • čtyři fotoaparáty
  • slušný bokeh efekt
Nelíbilo se nám
  • nepříliš kvalitní běžné fotografie a videa

Software: starší, ale čistý

Jak jsme si řekli již výše, Lenovo K9 má v rodném listě rok 2018. Bohužel kvůli tomu je v něm nasazen starší Android 8.1 Oreo. Na druhou stranu je zde systém v takřka čisté podobě a funguje opravdu výborně. Vše je svižné a na nic se nečeká, na nižší třídu je to až těžce uvěřitelné. V prostředí po prvním zapnutí najdete hned několik her od Gameloftu. Jde však o demo verze, mnohdy o takové hry nebudete mít zájem, a tak je dobře, že jdou všechny bez mrknutí oka odinstalovat.

Líbilo se nám
  • přehledné prostředí
  • výborná optimalizace
Nelíbilo se nám
  • starší verze Androidu
Diskuze ke článku
xD
Hezké mínusy :D
Lolek
Kopíranti
Štěpán
Nerad šťourám, ale kde je ten videopohled? Nějak se mi jej nepovedlo najít. Pouze testovací video.
Štěpán
Ale abych jen nerejpal, musím uznat v té modré je to vzhledově opravdu pěkný telefon.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze