Google Pixel 3a a 3a XL
recenze

Google Pixel 3a a 3a XL

Můj brácha má prima bráchu
39

Cenovka u nových Pixelů 3a (tedy včetně varianty XL) hraje opravdu důležitou roli, a přestože se Google v mnohých důležitých oblastech neuchýlil k žádným kompromisům, někde na ně pochopitelně dojít muselo. Jaké jsou mé dojmy z používání dvojice nových „Áček“, která chtějí nalákat potenciální zákazníky na vyhlášený fotoaparát či operační systém s tou nejlepší možnou podporou přímo od jeho vývojářů?

Konektivita: nic důležitého neschází

V oblasti bezdrátové konektivity naštěstí nedošlo k žádným kompromisům a Pixely 3a dostaly to nejlepší, co je v současnosti k dispozici. Nechybí tak Bluetooth 5.0 s podporou režimu Low Energy a kodeků aptX i aptX HD, GPS, GLONASS, Galileo či NFC pro bezkontaktní platby či rychlé párování příslušenství. O nic hůře na tom není ani Wi-Fi, která podporuje Wi-Fi Direct, stejně jako frekvence 2,4 i 5 GHz s 2x2 MIMO. Menší zklamání přichází až u USB-C konektoru, který je na rozdíl od USB 3.0 u klasických trojkových Pixelů pouze typu USB 2.0.

Líbilo se nám
  • nic důležitého nechybí
Nelíbilo se nám
  • USB-C konektor umí pouze USB 2.0

Fotoaparát: pouze jeden, ale stojí za to

Snímač v nových Pixelech 3a zůstal naprosto stejný jako u dražších verzí. Setkáme se tak zde s 12,2megapixelovým senzorem IMX363 z dílny Sony. Jak asi již tušíte, díky světelnosti f/1.8 a softwaru od Googlu umí fotoaparát skoro zázraky a výsledné fotografie vypadají až na drobné výjimky jednoduše skvěle.

Pro milovníky nočních fotografií je pochopitelně k dispozici rovněž vyhlášená funkce Night Sight, jež rozsvítí i ty nejtemnější scény. Mnohokrát jsem také ocenil, jak jednoduše lze pořízené fotografie přímo v telefonu upravit a změnit například poměr stran či je nechat telefon automaticky optimalizovat a docílit tak ještě lepšího výsledku. Obecně vzato je používání Pixelů 3a k focení extrémně návykové a pokud chcete krásné snímky „na počkání“, mohou být pro vás nové Pixely 3a tou pravou volbou. Vůbec špatně nevypadají ani selfie snímky, které obstarává u obou dvou variant 8megapixelová čelní kamera se světelností f/2.0. Snímky jsou pěkně ostré a barevně odpovídají realitě.

Google Pixel 3a XL testovací video noc 1080p 30 FPS

Google Pixel 3a XL testovací video 1080p 60 FPS

Google Pixel 3a XL testovací video 2160p 30 FPS

Videa, která nás překvapila povedenou stabilizací, lze pořizovat kvůli slabšímu procesoru v maximální kvalitě 4K při 30 FPS a selfie videa pak maximálně ve Full HD při 30 FPS za sekundu.

Líbilo se nám
  • skvěle vypadající fotografie z hlavní i čelní kamerky
  • povedená stabilizace při nahrávání videí
  • jednoduchý, ale užitečný editor
Nelíbilo se nám
  • kvůli slabšímu čipsetu nelze nahrávat 4K videa při 60 FPS

Software: tříletá podpora

Po stránce softwaru na uživatele čeká klasický zážitek ze zařízení Pixel. Uvnitř tak najdeme nejnovější Android 9 Pie s nejčerstvějšími bezpečnostní záplatami. K zahození rozhodně není ani příslib softwarové podpory a nejnovějšího systému po dobu dalších tří let. Systém je čistý bez zbytečných aplikaci, které si můžete dle vašeho uvážení doinstalovat. Pokud jste zvyklí na nadstavby jiných výrobců, možná vám dokonce přijde až příliš strohý, ale rychle si zvyknete.

Pro větší komfort pochopitelně nechybí Google Asistent a dokonce ani podpora Active Edge, kdy lze chytrého asistenta vyvolat zmáčknutím boků zařízení. Ve srovnání se standardními Pixely je potřeba zmínit, že s „áčkovými“ verzemi bohužel nezískáte neomezené cloudové úložiště fotografií v originální velikosti.

Běh celého prostředí je extrémně svižný, což pravděpodobně ani nemusím připomínat. Betu nového Androidu Q navíc Pixely 3a obdrží již v tomto měsíci.

Líbilo se nám
  • skvělá optimalizace
  • dlouhá softwarová podpora
Diskuze ke článku
Kunťa Punťa
Kunťa Punťa
Ten procesor a obří rámečky, to je výsměch. V článku ¨Vybíráme smartphone do 6500 Kč¨ zmiňujete, že Snapdragon 660 u Redmi Note 7 je starší, ale ¨i tak by měl poskytnout dostatečný výkon pro běžné potřeby¨. To se bavíme o telefonu za méně než půlku ceny. A nemá smysl řešit, že u nás je to dražší. Tohle by byl přešlap i s cenou o 2k levnější. Aby jste se z toho foťáku neposr... Všechno se tím omluvit totiž nedá.
briza
Tohle je skoro stejný bizár, jako ty novinky od HTC. Oba minimálně o 100% vyšší cenu, než by odpovídala. Ach, kde je doba Nexusů?
Pesedm
Ten plasto telefon je snad až vošlivej :)
A nebýt toho foťáku nevím nevím..

Recenze skvělá, opět nechybí přehled dobíjení včetně kvality hovorů :)
Marek
Zdravim,

nikde som nenasiel zmienku o senzore svetla a automatickemu prisposobeniu jasu, ma tuto funkciu Pixel 3a?

Dakujem

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze