ČSOB COOL karty
recenze

ČSOB COOL karty

Pro chytře oddělené finance
27

Na tuzemském trhu se začala rozšiřovat možnost pořízení předplacené platební karty, díky které si snadno můžete oddělit vaše finance. Taková karta není spojena s žádným bankovním účtem banky, dovoluje tak alespoň částečně anonymizovat vaše bezhotovostní nákupy. Další takovou možností je COOL karta od ČSOB, která exceluje nízkými poplatky za své služby.

Předplacené karty byly na tuzemském trhu ještě donedávna téměř neexistujícím artiklem. K tomu, abyste obdrželi platební kartu, bylo nutné vlastnit účet u některé z bank, což se ne každému chce. A důvodů je spousta. Aby měla banka přímý dohled nad vašimi financemi není pro některé tou nejpříjemnější myšlenkou, a tak vznikl nápad na to poskytnout zákazníkům částečně anonymní možnost bezhotovostních plateb právě formou předplacených karet.

COOL karta

Taková předplacená karta je v podstatě elektronickou peněženkou. Peněz na ní máte přesně tolik, kolik si sami dobijete, taková karta tedy nikdy nemůže vstoupit do záporných čísel (nejedná se tedy o kartu kreditní s jakýmkoli limitem pro přečerpání). Klient se tedy nemusí obávat problémů, které následují poté, co přečerpá svůj limit, stejně tak se nemusí obávat toho, že na internetu platí svoji primární platební kartou. Z takové předplacené karty se totiž nikdy nestrhne více prostředků, než kolik na ni fyzicky je a nad tím má plnou kontrolu sám vlastník předplacené karty. Z předplacené platební karty se tak stává univerzální nástroj pro všechny, kteří si chtějí (ať už z jakéhokoliv důvodu) oddělit své finance.

Možností využití je spousta. Takovou kartu můžete využít například na drobné nákupy na internetu, jako způsob vyplácení kapesného pro vaše děti a nebo také jako dárek. Proč dávat obálku s hotovostí, když můžete darovat kartu s přednabitou na konkrétní částku?

Příklady využití předplacené platební karty

  • kapesné pro vaše děti
  • oddělené finance na dovolenou
  • částečná anonymizace vašich bezhotovostních nákupů
  • záložní finance pro případ potřeby
  • obdarování vašich nejbližších (místo finanční hotovosti)

Poskytovatelé předplacených karet jsou si moc dobře vědomi toho, že služba naplňuje tajná přání mnohých klientů, a tak si většinou nechají za své služby pořádně zaplatit. Taková předplacená karta pak skrývá mnoho poplatků, a to jak za dobití, tak také za vybití, výběry z bankomatů, změna PINu, anebo dotaz na zůstatek prostředků. Tím se samozřejmě snaží službu odstavit a nedávat tak zbytečné důvody ke zrušení standardního účtu, ke kterému má většina klientů také vlastní platební kartu s dalšími možnostmi (například s již zmíněnou možností přečerpání volných prostředků). Z toho všeho plynou bankám výrazné poplatky, od kterých se předplacenými platebními kartami rozhodně nechtějí odstřihnout.

Klasickým příkladem je Blesk peněženka, jedna z prvních předplacených platebních karet svého druhu. Ta si za své používání nechá hojně platit, a to téměř za vše, co s kartou provedete. Konkurenční řešení od ČSOB s názvem COOL karta však ukazuje, že to jde nejenom přehledněji, ale také téměř bez všech doprovodných poplatků.

Poplatky

Abychom si ukázali, jak předplacené karty fungují, srovnáme si nabídku 3 poskytovatelů. Do srovnání zahrneme Blesk peněženku, NAPKU a právě COOL kartu od ČSOB. Pro zajímavost do srovnání přiřadíme také klasickou platební kartu, o kterou můžete zažádat při založení běžného účtu „v klasických bankách“.

Poplatky COOL karta Blesk peněženka NAPKA Běžná karta
Zakoupení karty 99 Kč 125 Kč 150 Kč (1 karta) 200 Kč (2 karty) k běžnému účtu
Počáteční kredit 0 Kč 0 Kč 50 Kč na každé kartě 0 Kč
Výběr designu ano, 2 motivy ne ne ne
Aktivace karty 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Vedení karty 0 Kč 0 Kč 0 Kč většinou 0 Kč
Dobití na SAZKA terminálu nelze 25 Kč nelze nelze
Dobití jinou kartou 0 Kč 25 Kč 2 % nelze
Dobití převodem 0 Kč 25 Kč 25 Kč nelze
Platba kartou u prodejců 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Kontrola zůstatku na webu 0 Kč 0 Kč 0 Kč většinou 0 Kč
Kontrola zůstatku v bankomatu 0 Kč 10 Kč 0 Kč většinou 0 Kč
Kontrola zůstatku přes SMS nelze 5 Kč nelze dle ceníku banky
Změna PINu 0 Kč 15 Kč 0 Kč většinou 0 Kč
Aktivace výběrů 0 Kč 25 Kč 0 Kč 0 Kč
Výběr z bankomatu domácí banky ČSOB - 6 Kč 30 Kč ČSOB - 20 Kč většinou 0 Kč
Výběr z jiných bankomatů 35 Kč 30 Kč 30 Kč většinou 5 - 30 Kč
Vybití zůstatku na BÚ 30 Kč 30 Kč 25 Kč nelze
Převod poštovní poukázkou 30 Kč 70 Kč 25 Kč nelze
Správa zůstatku 0 Kč 39 Kč po 12 měsících 30 Kč po 3 měsících ?
Vlastní mobilní aplikace ano ne ano většinou ano
Závazek? ne ne ne doba trvání smlouvy
Koupě karty e-shop, pobočka trafika, e-shop, SMS e-shop k běžnému účtu
Převod mezi uživateli prozatím ne ne ano, zdarma standardní převod
Identifikace na České poště 100 Kč ? 99 Kč //
Identifikace na pobočce zdarma nelze nelze //

Důležité poplatky?

Ze srovnání je patrné, že každá varianta má své plusy a mínusy, každopádně, jako potencionálního klienta nás nejvíce zajímá to, kolik zaplatíme za nejběžnější úkony. Tím nejzákladnějším je dobití karty jinou metodou, tedy převodem z účtu a nebo dobití jinou platební kartou přes speciální formulář (který vypadá naprosto stejně, jako když na internetu platíte za nějakou službu, například jízdenku).

V tomto ohledu exceluje COOL karta. Dobití oběma způsoby je totiž zdarma, rozhodně se tedy vyplatí využít možnost dobití jinou kartou. V takovém případě jsou totiž prostředky připsány téměř okamžitě. Převodem z běžného účtu trvá připsání zhruba 1 až 2 dny. Ze zkušeností můžeme potvrdit, že zatímco převod na COOL kartu trvá jeden den, u BLESK peněženky a NAPKY se finanční prostředky většinou připsaly až po dvou dnech, což je poněkud matoucí.

Podstatnou položkou jsou také výběry z bankomatů. Občas se samozřejmě stane, že chcete, anebo musíte zaplatit za zboží či službu hotově. V takovém případě jsou dvě možnosti, výběr z bankomatu mateřské banky (pod kterou daná služba stojí) nebo výběr z jiného bankomatu. Pokud chcete dosáhnout co nejnižší částky za výběr, opět vychází nejvýhodněji COOL karta, tedy alespoň pokud plánujete vybírat z bankomatu ČSOB. Zde vyjde výběr na 6 Kč, u konkurence jde většinou o částku 20 až 30 Kč. U BLESK peněženky je navíc nutná prvotní aktivace výběrů, která je zpoplatněna částkou 25 Kč. Pokud se podíváme na situaci naopak, pokud plánujete vybírat COOL kartou u jiných bank, zaplatíte nemalých 35 Kč, COOL karta tedy vychází nejlépe, pokud máte v dosahu bankomat ČSOB. V opačném případě je poplatek nejvyšší.

Výhodou je rovněž to, kde si můžete svůj zůstatek zkontrolovat. COOL karta a NAPKA mají svoji vlastní aplikaci, u BLESK peněženky se budete muset spokojit s kontrolou na webu, případně v bankomatu. To ovšem nedoporučujeme, za kontrolu zaplatíte 10 Kč, v případě kontroly přes SMS pak polovinu. Velmi častým poplatkem je "poplatek za neaktivitu karty", ten jako jediní u COOL karty nemají.

Velkou výhodu má služba NAPKA v tom, že umožňuje převod prostředků mezi uživateli aplikace zcela zdarma. To má v blízké budoucnosti umožnit i COOL karta, prozatím to kompenzuje možností bezplatného dobití pomocí jiné platební karty (v podstatě stejný princip, který vás neomezuje tím, že musíte mít na své NAPCE dostatečnou hotovost). BLESK peněženka nic takového neumožňuje a ani to v plánu nemá.

Diskuze ke článku
blue.sun
Jiste, pozitivni zkusenost se sluzbou musi nutne byt reklama... Ctenari asi budou blbci, nebo uz vidi konspirace uplne ve vsem (coz je ale vlastne stejne jako prvni pripad).
Tomáš
A v čem je to reklama? Tahle karta i podle mých zkušeností je nejlepší (nejlevnější) .
Tak se tady probuďte vy, kritici a rejpalové.... negativisti... nebo jste zklamaná konkurnce zakuklená do pojmu čtenář?
Leonard
Četl jsem článek na mobilu. Nikde nevidím označení "reklama". Proč? Tohle je suverénně nejhorší dílko, jaké jste na svém webu publikovali. Převzaté/dodané pasáže bijí do očí a tahají za uši. Reklama nevadí, žijete z ní, ale reklama, schovaná za "recenzi" v naprosto děsném jazykovém provedení, zavání. Snad jste nenastoupili na cestu k úpadku jako jiný, kdysi čtivý web se slovem "mobil" v názvu.
Humus
Kdyz neoznacite clanek jako "reklama", pak vam ctenari nebudou verit nic jineho nez technicke udaje. Kua, probudte se! My, ctenari, nejsme blbci (tedy az na vyjimky).

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze