CARNEO Manager a G-Cross
recenze

CARNEO Manager a G-Cross

Elegán a sportovec
10

Segment wearables stále nabývá na popularitě a chytré hodinky včetně chytrých náramků se tak nepochybně stanou jedním z prodejních hitů letošních Vánoc. My jsme se proto v dnešní recenzi rozhodli vyzkoušet chytré hodinky pocházející od méně známé společnosti CARNEO. Ta se vydala trochu jiným směrem než většina ostatních výrobců a v jejich hodinkách nalezneme jejich vlastní operační systém. Co mohou námi testované chytré hodinky za cenu pohybující se na úrovni 3 tisíc korun nabídnout a zdali bychom vám je doporučili, nebo nikoliv, jsme shrnuli na následující řádky.

Displej: kulatý, ale i uříznutý

Začněme u sportovní varianty G-Cross. Ta nabídne kulatý, 1,3palcový dotykový IPS displej s rozlišením 240 × 240 pixelů, který můžete rozsvítit zmáčknutím postranního tlačítka nebo natočením zápěstí k sobě. Jas by ovšem mohl být vyšší a při používání na přímém světle můžete mít občas problém přečíst, co je na displeji. Zdali výrobce použil odolné sklíčko nikde uvedeno není, alespoň však můžete využít dodávané ochranné folie.

Velmi podobná situace panuje u elegantnější verze Manager, která má displej mírně menší velikost se zastavila na 1,22 palcích. To by tolik nevadilo, avšak zamrzela nás uříznutá spodní hrana. Tím pádem se na displej vleze méně informací a navíc to nepůsobí moc hezky. Na občasný problém při používání na přímém světle jsme narazili i zde, o fatální problém však nejde.

V ohledu displeje bohužel nemůžeme testované hodinky ani zdaleka srovnávat s těmi, které jsou osazeny AMOLED panelem. U těch se zpravidla setkáváme s mnohonásobně lepším barevným podáním i lepším kontrastem. U CARNEO však hraje prim nízká cena.

Líbilo se nám
  • využití celé plochy ciferníku u varianty G-Cross
Nelíbilo se nám
  • slabší barevné podání i čitelnost na slunci
  • uříznutý displej u verze Manager

Systém, notifikace a hardware: jazyk československý

Hodinky CARNEO využívají vlastní operační systém, který nabízí hned několik více i méně zajímavých funkcí. Spojení mezi hodinkami a smartphonem probíhá klasicky skrze Bluetooth 4.0 a k jejich správnému fungování je potřeba si nejprve do telefonu stáhnout příslušnou aplikaci. Ta bohužel není lokalizována do češtiny a kromě anglického textu jsme v ní narazili třeba i na výrazy španělské nebo čínské. Aplikace vás požádá o přístup snad ke všem povolením, která existují, což někomu nemusí být příjemné, ale nejspíš je to pro správné fungování potřeba.

Samotný systém v hodinkách je na tom již lépe. Lokalizace se dá označit za „československou“ s tím, že přibližně 70 % výrazů je v češtině a zbytek ve slovenštině. Mezi doopravdy zbytečné funkce bychom zařadili kalkulačku nebo 0,3megapixelovou kamery v hodinkách G-Cross, která působí spíše úsměvně a její reálné využití si ani pořádně nedokážeme představit. Zajímavá se jeví funkce SOS, díky které jsou hodinky schopny zavolat pomoc, a to dokonce i v situacích, kdy v nich není vložena SIM karta. Rozhodnete-li se SIM kartu použít, můžete z hodinek volat. Kvalita hovoru nás však příliš neuchvátila a hlavně působí trochu zvláštně volat před ostatními lidmi ve stylu Jamese Bonda.

0,3megapixelová kamerka je podle nás zbytečná.

Senzor určený k měření tepu a tlaku srdce fungoval spíše podle nálady a několikrát vyhodil velmi podobnou hodnotu i přesto, že v jednom případě byl tep měřen v klidovém stavu a jindy hned po cvičení. Hodinky rovněž mohou posloužit jako vzdálená spoušť – telefon můžete nechat někde opřený, popojít o něco dál a vyfotit třeba skupinové selfie, kterému nemůže konkurovat čočka se sebeširším úhlem záběru. Monitor spánku ukazuje rozdělení na hlubokou a lehkou fázi a dokáže rovněž ohodnotit kvalitu spánku. Výsledky měření se nám bohužel příliš nepozdávaly a za přesné bychom je neoznačili. Vzhled menu si můžete změnit a máte na výběr hned z několika témat. Změnit si můžete také podobu ciferníku, na výběr máte tři možnosti.

Nespornou výhodou sportovní verze CARNEO G-Cross je zabudovaná GPS, která sleduje vaši polohu a následně dokáže vygenerovat mapu míst, kde jste se pohybovali. U elegantní verze Manager jsme se bohužel GPS trackování nedočkali. U obou variant může občas přijít vhod funkce, pomocí které najdete svůj ztracený telefon, který jste mohli zapomenout třeba v kapse od bundy a nemůžete ho najít. Pochválit bychom měli rovněž notifikace, které se na displeji hodinek zpravidla objevovaly bez větší prodlevy, na což nás upozornily zvukovým signálem a vibrací.

Líbilo se nám
  • množství funkcí
  • notifikace přicházely bez prodlevy
Nelíbilo se nám
  • některé funkce nemají praktické využití
  • problematická lokalizace

Výdrž baterie: den až dva

Výdrž hodinek u obou modelů se pochopitelně úzce odvíjí od toho, které funkce využíváte. Jestliže se několikrát za den rozhodnete změřit si tep, máte zapnuté vibrace a často vám chodí notifikace ze smartphonu, vydrží vám hodinky Manager s 380mAh baterií přibližně jeden až dva dny. U verze G-Cross, které mají baterii o kapacitě 480 mAh, jsme se dostali při velmi šetrném užívání i na třídenní výdrž. Při náročnějším využívání a testování všech funkcí se však můžete ocitnout bez baterie velmi snadno i během jednoho dne. Dobíjení z nuly do plna zabere přibližně tři hodiny.

CARNEO Manager

V případě varianty Manager stačí ke spodní straně hodinek připojit magnetický proprietární dobíjecí konektor. U sportovní verze G-Cross je potřeba na těle hodinek odepnout gumovou krytku a zapojit microUSB.

Líbilo se nám
  • magnetické nabíjení
Nelíbilo se nám
  • nabíjení by mohlo být rychlejší
Diskuze ke článku
G.
Chcem sa spýtať najmä redakcie mobilenetu, neviem kde inde mám smerovať túto otázku - testovali ste už nespočetne veľa smartphonov. Aký je v súčasnosti definitívne najlepší fotomobil do 350eur (9000kč)?
Vopred vďaka za odpoveď
Stano
Dobrý deň, Carneo má vlastný os, znamená to, že nie je možná žiadna inštalácia nových aplikácii, komunikuje len s Fundo?
Ladislav
Dobrý den, v návodu pro Carneo Smart Manager se píše o možnosti instalace aplikace počasí, ale v aplikaci Fun Do Wear tato nabídka není... pouze ciferníky. Děkuji

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze