BlackBerry Motion
recenze

BlackBerry Motion

Jde to i bez kláves
8

BlackBerry si získalo řadu pozitivních ohlasů svým modelem KEYone, kupříkladu díky své povedené konstrukci, bezpečnému softwaru a pověstné hardwarové klávesnici. Nové BlackBerry Motion však klávesnici odhodilo ve prospěch jiných vlastností, jako je třeba voděodolnost či větší baterie a displej. A světe div se, není to úplně špatná změna.

Není žádným tajemstvím, že kanadské BlackBerry se v dnešní době soustředí čistě na tvorbu softwaru a výrobu svých zařízení přenechalo čínskému TCL. To přišlo tento rok již s povedeným BlackBerry KEYone, jenž bylo tradičním BlackBerry s hardwarovou QWERTY klávesnicí a běželo na Androidu 7.0 Nougat. Tradiční klávesnice však nemusí být pro všechny, a tak se BlackBerry rozhodlo pro vytvoření dalšího zařízení, které je v podstatě KEYone bez klávesnice a tedy i s větším displejem. Nový Motion tak nabídne 5,5palcový Full HD obrazovku, Snapdragon 625, 4 GB RAM, 12Mpx fotoaparát a vůbec jako první telefon BlackBerry v historii i certifikaci IP67. Povede se však tomuto kousku zaujmout v konkurenci levných vlajkových lodí?

BlackBerry Motion

Technické parametry BlackBerry Motion

Kompletní specifikace
Konstrukce155,7 × 75,4 × 8,1 mm, ? g, konstrukce: klasická, odolnost: IP67
DisplejTFT IPS, 5,5" (1 920 × 1 080 px)
Fotoaparát12 Mpx (4 056 × 2 704), LED dioda, autofocus, video: 4 096 × 2 304 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm Snapdragon 625 MSM8953, CPU: 8×2 GHz, GPU: Adreno 506
PaměťRAM: 4 GB, vnitřní paměť: 32 GB, paměťové karty: microSDXC
Datové funkceHSPA: ano, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.2, NFC: ano
Operační systémAndroid 7.1
Akumulátor4 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:52 hodin
Dostupnostlistopad 2017, 12 990 Kč

BlackBerry Motion – videopohled

Obsah balení: vše potřebné

Náš předprodukční kus jsme sice nedostali v oficiální prodejní krabičce, ale obsah už kompletní byl. Uvnitř tak najdete telefon, rychlonabíjecí adaptér, propojovací USB-C kabel, sadu povinných příruček a jako bonus i povedená pecková sluchátka s plochým kabelem.

Konstrukční zpracování: vyčnívá z davu

BlackBerry Motion poznáte hned na první pohled, a to nejen díky logu ostružiny, které našlo své místo na zádech a pro jistotu i vepředu. BlackBerry, nebo spíše TCL, které nyní telefony pro BlackBerry vyrábí, totiž pokračuje v designovém stylu, jenž započal tlačítkový model KEYone. I přes podobný vzhled působí ovšem Motion velmi odlišně.

Záda mají stále velmi příjemnou texturu speciálního měkčeného materiálu, díky čemuž telefon neklouže a nemusíte se bát, že záda hned poškrábete. Osobně se mi tento „pryžový pocit“, jenž tento materiál navozuje, velmi líbí a v kombinaci s okolním rámem z tvrzeného hliníků působí velmi prémiově. A fakt, že vypadá jako plát karbonu, rozhodně designu telefonu také neubližuje.

Ostatně Motion celkově vypadá skvěle a rozhodně vždy vzbudí pozornost ostatních. Také se velmi pohodlně drží, pěkně sedne do dlaní a není ani moc těžký nebo tlustý. Jen škoda velkých rámečků, které jsou zkrátka nepřehlédnutelné. Čelo telefonu vizuálně zeštíhluje zaoblený hliník, ale bradě žádný takový trik nepomáhá a ta je tak skutečně masivní.

Alespoň že jsou v ní ale umístěná velká a podsvícená senzorová tlačítka, přičemž uprostřed máme hardwarové domovské tlačítko s logem ostružiny. To do sebe zároveň integruje i spolehlivou a rychlou čtečku otisků prstů, přičemž díky softwaru tu najdeme i pár zajímavých gest. Lze po ní přejet pro stáhnutí notifikační lišty či na ní klepnout pro vrácení se zpět. Nemusíte se tak natahovat až na senzorové tlačítko vlevo, což může usnadnit ovládání uživatelům s menší rukou.

Velmi dobře zpracovaná jsou rovněž vypínací tlačítko a kolébka hlasitosti na pravém boku telefonu. Umístění není příliš vysoko a stisk je dostatečně hluboký, byť by mohlo být jejich kliknutí trochu výraznější.

Z fotek jste si mohli všimnout také třetího vroubkovaného tlačítka pod již zmiňovanou dvojicí. Nejedná se o nic jiného než o přidanou libůstku v podobě programovatelného hardwarového tlačítka. K němu si můžete přiřadit až tři akce, mezi kterým si při každém stisknutí tlačítka vyberete, ať už je to zapnutí aplikace či jen provedení nějaké funkce jako třeba změna zvukových profilů. Pokud však chcete používat tlačítko jen pro jednu funkci, jako třeba bleskové otevření hudební aplikace, je i to možné. BlackBerry vám v tomto ohledu vychází vstříc a nehází zbytečně klacky pod nohy. Takhle to má vypadat, když chce výrobce přidat hardwarové tlačítko navíc. Snad si dělá Samsung poznámky.

K tlačítku lze přiradit až tři akce. Snad si dělá Samsung poznámky.

Cekově lze vyzdvihnout také pevnost a bytelnost celé konstrukce, čímž se dostáváme k další výhodě této ostružiny, a to odolnosti. Jde totiž o první voděodolný telefon od BlackBerry s certifikací IP67, což se určitě hodí. Rovněž také displej má speciální úpravu, díky které má být odolnější, ale k tomu se dostaneme až v další kapitole.

Líbilo se nám
  • originální design
  • skvěle zpracovaná konstrukce
  • pohodlné držení
  • dobrá čtečka otisků prstů s gesty
  • programovatelné tlačítko
Nelíbilo se nám
  • enormní brada telefonu
Diskuze ke článku
Peter
Veľmi zaujímavý pracant, ktorý sa nehrá na viac áno má. BTW v Samsungu u rady S nikdy naplánovali to tlačítko ako programovateľné a asi ani nebudú. Je to tlačítko, ktoré spúšťa Bixby a robí to dobre. Bixbyho používam denne, pričom pri použití alternatívnych launcherov by som ho spustil iba hlasom v prípade, ak by som tlačítku priradil inú funkciu. Kto Bixbyho nepoužíva ma však nepoužiteľné tlačidlo. V Samsungu by si skôr mali vziať príklad z baterky. Aj keď už nepoužívam BlackBerry telefóny, za ich HUB si rád mesačne to 1€ priplácam.
Blue Sun
Blue Sun
Docela by mě zajímalo, kam se asi poděl můj příspěvek, který jsem psal kolem osmé hodiny ranní. Redakce se už tak stydí za svou práci, že maže diskuse? Inu, taky dobře vědět...
Jiří
Chválím za vtipnou originalitu na konci. Podobných srandiček víc :D
Marek
Dikyvza dojy, ale napadají me 2 věci:
Je ok dělat recenzi s nefinalnim telefonem?
Je ok ji zveřejnit když zatim zadny weby svy recenze nevydaly? :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze