Apple Watch 5
recenze

Apple Watch 5

Teď už máte přehled o všem
13

I letos Apple představil novou generaci chytrých hodinek Watch po boku nejnovějších iPhonů. I tentokrát se vylepšovalo, ovšem nikterak dramaticky, evoluce je tedy správné označení i pro letošní generaci. Apple Watch 5 se nově pyšní vždy rozsvíceným displejem a dostalo se i na speciální varianty z hodnotných materiálů. Bude to však stačit k úspěchu?

Někdo se na druhou polovinu roku těší kvůli iPhonům, jiný kvůli Apple Watch. Ty od první generace vypadají identicky, mírně se liší jen tloušťka a od 4. generace Apple zapracoval na displeji, který zabírá větší část přední strany. Nejinak je tomu pochopitelně u letošní generace, displej však tentokrát doznal dalších vylepšení.

Apple Watch 5

Ne vše se samozřejmě točí okolo displeje, Apple zapracoval i na dalších funkcích. Výsledkem je produkt, který vypadá úplně stejně jako předchozí generace, přesto nabízí „něco navíc“, co by vás ke koupi mohlo přesvědčit. Vše vám prozradí tato recenze.

Za zapůjčení Apple Watch 5 děkujeme společnosti CZC.cz, kde si hodinky můžete zakoupit.

Obsah balení: standard, který známe

V hezky složené podlouhlé krabičce nalezneme kromě hodinek, které jsou chráněné vakem z netkané textilie, také dvojí velikost gumových sportovních pásků, v našem případě tmavě šedých. Kombinací dosáhnete na velikost S/M, případně M/L (140 až 220 mm), konkrétně u velikosti pouzdra 44 milimetrů, u 40mm můžete počítat s pásky S a M pro zápěstí do obvodu 200 mm. Dále je v krabici 1metrový magnetický nabíjecí kabel s USB-A koncovkou a standardní 5W nabíjecí adaptér, který byl ještě donedávna součástí všech balení iPhonů.

Konstrukční zpracování: hliníkový premiant

Stejně jako předchozí generace, i nové Watch 5 se chlubí precizním hliníkovým zpracováním, kterým se navíc i letos můžete kochat hned ve dvou velikostech: 40 a 44 milimetrů. Menší verze potěší primárně zástupkyně něžného pohlaví, zatímco větší varianta se bude vyjímat hlavně na pánském zápěstí. Jak už jsme uvedli, dle velikosti pouzdra se liší také délka pásků v základním balení.

Přibalený sportovní pásek se nezapíná zrovna nejsnáze, nejdříve je nutné protáhnout delší část řemínku otvorem v kratší a následně zajistit pomocí bodce v některém z výřezů. Pokud vám však pásek nevyhovuje, můžete si pořídit jiný s konvenčním způsobem zapínání. Samozřejmě ale za další peníze, třeba vesmírně černý článkový tah z nerezové oceli vyjde na téměř 13 tisíc… Koupit však můžete i milánský tah za necelé 3 tisíce, případně kožené pásky za podobnou částku. Náramky jsou mezigeneračně kompatibilní, pro 44mm variantu Watch 5 navíc můžete použít i 42mm variantu Watch 3. generace. Všechny pásky drží na svém místě poctivě, jejich sejmutí je však stále snadné. Doplníme, že tělo hodinek je tenké 10,7 mm a váží 48 gramů.

Hodinky standardně disponují mikrofonem i hlasitým reproduktorem.

Hodinky standardně disponují mikrofonem i hlasitým reproduktorem, který je mezigeneračně hlasitější. To oceníte primárně u LTE varianty, která však v našich končinách dostupná oficiálně není. Takto můžete sice hovory vyřizovat, ovšem iPhone musí být poblíž vás, spojení funguje klasicky přes Bluetooth. Na těle nechybí ani klasická digitální korunka s haptickou odezvou, která slouží jak pro posun v nabídce, tak pro přiložení prstu při kontrole EKG. Samotný pohyb je doprovázen zvukem z reproduktoru, máte tedy pocit jako kdybyste opravdu otáčeli klasickou korunkou. Na těle je i druhé ovládací tlačítko: pod korunkou a opět slouží pro ovládání prostředí, případně pro vyvolání Apple Pay. Na zadní straně je pak vypouklý snímač tepové frekvence druhé generace a elektrický snímač EKG krytý safírovým sklíčkem. Část zad je tvořena i keramikou. Hodinky stále zachovávají voděodolnost do 50 metrů, což však neznamená hloubkové potápění, nýbrž možnost plavat či se sprchovat.

Apple Watch 5

Na našem trhu si nekoupíte Apple Watch s LTE, stejně jako speciální varianty, které se liší zpracováním pouzdra. V zahraničí lze pořídit jak Apple Watch Hermès s pouzdrem z nerezové oceli, tak Apple Watch Edition, které lze pořídit s pouzdrem z titanu či keramiky. Ceny těchto variant samozřejmě stoupají do závratných výšin, utratit můžete i více než 40 tisíc korun.

Na našem trhu je jediná dostupná varianta s hliníkovým pouzdrem, vybrat si můžete mezi tmavě šedou, stříbrnou a zlatou. Samozřejmě lze nakonfigurovat i požadovaný pásek, tedy pokud budete nakupovat přímo na oficiálních stránkách Applu.

Líbilo se nám
 • precizní zpracování
 • odolnost vůči vodě
 • snadno vyměnitelný pásek
 • hlasitější reproduktor, mikrofon
 • dvě velikosti na výběr
Nelíbilo se nám
 • v ČR pouze hliníková varianta bez LTE
 • drahé originální pásky

Displej: prémiový OLED panel

Námi testovaná 44mm varianta se chlubí LTPO OLED panelem s úhlopříčkou 1,78 palce, spolehnout se můžete na jemné rozlišení 448 × 368 pixelů. Ta nám ve spojitosti s úhlopříčkou dává jemnost zhruba 326 PPI, rohy displeje jsou zaoblené, aby korespondovaly s tělem hodinek a displej zabírá 60 % přední části. Maximální svítivost je velice příjemných 1 000 nitů, displej je tedy bez problémů čitelný i na přímém slunci. Nechybí ani senzor jasu, který reaguje bleskurychle. Displej navíc rozpozná míru přítlaku díky technologii Force Touch.

Apple Watch 5

Zobrazovač není chráněn safírovým sklíčkem, alespoň ne u základní varianty, jde o tvrzené sklo. I to je ale poměrně odolné a vrypů se obávat nemusíte, ani pokud hodinkami omylem zavadíte o tvrdší povrch. Samozřejmě se ale objeví vlasové škrábance, které nemusí vypadat dobře. Pokud tedy chcete hodinky co nejdéle jako nové, doporučujeme ochranné sklo. To vyjde na pár korun, přesto zastane kus práce.

Displej Apple Watch 5 je jedním z nejlepších, které jsme u chytrých hodinek viděli. Chválíme jas, ale také rozlišení a absolutní černou, za kterou můžeme poděkovat OLED panelu. Celé prostředí je zahaleno do tmavých odstínů. Díky tomu se šetří i baterie, což vzhledem k ne úplně ideální výdrži jistě oceníte. Ale o tom až později.

Apple Watch 5

Novinkou u displeje je funkce always-on, kterou konkurence už nějakou tu dobu umí. Apple využil technologie LPTO, která umí dynamicky měnit obnovovací frekvenci panelu, díky tomu šetří baterii. Always-on režim funguje standardně, displej pohasne, přesto vidíte případné notifikace a samozřejmě také čas, ciferník se samozřejmě změní, respektive zjednoduší. Pokud vám funkce nevyhovuje, nebo ji k životu nepotřebujete, můžete ji v nastavení vypnout.

Líbilo se nám
 • perfektní pozorovací úhly OLED panelu
 • skvělá černá, vynikající světelnost
 • always-on
 • jemnost displeje
Nelíbilo se nám
 • always-on pochopitelně spotřebuje více energie
Diskuze ke článku
Kamil
Apple watch 5 sú moje prvé hodinky a som maximálne spokojný.
Márv
Páči sa mi ako Apple zametá zo svojimi zákazníkmi, táto generácie je v podstate rovnaká ako predošlá tak tú stiahol lebo tú by musel predávať lacnejšie.
Jef
Ač jsou jakkoliv dobré, nemohl bych je mít už jen kvůli slabé výdrži. Nabíjet každý den, nebo ob den by mě bavilo možná tak první měsíc, potom by skončili v šupleti.
Paulcz
Moje utopila Samsung Galaxy Watch 44mm nevím jak je to možné ale utopila. Protože si před časem koupila iPhone XR teď edici tak po utopeni Samsung Watch se jí koupily Apple Watch 5 a je maximálně spokojená. Daleko víc funkci, odladenost systému atd.... I já jsme byl mile překvapený těmito hodinkami. Stejně tak jejich vydrží když se vypnul režim always-on displej (za me zbytečnost nikdy jsem nepoužil) vypne se kompas a další nadbytečné funkce( syri, NFC, WiFi nechápu proč je to deaultne zapnuté pak nemá být tak hrozná výdrž baterie ale budiž) tak není problém se s výdrží baterie dostat na 2 a půl dne

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze