Alcatel OneTouch Fire E
recenze

Alcatel OneTouch Fire E

Chytrý jako liška?
15

V záplavě mnoha telefonů vládne jen dvojice systémů a jeden méně exponovaný. Windows Phone, iOS a zejména Android se nyní pokusí doplnit další hráč, kterým je OS Firefox. Právě tento systém do České republiky zavítal spolu s Alcatelem OneTouch Fire E, který mimo jiné nabízí 4,5palcový displej, dvoujádrový procesor nebo 5megapixelový fotoaparát.

Prostředí: bude to mít těžké

Na prostředí bude Alcatel OneTouch Fire E lákat a zároveň to zřejmě bude i jeho největší slabina. Nachází se zde stále relativně nový systém Firefox ve verzi 1.3. Ten je založen na systému Linux a je unikátní veškerými svými aplikacemi, které jsou napsány ve webovém rozhraní HTML 5.

Vše začíná úvodní odemykací obrazovkou, kde lze tahem doprava telefon odemknout a tahem doleva spustit fotoaparát. Kromě toho vidíte čas, datum, stavovou lištu a případně i ovládání hudebního přehrávače. Po odemknutí se dostanete na jednu z obrazovek, které slouží jako pohotovostní i jako menu. Zcela chybí jakékoliv widgety či aktivní ikony. Vše tvoří je statické ikony, případně složky s ikonami, které jsou nazvány chytrými balíčky.

Odemykací obrazovka a pohotovostní obrazovky

Do telefonu si víceméně ani nic vyloženě neinstalujete. Obrazovce zcela vlevo vévodí vyhledávací řádek s textem „Myslím na...“, kam napíšete, co hledáte, co vás zajímá. Pokud Firefox zná aplikaci, okamžitě ji nabídne. Pokud tedy napíšete počasí, objeví se vyhledávače i aplikace pro počasí. Nutno podotknout, že nejde o aplikace jako takové, ale vlastně jen v mobilní verzi zobrazené webové stránky. Při každém vyhledávání vám naskočí i nová tapeta, kterou lze stáhnout a která by nějak měla souviset s obsahem. Upřímně jsem však nepřišel na to, jak souvisí tapeta reklamního letáku nějakého chorvatského supermarketu s hledaným pojmem víkend.

Pakliže se vám nějaký vyhledaný odkaz/aplikace líbí, můžete ji přidržením umístit na jednu z domovských obrazovek a mít ji vždy po ruce. Stejným způsobem se odkazů/aplikací také zbavíte. Přidržíte prst a kliknete na křížek.

Dostalo se i na samostatný obchod s aplikacemi zvaný Marketplace. Bohužel ten vyloženě zeje prázdnotou a příliš dlouho se v něm asi nezdržíte. Chybí i mnoho známých aplikací, jako je například WhatsApp. Objevíte sice Facebook či Twitter, ale vždy jde jen o zabalenou mobilní verzi. Ze známějších her je k dispozici třeba Cut the Rope.

Obchod s aplikacemi

Podobnost Firefoxu Androidu podporuje stavová lišta, kterou lze stáhnout a zobrazit si zmeškané události či řádek s rychlým nastavením bezdrátových sítí. Bohužel lišta mizí ve všech aplikacích. Pomocí tlačítka pod displejem pak vyvoláte naposledy spuštěné aplikace, konkrétně jeho dlouhým přidržením. Seznam lze pomocí křížku promazávat.

Nastavení

Jak jsme naznačili již výše, telefon nemá klasické menu. Nastavení však nechybí a stylově se velmi blíží opět Androidu. Snadno se v něm tak zorientujete.

Horší je to s ovládáním prostředí. Příliš se mi nezamlouvá nutnost natahovat palec k horní části displeje pro krok zpět kdekoliv v prostředí. Středové tlačítko vás totiž vždy vrátí domů a další tlačítka chybí. Nepotěší ani zatím nedokonalá optimalizace. Mnohdy byl velmi trhaný přechod mezi obrazovkami, stejně tak scrollování v prostředí není nejrychlejší. Občas se rozhodl stávkovat obchod s aplikacemi Marketplace, který se jednoduše nenačetl. Někdy také prostředí nereaguje na vaše dotyky a jednoduše se nic nestane. V tomto ohledu vás tak systém může potrápit a bude záležet, jak rychle a často budou vycházet aktualizace.

Multimediální funkce: nejnutnější základ

Ve výbavě telefonu nemůže chybět multimediální základ, kterým je galerie, hudební a video přehrávač. Stejně jako celý systém, i tyto aplikace jsou vyvedené v maximální jednoduchosti. Hudební přehrávač třídí skladby dle ID3 štítků a nabízí možnost opakovaného či náhodného přehrávání. Ekvalizér však již zcela chybí. K hudebním funkcím patří ještě FM rádio, které hraje po připojení sluchátek.

Hudební přehrávač

Galerie zobrazuje veškeré obrázky na časové ose. S ohledem na jednoduchost překvapí možnost základních úprav a snadného sdílení. Videopřehrávač pak zvládá pouze soubory 3GP a MP4. Běžné soubory AVI nezvládá přehrávat.

V telefonu najdete několik her. Ty vás přenesou tak o 10 let zpátky, kdy jsme se potýkali s nekvalitou či špatným rozlišením. Ano, na Fire E najdete třeba hru Poppit! Od EA Games, která zabírá přibližně dvě třetiny displeje. Na zbytku je pouze černo. V Marketplace lze stáhnout další hry, které však příliš svou kvalitou nevybočují. Snad jen Cut the Rope.

Nekvalitně připravená hra Poppit!
Diskuze ke článku
GPM
Mám ho a je skvělej. Jen dál Firefox do dlaždic
Lukes - Ogier
U konkurentů tohoto telefonu píšete o Lumii 630, ale obrázky máte Lumie 625.... :-D
Jakub
Jak je to s těma aplikacemi když jste offline ?
S55
Firefox je panda červená, ne ohnivá liška.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze