Podrobné první dojmy ze Sony Xperia Z1

74

Sony Xperia Z1 přináší mnoho superlativů a výčet těch nejlepších technologií z takřka všech odvětví výrobce Sony. Jak si povede 20,7megapixelový fotoaparát, zlepšily se jeho schopnosti oproti Xperii Z? Přinese vylepšení displeje Triluminos také očekávaný výsledek? A co ohromný výkon? Na to vše se podíváme už v našich prvních dojmech.

Sony Xperia Z1 z mého pohledu patří mezi nejzajímavější zařízení posledních let. V jejím těle totiž najdeme ty nejnovější technologie, nejmodernější výbavu a mnoho dalšího. Když jej srovnám s předchůdcem Xperia Z, lehce inovovaný vzhled působí dospělejším a podstatně vyzrálejším dojmem. Xperia Z1 je hodně stylové a elegantní zařízení a může za to zejména nová hliníková konstrukce, která příjemně chladí a dodává telefonu hodnotný vzhled. Celkový pocit je lepší, než u starší Xperie Z, která byla rovněž co se týče konstrukce výborná. Hliníkový rám se neprohýbá, je pevný. Hmotnost sice vzrostla na 170 gramů, ale to jen dotváří pocit, že v ruce držíme produkt, který je zhotovený z ušlechtilých materiálů, nikoliv plastů. I tak je to ale docela hodně a raději bychom viděli hmotnost kolem 150 gramů.

Sony Xperia Z1 - oficiální fotografie

Sony Xperia Z1 – videopohled

Jsem rád, že výrobce neupustil od zvýšené odolnosti. Vzhledem ke stupni krytí IP55/58 by tak zařízení mělo bez úhony přežít v hloubce jednoho metru po dobu třicet minut. Provedení krytek je identické jako u Xperie Z, změnil se pouze jejich vzhled. Jsou totiž elegantnější. V diskuzích u Zetka jsem četl názory, že po čase "zpuchří" a mají tendence se samy otevírat. Nic takového zatím nepozoruji, ale na jakékoliv verdikty je brzy.

Je těžší 170 gramů, ale má zaoblenější hrany a drží se tak lépe

Na zadní straně je opět sklo, za jehož výrobou stojí neznámý výrobce. Na přední straně předkládám, že by se mělo nacházet ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. Jak zadní, tak i přední strana jsou chráněné tovární ochrannou fólií. Bohužel zadní strana je opět velmi náchylná k ulpívání otisků prstů, nečistot a mastnot. Po několika vteřinách používání tak ukazatel stylovosti vzhledem k znečištěnému povrchu poklesne o polovinu a vám nezbude nic jiného, než se stát leštícím otrokem. Celé konstrukční zpracování je ale naprosto prvotřídní, a i kdybych se sebevíc snažil, nenajdu na něm žádná slabá místa nebo skulinky ve zpracování.

Hliníkový kovový rám přispěl k vyšší eleganci přístroje

Novinkou je tentokrát odhalený 3,5 mm hudební jack konektor, který není nijak chráněný proti vniknutí kapaliny, ale i tak je voděodolný. Další změnou je přestěhování notifikační LED diody, nově ji najdeme ve sluchátku. U Zetka byla poměrně nevýrazná, tentokrát je její výkon o poznání silnější a už se tak nestane, že byste ji přehlédli. Na levém boku je přepracovaný nabíjecí dokovací konektor, a na pravé straně, jak se patří u fotomobilu, nechybí dvoupolohová spoušť fotoaparátu. Je titěrná, ale pohodlně se ovládá. Jedna z velkých nevýhod modelu Xperia Z tak byla odstraněna a je vidět, že Sony uživatelům naslouchá.

Sony patří mezi výrobce, kteří se nejvíce vyžívají v používání marketingových označení a lákadel. Samotný přepracovaný displej nabídne hned dvě nová označení. Softwarové vylepšení Bravia Engine 2 bylo nahrazeno označením X-Reality pro vylepšení kvality zobrazení v obrázcích a fotkách. Dalším vylepšením je Triluminos, které by mělo přinést věrnější a přirozenější podání barev displeje. Úhlopříčka displeje 5 palců nebyla oproti Xperii Z zvětšena, a to je dobře. Rozlišení je taktéž stejné, tedy FullHD 1920 x 1080 bodů.

Sony Xperia Z1 se do prodeje dostane hned se 4 typy displejů od různých výrobců (AH-IPS od JDI, VA TFT od JDI, VA TFT od Sharpu, S-PLS od Samsungu) a záleží na regionu a poté náhodě, který si zrovna vyberete. Jak si vede displej v námi testovaném zařízení? Rozdíl oproti první generaci Xperie Z je nasnadě. Zlepšila se sytost barev i pozorovací úhly, přijde mi jasnější a podstatně lépe čitelný na přímém slunci. Nicméně na konkurenci stále ztrácí, na rozdíl od předchůdce už ale jen mírně.

Ty největší změny nastaly také v oblasti výdrže a výkonu. Předchůdce měl baterii s kapacitou 2330 mAh a výdrž Xperie Z byla jednou z největších slabin jinak povedeného přístroje. Sony neponechalo nic náhodě a kapacita baterie byla zvýšena opravdu markantně, rovnou na 3000 mAh. Proto je telefon o něco tlustší a určitě je to i jeden z důvodů vyšší hmotnosti. Výdrž je lepší, ale ne nijak zásadně. I tak mám prozatím problém s tím, aby mi zařízení vydrželo celý den. V reálném použití se výdrž prodloužila asi o 2 - 3 hodiny při stejném používání jako u Zetka. Uvidíme po dalších cyklech, možná se výdrž bude dále zlepšovat.

Dalším bodem, o kterém je radost psát, je výkon. Telefon může výkonem konkurovat kdejakému notebooku či stolnímu PC z před několika let. Tím "Herkulem" je nejnovější a nejmodernější čtyřjádrový procesor Snapdragon 800 (MSM8974) vyrobený 28 nm technologií s grafikou Adreno 330. A nakonec je tu i operační paměť RAM s kapacitou dostatečných 2 GB.

Zařízení jsme obdrželi s předinstalovaným Androidem 4.2.2, a byla mi nabídnuta aktualizace na verzi 518, ovšem se stejnou verzí systému. Podle dostupných informací by měla být v příštích dnech uvolněna aktualizace na Android 4.3, se kterým by také Xperia Z1 měla koncem září vstoupit v ČR do prodeje.

Benchmark testy zleva - Quadrant, SmartBench 2012, AnTuTu, Linpack single/double

Android 4.2 v kombinaci s nejvýkonnějšími střevy by měl přinést ohromný výkon. Mohu říct, že systém je zcela perfektně vyladěný a u žádného jiného zařízení jsem nezaznamenal tak rychlé a svižné reakce. Vše je prováděno ihned a výraz "prodleva" toto zařízení nezná. Sony tak odvedlo perfektní práci i na poli optimalizace.

Diskuze ke článku
tooks
krasne nam to zacalo sony chrlit jeden za druhym uz ako samsung...uz sa v tom clovek ani nevyzna..nevadi hlavne aby toho bolo co najviac aby to bolo velke a malo to android..to je cesta..
Jettero
Hmm,.. koupil jsem Xperii Ultra, ještě ji nemám a už lituju....
Ami
Úžasná recenze jako vždy.:)
Jen bych se rád zeptal, jakou jste měli verzi FW v telefonu? Vím, že je pro XZ1 certifikování taktéž více FW (tím narážím především na video, kde nešel spustit AR efekt, což v jiných videích šlo)... Bude velmi zajímavé sledovat, jak Sony veškeré ty FW sjednotí či s jakým FW vyjde na světlo světa...
Konečně ovšem pořádný Sony telefon... :)
Tamarev
Patlá alá kachna.. aneb x druhů displeje v jednom telefonu. Sony make.believe

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze