6nm čip od Oppa slibuje posunout kvalitu fotek a videí na novou úroveň

1
6nm čip od Oppa slibuje posunout kvalitu fotek a videí na novou úroveň
Fotografie: Oppo
  • NPU MariSilicon X dokáže zpracovat 18 bilionů operací za sekundu a má vyhrazenou paměť typu DDR s šířkou pásma až 8,5 GB/s
  • ISP umožňuje zachytit snímky s 20bitovým, 120db dynamickým rozsahem
  • Videa se díky MariSilicon X vyznačují větším dynamickým rozsahem a lepší reprodukcí barev

Oppo oficiálně představilo svůj první obrazový procesor typu NPU (Neural Processing Unit – procesor pro strojové učení) vlastní konstrukce s označením MariSilicon X. Čip postavený na 6nm výrobní technologii kombinuje pokročilé NPU a ISP (Image Signal Processor) s víceúrovňovou paměťovou architekturou a poskytuje výkon, který umožňuje zpracování RAW dat v reálném čase pro pořizování nočních videí v rozlišení 4K.

Díky více než desetiletým zkušenostem s posouváním hranic obrazových technologií stojí Oppo za některými z největších inovací v oboru, pokud jde o moduly fotoaparátů, objektivy a algoritmy,“ řekl Jiang Bo, senior ředitel společnosti Oppo. „Náš nový špičkový obrazový NPU je největším skokem, který jsme dosud udělali, přináší větší výkon do mobilních obrazových systémů a zajistí našim uživatelům mimořádný zážitek.

To nejlepší z obou světů: vysoká rychlost kombinovaná s vysokou účinností

NPU MariSilicon X dokáže zpracovat 18 bilionů operací za sekundu (TOPS), zároveň je vybaven dedikovaným paměťovým subsystémem tera-bps, který umožňuje procesoru MariSilicon X po celou dobu plně využívat výpočetní výkon NPU. MariSilicon X má vyhrazenou paměť typu DDR s šířkou pásma až 8,5 GB/s. Víceúrovňová paměťová architektura výrazně minimalizuje prodlevy a snižuje spotřebu energie způsobenou zbytečnými opakovanými cykly čtení a zápisu.

Oppo Marisilicon X

Při spuštění algoritmu Oppo pro redukci šumu s využitím umělé inteligence může MariSilicon X dosáhnout až 20× vyššího výkonu ve srovnání s Oppo Find X3 Pro. MariSilicon X dokáže v reálném čase zachytit noční video v rozlišení 4K s umělou inteligencí a s aplikováním komplexních vylepšení na každý snímek.

Výkonný ISP pro Ultra HDR

MariSilicon X má výkonný ISP (Image Signal Processor), který umožňuje zachytit snímky s 20bitovým, 120db dynamickým rozsahem. Díky tomu mají snímky mezi nejsvětlejšími a nejtmavšími oblastmi obrazu kontrastní poměr 1 000 000:1, což pomáhá zachovávat věrnost obrazu.

Zpracování RAW v reálném čase

Díky výpočetnímu výkonu a vysoké datové propustnosti přináší MariSilicon X revoluci v procesu zpracování obrazu, když přímo v reálném čase provádí zpracování 4K s podporou umělé inteligence a 20bitovou fúzi HDR v doméně RAW na úrovni pixelů.

Oppo Marisilicon X

Režim RGBW Pro poskytuje profesionální výkon

Pomocí designu Dual Image Pipeline a dvojnásobného supervzorkování surových obrazových dat uvolňuje MariSilicon X plný potenciál snímače Oppo RGBW, podporuje oddělení a sloučení signálů RGB a bílé barvy a poskytuje 8,6dB zlepšení odstupu signálu od šumu a 1,7násobné zlepšení kvality textur, díky čemuž jsou fotografie i videa expresivnější.

Skok k nočním videím v rozlišení 4K vylepšeným umělou inteligencí

Videa se díky MariSilicon X vyznačují větším dynamickým rozsahem a lepší reprodukcí barev. Je to poprvé, kdy je s telefony se systémem Android možné pořizovat noční videa v rozlišení 4K s HDR a vylepšením pomocí technologie umělé inteligence.

Oppo Marisilicon X

MariSilicon X bude mít komerční premiéru ve smartphonech řady Find X v 1. čtvrtletí roku 2022.

tisková zpráva
Související články
Diskuze ke článku
Martin Jeřábek
Martin Jeřábek
Jo Oppo umí a dost, to není jak Apple :D celé léta jet old.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze