Siemens SL55 byl představen v březnu 2003 a rychle si našel své příznivce, zejména mezi ženskou částí populace. Bodoval svou nízkou hmotností a miniaturními rozměry, což bylo umožněno originální výsuvnou konstrukcí. Bohužel zdědil i některé neduhy svých kolegů, zejména nekvalitní displej a nepříliš rychlý chod. Siemens ale představil dalšího zástupce své nové pětašedesátkové řady, který opět vyniká funkcemi mezi stylovými telefony a nahrazuje svého staršího sourozence SL55.
Design, konstrukce
Na designu telefonu je opět patrný rukopis německého výrobce. Tvar sice zůstává podobný předchůdci, ale výrazně přibylo hran a o telefonu se již nedá říci, že jde o velikonoční vajíčko. Siemens nabízí tento telefon ve dvou barevných variantách – Ebony, která kombinuje stříbrnou barvu s černým olemováním a Ivory, která má plochu okolo displeje a olemování vyvedenou ve světle stříbrné barvě. My jsme měli možnost otestovat první, tmavší verzi Ebony.
Na přední straně, které dominuje černá barva se nachází dvě kontextové klávesy, dále pak obligátní zelený a červený telefonek a největší klávesou je ta, která vás v mžiku dostane na wap. Nad ní je ještě pětisměrný joystick. Hlavním prvkem přední strany je čtvercový displej,
který by ale mohl i větší, místo na něj zde je. Nad ním je ve stříbrném kapkovitém lemu reproduktor, jehož velikost dává napovědět kvalitní zvuk. Černý lem přechází z funkčních tlačítek přes bok až dozadu, kde je v něm umístěno zrcátko pro snadnější pořizování autoportrétů a
vedle něj je asymetricky umístěna samotná čočka fotoaparátu. Na vrchní straně telefonu je otvor umožňující provléknout poutko, vespod je systémový konektor. Napravo se nachází infraport a na levé straně je ještě trojice uživatelsky konfigurovatelných tlačítek.
V zavřeném stavu má Siemens SL65 rozměry 90 × 48 × 21 mm (pro porovnání, Siemens SL55 měl rozměry 82 × 45 × 22 mm). Rozhodně to již není drobný mobil, kvůli své šířce a tloušťce působí na stole trochu jako cvalík, stále se ale svými rozměry řadí mezi menší telefony. Hmotnost narostla oproti předchůdci o 6 gramů na nynějších 85 gramů. V zavřeném stavu jsou přístupny všechny funkce, zadávání textu je možno ale až po otevření telefonu, kdy se odkryje alfanumerická klávesnice. Pohyb obou částí je poněkud tužší, rozevírání nenapomáhá žádná pružina. Používáním telefonu se ale posuvný mechanismus trochu opotřebuje a odpor není tak velký. Bohužel komfortnímu otevírání telefonu brání fakt, že nejlepší polohou je zapřít palec o zhruba centimetr od spodní části vrchního dílu, kde ale naneštěstí sídlí velká klávesa pro přístup na wap. U testovaného kusu se spustila pouze základní obrazovka prohlížeče, telefon se nepřipojil. Otázkou je, jak to bude u telefonů operátorů.
Celá konstrukce je kvalitním, nikde nic nevrže, což je také díky tomu, že kryty nejsou výměnné. Pochválit ale rozhodně nemohu technicky naprosto nezvládnuté uložení SIM karty, která se ze své pozice téměř nedá vyjmout.
Displej a klávesnice
Displej zabírá zhruba třetinu přední části telefonu, zobrazí 65 tisíc barev při rozlišení 130x130 bodů a je aktivní. Kvalitou je nepochybně o několik tříd výše než předchůdce a i když by zde bylo místo pro rozměrnější displej, ten stávající rozhodně stačí. Zobrazení je kvalitní a dobrá je i čitelnost na přímém slunci.
Funkční klávesy jsou dostatečně rozměrné a dobře se tisknou. Mají jistý stisk a ideální zdvih. To samé platí o klávesách se zeleným a červeným telefonem a také o vychytrale umístěné největší klávese pro přístup na wap. Všechny tyto klávesy jsou vyrobeny z tvrdého plastu a jsou opravdu dobře zkonstruované. Ovládání pomocí joysticku je přesné, stisk i pohyb do stran jsou následovány zřetelnou zpětnou vazbou. Přivítal bych ale, kdyby byl umístěn o něco výše nad povrchem, zejména pohyb vzhůru je zpočátku náročnější a materiál by mohl být méně klouzavý, celkově ale hodnotím joystick pozitivně. Boční tlačítka jsou dobře přístupná a jejich ovládání je pohodlné.
Po odsunutí se objeví alfanumerická klávesnice, která má rovněž kvalitní klávesy s jistým stiskem. I horní řada kláves se dá pohodlně ovládat, rám telefonu vadí nepatrně pouze při stisku klávesy 1. Číslicová klávesnice je kvalitně podsvětlena, to se ale nedá říci o funkčních tlačítkách a už vůbec ne o joysticku, který není ve tmě vidět vůbec.
Ovládání, menu
V pohotovostním režimu se zobrazuje název operátora, doplňkové obrázky k zapnutým funkcím, dále pak hodiny, datum a v neposlední řadě také ukazatele síly signálu a baterie. Na pozadí si můžete samozřejmě umístit libovolnou tapetu, po nastaveném čase se aktivuje spořič obrazovky, který může být i animovaný. Po jeho aktivaci je na displeji zobrazen ještě název operátora, to nejdůležitější- čas, ale chybí. Vzhled grafiky a zvuků můžete měnit pomocí témat, které lze také stahovat z internetu.
Do hlavního menu se dostanete stisknutím joysticku, které představuje matice 9 ikon, které jsou ale pouze v černobílém provedení a po zvýraznění změní svou barvu na oranžovou. Navíc jsou velmi hrubé a zvláště při světlém schématu vynikne zubatý okraj ikonek. Další úrovně jsou již textové, zobrazí se vždy pět položek. Se zapnutou volbou velká písmena si lze roztáhnout vždy jednu volbu na celý displej, což se hodí zejména osobám se slabším zrakem.
Rychlost telefonu je dobrá, svižné je procházení základními nabídkami i uživatelskými soubory, pomalejší odezvy se objevují v hlouběji zanořených menu a také v Java hrách. Nejpoužívanější funkce si lze přiřadit bočním klávesám a uspořádat i ve vlastním menu.Telefon nabízí pro pohodlné používání možnost hlasového ovládání pro nejvíce používané funkce, které můžete navíc přiřadit číselným klávesám.Pro příjem hovoru i jeho uskutečnění musí být telefon ve vysunuté poloze, probíhající hovor se dá ukončit zasunutím,
stejně jako jej lze vysunutím přijmout.Se standardní baterií Li-pol o kapacitě 700mAh udrží telefon při životě při běžném používání zhruba tři dny, pohotovostní doba 10 dní kterou uvádí výrobce je trochu nereálná.
Telefonní seznam, Zprávy
Při vložení nové SIM karty nabídne telefon zkopírování seznamu do interní paměti. Telefon neumí pracovat s pamětí SIM i telefonu najednou, musíte si mezi nimi zvolit. Telefonní seznam je vícepoložkový, s pamětí pro 1000 vícepoložkových záznamů. Má stejné parametry jako další Siemensy 65-kové řady, pouze zobrazení bylo přizpůsobeno menšímu displeji. Ke každému kontaktu si lze uložit celou řadu informací, adres (poštovní, ICQ, E-mail), telefonních čísel a také například poznámku o narozeninách, která se pak automaticky přidá do kalendáře k příslušnému datu. Přiřadit lze rovněž fotografii, která se poté objeví na displeji, pokud vám dotyčná osoba volá. V telefonním seznamu lze pohodlně vyhledávat pomocí více znaků a postupně tak zjemňovat výběr, k dispozici je i filtr, pomocí kterého lze v objemném seznamu najít kontakty podle specifických informací. Samozřejmostí jsou skupiny volajících, kterým lze poté přiřazovat vyzváněcí melodie.
.
Zvuk při telefonování je opravdu excelentní, málokdy se setkávám s takto dobře podaným zvukem ze sluchátka. Zvuk má slušný basový základ, téměř žádné zkreslení a zároveň velmi dobrou hlasitost. To samé platí i pro hlasité handsfree.
Co se zpráv týče, disponuje Siemens SL65 plnou výbavou. SMS jsou samozřejmostí, pro psaní je k dispozici 5 řádků, nad kterými je zobrazen údaj o zbývajícím počtu znaků. Do paměti lze uložit maximálně 100 textových zpráv, k dispozici je ještě archiv, který využívá sdílenou paměť telefonu.
Možnosti MMS zpráv se u dnešních telefonů příliš neliší, práce s multimediálními zprávami je u SL65 stejná jako u ostatních modelů výrobce. Pomocí přehledného editoru lze přidávat grafiku, zvuky i video. Do přílohy je možné dát i soubor, se kterým neumí telefon pracovat. Zprávy mohou být i vícestránkové, s možností nastavit délku zobrazení jednotlivých snímků prezentace. Přímo z editoru lze nahrát novou poznámku, video, nebo vyfotit obrázek.
.
.
E-mailový klient rovněž nechybí. Umožňuje pracovat až z pěti účty, aktivní může být pouze jeden. Podporovány jsou technologie přenosu POP3, IMAP4 a k odesílání samozřejmě SMTP. Uživatel si může zvolit, zda se mají stahovat pouze hlavičky, nebo rovnou celé zprávy. V každém případě se ale e-maily stahují od nejstarších po nejnovější a to není nejšťastnější řešení. Maximální velikost přijímané zprávy je 99kb, lze pracovat i s přílohami. Odesílaná zpráva může mít maximálně 2500 znaků.
Organizační a datové funkce
V této kategorii odpovídá svou výbavou svým koncernovým sourozencům (například M65, S65, CX65). Nabízí přehledný kalendář s měsíčním, týdenním i denním pohledem. Navíc je k dispozici přehledný textový seznam všech schůzek uložených v kalendáři. Zadávat lze až 6 typů poznámek, text každé může mít maximálně 60 znaků a samozřejmostí je možnost upozornění a opakování.
Přítomen je také úkolovník, kde si splněné položky můžete odškrtávat a dále pak klasická výbava od Siemense v podobě opakovaného budíku, stopek a odpočítávacího měřiče. Kalkulačka nabízí v normálním režimu základní matematické operace, v pokročilém dovoluje pracovat i s mocninami a procenty. Ani v jednom z režimů však nerespektuje prioritu matematických operací a klidně vám napíše že 2+3x5 je 25. Diktafon rovněž nechybí, délka záznamu je závislá pouze na velikosti volní sdílené paměti, takže si nahrajete i několik hodin. Organizační funkce uzavírají poznámky , jejichž délka může být pouze 160 znaků. Ty soukromé ovšem lze přesunout do složky Tajné, kterou chrání vámi zvolené heslo. Kalendář, úkoly u poznámky se spolehlivě synchronizují s počítačem, nenarazil jsem při tom na problém.
Wapový prohlížeč je ve verzi 2.0 a připojuje se buď vytáčeným připojením, nebo pomocí GPRS třídy 10. Než jej ale začnete využívat, musíte podstoupit složité a zdlouhavé nastavování. Proto je jednodušší nechat si poslat konfigurační SMSku . Poté je jeho používání jednoduché, funkce i ovládání je opět identické se stájovými kolegy například v podobě modelů M65, S65 nebo CX65. Zobrazí i xHTML stránky, na kterých ale někdy dochází k podivným výpadkům textů. Například celý jeden řádek je nahrazen blíže nespecifikovatelnými znaky. Vzhledem k menšímu displeji není prohlížení internetu tak pohodlné jako na výše uvedených modelech, stále ale patří k lepšímu průměru, jak svou rychlostí,tak přehledností. Samozřejmostí je připojení k počítači jako modemu, k čemuž lze použít buď kabel,nebo infraport.
Zábava a multimédia
Všechen multimediální obsah nalezneme tam, jako obvykle u všech Siemensů. Položka Vlastní soubory sdružuje veškerou grafiku, zvuky, videa, témata i java hry. Využívá sdílené paměti o velikosti 10,3 MB (opět stejná hodnota jako u dalších nových Siemensů). Obsah si lze zde pohodlně prohlížet a spravovat. Samozřejmostí je vytváření nových složek a přesouvání souborů.
Prohlížeč obrázků i přehrávač zvuků je standardní, podporuje všechny běžně používané formáty. Obrázky lze zoomovat a dozvíte se o nich i podrobné informace. Samozřejmostí je posílání souborů přes infraport, nebo je můžete přidat jako přílohu do emailu a multimediální zprávy.
Zábava se skrývá ve složce hry, kde jsou přeinstalovány tři hry. Jedná se o Golf 3D, Buble Boost a nejzajímavější je Siemens Rally 3D. Posední jmenovaná hra je opravdu velmi graficky pěkně zpracovaná, možná že až moc. Procesor telefonu to příliš nestíhá a výsledný framerate je odhadem tak 15, možná méně. I tak si ale zachovává vysokou úroveň hratelnosti.
Fotoaparát
Dostáváme se k dalšímu podstatnému vylepšení modelu SL65 oproti starší SL55, k vestavěnému fotoaparátu. Fotí v rozlišení 640x480 , přičemž si můžete zvolit 3 další menší rozlišení. Fotografie jsou mírně nadprůměrné, potěšilo nás velmi pěkné a výrazné podání barev. K dispozici je nastavení kompenzace expozice a dva stupně vyvážení bílé, což fotografovi pomůže hlavně při umělém osvětlení. Digitálním zoomem se sice SL65 chlubí, jedná se však pouze o obyčejný výřez původní fotografie, takže přiblížené fotky mají rozlišení třeba jen 128x96 bodů. Z dalších funkcí je zde pouze samospoušť.
Siemens SL65 dokáže nahrávat i krátká, třicetivteřinová videa ve formátu 3GP, jejichž kvalita odpovídá průměru. Videa nejsou příliš plynulá, počet snímků za sekundu je totiž pouze 15.
Práce s fotoaparátem je vcelku rychlá, objektiv je ale velice neprakticky umístěn a nejen zpočátku vám budou vaše fotografie kazit prsty před objektivem.
PC Software
K telefonu je na cdéčku dodáván software Mobile Phone Manager, pomocí kterého můžete svůj telefon synchronizovat, zálohovat, upravovat telefonní seznam nebo zprávy a také do telefonu nahrávat nové obrázky a melodie (a pochopitelně vyfocené snímky přenášet od počítače). Bohužel ne všechno fungovalo tak jak by mělo, telefon se nám nepodařilo zazálohovat a program pro práci s telefonním seznamem nedokázal načíst z telefonu potřebná data. Vše ostatní však funguje bez problému a vcelku i rychle. Doufejme proto, že výrobce nedostatky odstraní.
Zhodnocení, závěr
Siemens SL65 je nadprůměrně vybavený stylový telefon, který je softwarově shodný s ostatními telefony řady -65. Má však bohužel menší, přesto velmi kvalitní displej a nabídne především atraktivní výsuvnou koncepci a malé rozměry. Siemens SL65 je ideální volba pro ty, kteří požadují funkce pro práci a přitom hledají elegantní a nevšední přístroj.