Samsung Galaxy Note 10.1 (2014)
recenze

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014)

Jemnost v hlavní roli

Rok se s rokem sešel a Samsung připravil nástupce svého nejvybavenějšího tabletu, který spadá do rodinky Galaxy Note. To znamená speciální aplikace, maximální výbava a samozřejmě také stylus S Pen. Nový model řádně zapracoval na displeji, pod kapotu nasadil výkonný procesor, přepracoval vzhled a nabízí také Android 4.3.

Na zářijovém veletrhu IFA 2013 v Berlíně byl světu oficiálně představen Samsung Galaxy Note 10.1 (Edice 2014). Už samotný název by mohl evokovat fakt, že Samsung pouze přepracoval svůj stávající model pro další rok. Na první pohled se to tak i může zdát. Desetipalcový displej, Android, S Pen a mnohé vychytávky. Samsung nicméně nezahálel a na každém kroku něco přidal, něco vylepšil. Máme tu konečně displej se špičkovou jemností a nový je též design s imitací kůže, který je shodný, jako u tabletofonu Galaxy Note 3. Ostře sledované bude určitě prostředí, které dělá Samsungu problémy.

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) - oficiální fotografie

Technické parametry Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) LTE

Kompletní specifikace
Konstrukce243,1 × 171,4 × 7,9 mm, 545 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 10,1" (2 560 × 1 600 px)
Fotoaparát8 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetCPU: 4×2,3 GHz, GPU: ARM Mali-T658
PaměťRAM: 3 GB, vnitřní paměť: 16 GB / 32 GB / 64 GB, paměťové karty: microSD
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 100 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.3
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy, elektronický kompas
Akumulátor8 220 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 4:53 hodin
Dostupnostříjen 2013, 19 499 Kč

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) – videorecenze

Design a konstrukce

Z dálky od sebe loňský a nový tablet asi nepoznáte. Stačí ale jen o něco bližší pohled a první odlišnosti vyplouvají na povrch. V prvé řadě rámeček kolem displeje je mnohem tenčí. To přináší hned dvě výhody, plus jednu doplňkovou. Jednak je tablet menší, což zjistíte v přehledné srovnávací tabulce níže, jeho rozměry činí 243 x 171 x 7,9 milimetrů. Druhou výhodou je vzhled. To je sice kategorie ryze subjektivní, ale z tohoto pohledu vypadá tablet opravdu mnohem lépe. Onou doplňkovou výhodou je přesun reproduktorů na boky. Stále jsou naštěstí dva. U čísel ještě zůstaneme a doplním hmotnost 545 gramů. Nečekaně opět posun k lepšímu. Sice jen o zhruba 50 gramů, ale i to se počítá. Je nutno ale říci, že jeden z hlavních konkurentů novinky, iPad Air je ještě lehčí, jeho hmotnost se totiž Applu podařilo stlačit pod 500 gramů.

Okraje kolem displeje se zmenšily
Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) Samsung Galaxy Note 10.1
rozměry 243,1 × 171,4 × 7,9 mm 262 × 180 × 8,9 mm
hmotnost 545 gramů 597 gramů
velikost displeje 10,1 palce 10,1 palce
rozlišení displeje 2 560 x 1600 pixelů 1 280 x 800 pixelů
jemnost 299 PPI 149 PPI
baterie 8 220 mAh 7 000 mAh
fotoaparát 8 Mpx 5 Mpx

U vzhledu ještě zůstaneme. Pěkně působí stříbrná boční linie, která zasahuje až do čelní strany. Jde o příjemné oživení a díky vygravírovaným linkám vypadají boky tabletu stejně, jako u tabletofonu Galaxy Note 3. Do zmíněného pruhu jsou zakomponovány nejen průduchy reproduktorů, ale také tlačítka. Odemykací klávesa sousedí s dvojtlačítkem regulujícím hlasitost a nacházejí se spolu na horní straně při levém okraji. Na levém boku je 3,5mm jack konektor, na spodní straně micro USB konektor. Za ten musím Samsungu vystřihnout pochvalu, a to za ukončení experimentů s nestandardními konektory. Nyní si tablet nabijete stejnou nabíječkou, jakou máte k telefonu. Výčet prvků po bocích uzavírá pod krytkou schovaný slot pro paměťovou kartu, který sídlí na pravé straně, a stylus S Pen na téže straně, o kterém samozřejmě ještě bude řeč. Výčet jsme uzavřeli a to znamená jediné, šance na přítomnost například HDMI konektoru poklesly na nulu, což je určitě škoda.

Tablet je příjemně tenký

Záda tabletu jsou shodná s tabletofonem Galaxy Note 3. Nemyslím samozřejmě rozměry, nýbrž zpracováním. Samsung opět použil imitaci kůže včetně možná již trochu zbytečných švů. Výsledek je lepší než obyčejný a lesklý plast, ale stále je to jen plast hrající si na něco, co není. Plast není ani nijak měkčený. U prémiového tabletu by Samsung přeci jen mohl nabídnout hodnotnější materiály.

Zadní strana se snaží imitovat kůži, dostalo se dokonce také na "švy"

Vraťme se na čelní stranu, kterou pro sebe samozřejmě zabírá displej. Zajímavost se nachází pod ním – tlačítka. Ta byly na tabletech téměř vždy přímo na displeji. Samsung je ale tentokrát umístil pod displej a to ve své obvyklé sestavě, hardwarový domeček a kontextové tlačítka okolo. Tento krok však neshledáváme zrovna šťastným, u desetipalcového tabletu jsou takto umístěná tlačítka totiž zcela mimo dosah. Především, držíte-li tablet v obou rukách, nedosáhnete palci na tlačítko s domečkem. Navíc pokud budete tablet používat v jiné orientaci, budou tlačítka na boku, případně rovnou vzhůru nohama.

Tlačítka se přesunula pod displej

I přes použité plasty je tablet kvalitně zpracovaný. Žádné nepěkné povrzávání či nedoléhání jednotlivých kusů materiálu se nekoná. Na druhou stranu, nic jiného jsme ani neočekávali a Samsung tak plní jen očekávanou povinnost.

Diskuze ke článku
Pepanisko
Co jsem viděl na videu i na nejmenovaných dalších serverech, tak optimalizace se rovná nule. Když nepočítám problémy s odemykáním, tak vždycky se seká vysunutí horní lišty, překlopení obrazu trvá i 5sec. Alespon že se aplikace spouští normálně.
WTF
Tie lagy na tom Samsungu su strašne. Každe video čo som videl na youtube, tak ako aj tu, ten tablet neskutočne laguje. už by stym mohli niečo spraviť.
Pepanisko
Podle mě už je to tady: Samsung chrlí jednu novinku za druhou, ale aktualizace nejsou nebo jsou špatné, a optimalizace taktéž... že by zvítězila kvantita nad kvalitou?
Tomáš Kunst
Tomáš Kunst
Já ho měl: prodal jsem první verzi a těšil se na tuhle novinku, ale po týdnu šel pryč. Ve všem, mimo displeje a vzhledu, je oproti první verzi horší.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze