Neo smartpen M1
recenze

Neo smartpen M1

Agent Pero v utajení
1

V dnešní digitální době se i ve školských zařízení pomalu stává notebook a tablet standardní součástí výuky, klasický papír a pero jsou již na ústupu. Co když vám ale řekneme, že i pero může být opravdu inteligentní a zvládne snadno digitalizovat vaší tvorbu? V dnešní recenzi se na jeden takový produkt podíváme a zamyslíme se, zda má i v dnešní době na trhu prostor.

Notebook či tablet dnes vidíme opravdu všude. Jde o flexibilní pracovní nástroje, které zcela nahradí běžný poznámkový blok a klasické pero. Nesporná výhoda spočívá především v možnosti snadného sdílení a ukládání bez nutnosti tahat s sebou tuny tištěných dokumentů, což šetří i naši planetu. Stále se však najdou tací, kteří nedají na klasický poznámkový blok a pero dopustit. Někdo může argumentovat také tím, že takové matematické vzorečky se do notebooku přeci jen nepíší zrovna pohodlně, zvláště pak v momentech, kdy nemá notebook dotykový displej.

Neo smartpen M1

Právě v takových případech by se hodil produkt, který stojí na pomezí mezi dnešním digitálním světem a klasickým způsobem zapisování poznámek. Jedním takovým je inteligentní pero Neo smartpen M1, které dokáže snadno digitalizovat váš výtvor do souboru, který lze dále sdílet. Za určitých okolností dokáže Neo smartpen rovněž převést ručně psané poznámky do editovatelné podoby. V dnešní recenzi si zodpovíme základní otázku, zda se pořízení takového produktu v dnešní době vůbec vyplatí.

Obsah balení: moc se toho nevešlo

Už samotné balení ve tvaru tuby napovídá, že se dovnitř nic moc nevešlo. Tomu odpovídá i reálný pohled do útrob. Kromě samotného pera naleznete v balení stručný manuál, dvě náhradní náplně D1 v modré barvě a testovací bloček. Na tom si můžete testovat dovednosti pera bez nutnosti čmárat do vašeho vlastního bloku. Mimo toho se do balení vešel ještě nabíjecí kabel s microUSB koncovkou. Standardní konektor nás potěšil – pokud vám nebude stačit délka dodávaného kabelu, náhradu seženete snadno a dost možná ji už máte i v šuplíku...

Konstrukční zpracování: To že je chytré pero?

Na trhu existuje několik typů inteligentních per, která dokáží pomocí různých bezdrátových technologií komunikovat s vaším telefonem, případně tabletem. Většinu z nich spojuje jedna nepříjemnost, a to fakt, že pera jsou oproti těm běžným rozměrná a těžká, zkrátka těžkopádná.

O to příjemnější překvapení vás čeká, když Neo smartpen M1 poprvé uchopíte. Nejenže se rozměry blíží klasickým kuličkovým perům (výška i s víčkem 149 mm, průměr 10,4 mm), ale i hmotnost je naprosto běžná, konkrétně necelých 18 gramů. V první chvíli se vám ani nechce věřit, že se uvnitř může nacházet bezdrátová konektivita, vlastní paměť a další. Pokud si smartpen přiložíte ke klasickým perům, klidně by se mezi nimi ztratilo.

Pero se prodává v několika barevných variantách, vybrat by si měl naprosto každý.

Nízká hmotnost je vykoupena použitím plastových materiálů, kovové prvky zde nehledejte. Pero se prodává v několika barevných variantách. Nám na test dorazila tmavě modrá varianta se žlutými detaily, avšak narazit můžete i na černou variantu s červenými detaily, šedou variantu s neonově žlutými detaily, červenou variantu s bílými detaily a konečně také žlutou variantu s hnědými detaily. Vybrat by si tedy měl naprosto každý.

Na těle smartpenu nalezneme jediné tlačítko, které se nachází na odvráceném konci samotného hrotu pera. Po obvodu pak ještě nalezneme notifikační LED diodu. Ta kromě modré a červené zvládne i zelenou a další odstíny, které vždy prozradí aktuální stav. Na samotném konci se pak nachází microUSB konektor pro nabíjení, zbytek „výstupků“ je pouze designovým prvkem.

Víčko na svém místě drží klasicky mechanicky, kdy se po určité době zacvakne. Nejedná se tedy o magnetický úchyt, který bychom viděli raději. Pokud víčko sejmete, pero se automaticky zapne. Když víčko vrátíte zpět, smartpen se po chvilce samo vypne. Pokud víčko nezacvaknete, pero se automaticky vypne po 20 minutách nečinnosti, nastavit však můžete i 10, 20, 40, nebo 60 minut. Zapnutí i vypnutí doprovází krátké pípnutí, které připomíná pípání starších náramkových hodinek. Určitě jej tedy nepřeslechnete a získáte tak jistotu, že se akce povedla. Pokud vám zvuková odezva nevyhovuje, lze ji zcela vypnout.

Špička pera obsahuje standardní vstup pro náplň D1, kterou lze zakoupit i v běžném papírnictví za pár korun. Za hrot stačí zatáhnout a snadno vyjede z těla ven, výměna je tedy možná ještě snazší než u vaší „hloupé“ propisky. Díky zúžení špičky pera se výrobci podařilo ukrýt další důležitý prvek, a to senzor, který se nachází právě v místě, kde se hrot zužuje. Běžně byste si ho nevšimli, pero musíte obrátit vzhůru nohama. Doplníme že víčko pera je opatřené klipem pro uchycení.

Neo smartpen M1

Do ruky padne Neo smartpen M1 velice dobře, avšak výrobce mohl více zapracovat na ergonomii místa, kde pero svírají prsty. Zde bychom si představovali například gumový povrch, nebo hrubší vroubkování, aby pero nemělo tendenci prokluzovat. Pokud se vám potí ruce, vzhledem k plastovému tělu pera to může být nepohodlné.

Inteligentní funkce: speciální papíry podmínkou

Inteligentní pero Neo smartpen M1 komunikuje s propojeným zařízením skrze Bluetooth ve verzi 4.2, snadno jej připojíte k iOS (8.1 a vyšší) i Android zařízení (4.4 a vyšší) a problém mu nedělá ani desktopová platforma Windows. Zajímavý benefit představuje vlastní 100MB paměť, která by měla bez problému pojmout až 1 000 stránek. Je tedy jedno, zda se zrovna váš smartphone nachází v dosahu Bluetooth – pero si poznámky ukládá do vlastní paměti a jakmile jej spojíte s nějakým dalším zařízením, nabídne přenos poznámek.

Do interní paměti se vejde 1 000 stránek textu.

Zatím zní vše více než dobře a možná hledáte háček. Bohužel, jeden tu je. Pero lze v chytrém režimu využívat pouze se speciálním papírem s téměř neviditelnými body, kterými se senzor pera orientuje v prostoru a dokáže tak ručně psané poznámky „zasadit“ do prostoru. Jedná se o technologii Ncode. Ony symboly jsou z běžné pozorovací vzdálenosti téměř neviditelné, papír vypadá trochu jako recyklovaný a zpozorujete na něm malé nedokonalosti. Pokud byste psali na klasický bílý papír, nebo do běžného poznámkového bloku, smartpen bude fungovat jen jako obyčejné kuličkové pero.

Ncode

Speciální bloky a papíry přímo od výrobce pochopitelně nepatří mezi ty levné, navíc v České republice se k nim nedostanete. K samotné ceně bloku (10–30 USD) je tak nutné připočíst i poštovné. Naštěstí si lze papíry připravit i doma. Na stránkách výrobce si lze stáhnout speciální soubor, který když vytisknete na kvalitní tiskárně, ideálně laserové, pero bude již fungovat standardně, tedy se zapojením inteligentní složky. Nejde sice o ideální řešení, na druhou stranu lze takto ušetřit nemalé peníze, zvláště pokud potřebujete jen pár papírů na méně důležité poznámky.

Diskuze ke článku
ANO
Lol, tak nejdriv jsem si to cetl a rikam, nebudu koukat na cenu, abych to vubec docetl. Rikam si, to bude stat aspon tak litr, pak pri cteni jsem si rikal, ze to bude tak za 4 stovky. Nakonec jsem si rikal, ze je to smejd nekde z ali za 9.99$, kdyz se to ani neumi samo zapnout (treba detekci v hrotu) a vypnout polozenim na stul a musi se zandavat vicko. Kdyby to aspon melo tlacitko jak klasicka propiska. A hlavne kdyz je potreba specialni papir a i to rozliseni vypada celkem mizerne ...... no a jake prekvapko na konci, pry tri tisice:o) To musi byt asi preklep ne? Asi se zas naucim hledat nejdriv cenu nez prijdu o 10 minut zivota ctenim recenze na predrazeny nesmysl ...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze