Huawei Mate 10 Lite
recenze

Huawei Mate 10 Lite

Zajímavý velkým displejem, cenou i výbavou
30

Pořídit si v dnešní době moderně vypadající telefon s opravdu velkým displejem a malými rámečky vás nemusí finančně zruinovat. Důkazem budiž zbrusu nový Huawei Mate 10 Lite s téměř 6palcovým displejem, velkou interní pamětí či duálním fotoaparátem. Snahu o dobré prodeje podporuje také cena pod hranicí 10 tisíc korun. Bude to stačit na předvánoční úspěch?

Konektivita: vše potřebné

V případě spojení s okolním světem se můžete spolehnout na dnešní klasiku. Pro připojení k internetu poslouží LTE Cat. 6. Nechybí samozřejmě Wi-Fi se standardy b/g/n. S okolím lze komunikovat skrze Bluetooth 4.2. Pokud prahnete i po NFC, budete se muset poohlédnout jinde, Mate 10 Lite jej nepodporuje.

Internetový prohlížeč

Propojit s okolím se můžete i kabelem, ale jak jsme již uvedli výše, bohužel jen přes starý konektor microUSB. Zde Huawei velmi a nesmyslně šetřil.

Internet si prohlédnete skrze prohlížeč Google Chrome, který je tradiční zárukou rychlosti a přehlednosti. Pakliže využíváte účtu Google, současně máte po ruce záložky synchronizované napříč vašimi zařízeními.

Líbilo se nám
  • úplná podpora LTE
Nelíbilo se nám
  • starý microUSB konektor

Fotoaparát: dva plus dva jsou čtyři

I v nejlevnějším příslušníkovi řady Mate 10 najdeme na zadní straně duální fotoaparát. Ten hlavní nabízí 16megapixelové rozlišení, sekundární kamerka je 2megapixelová a slouží pouze pro rychlejší ostření a především přeostřování. Snadno tak vytvoříte snímky s bokeh efektem. Samotná aplikace je přehledná a rychle se v ní zorientujete. V základu máte k dispozici možnost připnout jednotónový blesk, vytvořit snímek s rozmazaným pozadím či „živou fotku“, za kterou se skrývá i krátké video.

Huawei Mate 10 Lite

Z levé strany vytáhnete různé režimy, mezi kterými nechybí HDR, panorama, skenování dokumentu či manuální režimy pro fotografie a video záznam. Naopak zprava vysunete klasické nastavení, kde si například zvolíte rozlišení snímku.

Prostředí fotoaparátu

Kvalita fotografií je za slušného světla, tedy ideálně ve venkovních prostorách, velmi solidní. Mate 10 Lite produkuje barevně věrné snímky s dobrou ostrostí. S ubývajícím světlem však velmi rychle kvalita snímků klesá. Zvyšuje se šum a především šance, že snímek nechtíc rozmažete. Tvorba rozmazaného pozadí také není příliš snadná a výsledek zdaleka není tak dobrý jako u jiných modelů.

Ukázkové fotografie

Ukázkové fotografie

Videa lze zaznamenávat maximálně ve Full HD rozlišení a 30 snímcích za vteřinu. Pro potřeby přehrávání na displeji telefonu kvalita postačí, na větších obrazovkách však vynikají nedostatky, jako jsou trhance či slabší kvalita zvuku.

Huawei Mate 10 Lite (testovací video) – 1080p, 30 FPS

Zastavíme se samozřejmě i u čelních fotoaparátů. Ano, i nad displejem se nachází hned dvě kamerky. Ta hlavní má 13 megapixelů, sekundární 2 megapixely. Její účel zůstává stejný – slouží k možností přeostřování. Kvalita snímků je však spíše slabší. Takřka každá fotografie je lehce zašuměná, což kazí i případně chtěný bokeh efekt. Čelní fotoaparát také velmi zápasí s přepaly.

Ukázkové fotografie z čelního fotoaparátu
Líbilo se nám
  • přehledná fotoaplikace
  • velké množství nastavení
  • možnost tvorby bokeh efektu
Nelíbilo se nám
  • celková kvalita snímků mohla být lepší
  • video by mohlo být kvalitnější

Software: starý dobrý základ

Prostředí u levnějšího modelu zajišťuje starší Android 7.0 Nougat, avšak s nadstavbou EMUI5.1. Rozdíly oproti například Matu 10 Pro příliš nepoznáte. Ovládání je tedy intuitivní a můžete si zvolit, zda chcete využívat typické menu či nikoliv. Potěší optimalizace, kdy telefon funguje přesně tak, jak očekáváte. Nekonají se žádné záseky, pády aplikací či snad zamrznutí celého telefonu. Mezi aplikacemi najdete i pár pro mnohé nepotřebných, například máme na mysli klienty pro sociální sítě. Lze je však snadno odinstalovat.

V nastavení jistě uvítáte možnost uspořádat si spodní lištu s tlačítky nebo zapnout notifikační LED diodu. Bohužel ji nelze nijak nastavit.

Líbilo se nám
  • přehledné prostředí
Nelíbilo se nám
  • Huawei mohl nasadit novější verzi OS Android
Diskuze ke článku
Brm
Dobrý popis.
Za chvíli přijdena trh v EU jeho totožný bratříček s cenou do 250 €. Honor 7X.
Lukáš
Tak tím micro usb to teda zabili. Nepochopitelné a neomluvitelné.
Kensi Blye Deeks
Kensi Blye Deeks
zdravim,
doporucoval bych redakci stahnout videorecenzi kvuli te s7. moc profesionalne to nevypada
Hu-h
perfektně padne do ruky
6ti palec? :O tak to musite mit sloni ruku. :D
Ja mam sotva co delat s 5,5 a to jsem chlap jak hora :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze