Jednou z hlavních předností technologie GaN je možnost zmenšovat rozměry adaptérů, ačkoliv stále nabídnou velmi slušný nabíjecí výkon. To je také případ testovaného modelu Baseus GaN2 Lite, který má dva konektory a slibuje maximální výkon až 65 W.
Technické parametry Baseus GaN2 Lite
Výstupy |
|
---|---|
Maximální souhrnný výkon | 63 W (45 W + 18 W) |
Cena | 649 Kč |
Obsah balení: adaptér a manuál
- Baseus GaN2 Lite
- základní dokumentace a nálepky
Konstrukční zpracování: bílý kvádr
Baseus GaN2 Lite má tvar delšího bílého kvádru, který vás zřejmě designově nijak neoslní, ale na druhou stranu ani nezklame. Vzhledem k udávanému výkonu až 65 W lze pak za relativně kompaktní rozměry (99 × 35 × 30 mm) a hmotnost přibližně 110 gramů vděčit právě technologii GaN. Tělo je pochopitelně plastové, což je v tomto segmentu naprosto běžné, výrobce však chválím za to, že se rozhodl pro matný plast a pouze decentní logo. Na spodní straně pak najdeme diagonálně situovanou vidlici do elektrické zásuvky, na straně horní zase dvojici konektorů.
Výrobce opatřil konektory menším grafickým prvkem v podobě linky a také označením: „USB“ u USB-A a „Type-C“ u USB-C. Osobně bych mnohem raději viděl uvedený maximální výkon jednotlivých konektorů. Na druhou stranu si Baseus zaslouží pochvalu za to, že jsou oba konektory dostatečně vzdáleny od sebe, což zajišťuje pohodlnou manipulaci s kabely.
Zatímco „jazýček“ USB-C je černý, USB-A má oranžovou barvu. U testovaného kusu jsem si bohužel všiml, že je USB-A mírně nakřivo. Přesto do něj lze USB-A kabel bez problémů zasunout, a mohlo by jít o vadu pouze tohoto konkrétního kusu. V tomto případě tedy nad konstrukční nedokonalostí přimhouřím oko.
- dostatečně velké rozestupy mezi konektory
- decentní design
- kompaktní rozměry
- zbytečné značení v oblasti konektorů, spíše by přišla vhod informace o výkonu
Nabíjení: slušný výkon i podpora Power Delivery
Dvojice USB umí zprostředkovat velmi slušný výkon, v případě USB-C se jedná až o 65 W, v případě USB-A až o 45 W za předpokladu, že je používán pouze tento konektor. Pokud byste se rozhodli pro využití obou konektorů v jednu chvíli, můžete počítat s maximálním výkonem 45 W u USB-C a 18 W u USB-A. V praxi to tak znamená, že můžete vcelku pohodlně nabíjet například MacBook a zároveň iPhone. Během výkonnějšího nabíjení se pak adaptér pochopitelně mírně zahřeje, ale nejedná se o nic zvláštního.
Kromě několika různých druhů ochran (proti přehřátí, přepětí, nadproudu, zkratu atd.) se tento adaptér může pochlubit rovněž podporou technologií Quick Charge 4.0, Power Delivery 3. 0, Samsung AFC či Huawei Super Charge. Právě Power Delivery je přitom klíčové pro většinu moderních zařízení. Osobně jsem tak tímto adaptérem například nabíjel jak smartphony, tak notebook. Co naopak schází, to je technologie PPS (Programmable Power Supply), která umí v reálném čase upravovat napětí a proud pro ideální nabíjení.
- podpora Power Delivery
- možnost nabíjet dvě zařízení najednou
- slušný nabíjecí výkon
- technologie GaN
- neumí PPS
Zhodnocení: bez výtek?
Baseus GaN2 Lite je s cenou okolo 600 Kč solidní volbou pro ty, kteří hledají co nejmenší rozměry při zachování dostatečného nabíjecího výkonu (až 65 W), který pokryje potřeby většiny uživatelů. Za drobnou nevýhodu lze považovat absenci standardu PPS, nicméně Power Delivery nechybí (stejně jako další běžné standardy). Pochvalu si zaslouží i rozumné rozestupy mezi dvojicí USB, které usnadňují manipulaci s kabely.
Foto: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
Tihle fakt neeee. To už větší smysl měla nabíječka O2 se dvěma USB-C o poloviční velikosti, sice taky bez PPS, ale fakt super kompaktní a dala se tam sehnat s nějakou slevou asi za b300Kč a ted tam mají jinou se dvěma USBC a dvěma USBA taky za dorbou cenu.