Všichni máme mobil, klasické telefonní budky letos takřka zcela zmizí

7
Všichni máme mobil, klasické telefonní budky letos takřka zcela zmizí
Fotografie: o2.cz
  • Stane se tak ještě do konce letošního roku
  • Mnohé z nich nejsou totiž vůbec využívány
  • Zachovány zůstanou jen ve velmi malých obcích

Na každém rušnějším místě, před obchodními domy, na náměstích či nádražích, všude tam jsme se setkávali a do značné míry ještě i setkáváme s ikonickými telefonními budkami, které již na dálku zdobilo modré logo společnosti O2. Již brzy však budou tyto budky z velké části minulostí. Operátor O2 dnes oznámil, že ke konci letošního roku ukončí provoz veřejných telefonních automatů provozovaných mimo Univerzální službu. Důvod je pak zcela prostý: většina budek není vůbec využívána, operátor zmínil, že z některých se telefonuje méně než jedenkrát měsíčně. Drtivá většina obyvatel má již dnes mobilní telefon a telefonovat z budky postrádá smysl.

Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Budky se spíše než místem pro volání stávají terčem vandalů. Výnosy z volání tak ani zdaleka nepokrývají náklady na údržbu a provoz.

Telefonní budky však zatím nezmizí úplně – v rámci zákonné povinnosti zajistit tzv. Univerzální službu je bude O2 nadále provozovat v obcích do 200 obyvatel a tam, kde není dostatečně silný mobilní signál – takových přístrojů zůstane příští rok 1 150.

tisková zpráva
Diskuze ke článku
Petr
Takže podle posledního odstavce konkrétně budka na fotce zmizí. Vůbec nevím, kdy jsem někoho u budky viděl naposled, ale pár (5+) let to bude. Stejně mnohem pravděpodobněji najdu někoho s telefonem, kdo v případě potřeby zavolá pomoc nebo co je třeba než (funkční) budku a když jí najdu, bude na karty a tu nebudu mít. Mají to vůbec ještě v trafice?
Nechápu, kdo vymyslel tu podmínku s obcemi do 200 obyvatel a co se tím sleduje, i 80+ babičky mají od dětí starou Nokii s předplacenkou a určitě se nepotáhnou o berlích z chaloupky na náměstí zavolat si.
pavel tesař
telefonní budky jsou starší než vznikl android,
ať se zlikvydují✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓,
zbourat je a zlikvydovat a konec s nimi✓✓✓,
pavel tesař
služba googlu která nefunguje je https://www.goo.gl

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze