V dnešní době dronů je těžké zaujmout něčím jiným, výjimečným, možná až trošku výstředním. RC modely letadélek a vrtulníčků si může každý koupit už několik let, avšak co jsme doma z papíru stavěli v dětství? Jistě, řeč je o papírové vlaštovce. Jako malí jsme jich poskládali stovky a házeli je všude možně, ať už doma, na hřišti nebo ve škole. Každá vlaštovka byla de facto originál, přesto měla jen jedno poslání – doletět co nejdál.

Společnost PowerUP však přichází se svým řešením chytré vlaštovky. Z papíru si složíte svůj vlastní model, na něj nasadíte modul opatřený vrtulkou a kormidlem, popadnete chytrý mobil s aplikací PowerUP 3.0 a hurá vstříc leteckým radovánkám.
Když si vlaštovku PowerUP přinesete z obchodu v krabici, naleznete v ní čtyři archy voděodolného papíru s předpřipravenými schématy vlaštovek, nabíjecí microUSB kabel a zejména kostru vlaštovky s pohonným ústrojím, kde se v přední části pod průhledným plastovým krytem schovává elektronika včetně baterie o kapacitě 75 mAh. Doba plného dobití se pohybuje v rozmezí 25 až 30 minut a maximální doba, po kterou je vlaštovka schopna létat, se pohybuje kolem 10 minut. V balení nechybí ani náhradní vrtule a kormidlo.

Kromě baterie je elektrický modul vybaven Bluetooth ve verzi 4.0 pro spojení s chytrým telefonem. Druhá, zadní část modulu se skládá z vrtulky a kormidla, které reaguje na naklápění vašeho telefonu při spuštěné aplikaci PowerUP. Obě části spojuje karbonová hřídel, která je tak vysoce odolná proti prvotním neúspěchům každého začínající pilota. Tvrdé nárazy pak tlumí i gumový čumák.

Jakmile si složíte jeden z předpřipravených modelů vlaštovek, můžete se vydat "do oblak". Chytrý modul se na drak vlaštovky nasazuje pomocí dvou svorek ze spodní části. Poté stisknete maličké tlačítko a o spuštění vás informuje bílá LED dioda. Na telefonu s Bluetooth ve verzi aspoň 4.0 zapnete aplikaci PowerUp (k dispozici je aplikace pro Android 4.3 a vyšší a iOS od verze 7.1), vlaštovka se spáruje a vám už nic nebrání poslat model do vzduchu.
Ukázkové video k vlaštovce PowerUP 3.0Aplikace je koncipována jako jakýsi letecký kokpit. Vidíte v ní virtuální horizont a povětrnostní podmínky, ale samozřejmě i informace o stavu baterie či signálu. Jakmile máte vlaštovku připravenou, na telefonu posunete pákou tahu přibližně na 70 %, čímž se roztočí vrtule, a poté mírným hodem vlaštovku vypustíte. Výšku letadlo nabírá nebo ztrácí s úrovní tahu, kterou nastavíte pouhým posunem palce po displeji, na což okamžitě zareaguje hnací vrtulka. Stejně tak směr se změní náklonem telefonu vlevo či vpravo, který pro změnu zkopíruje kormidlo.

A ačkoliv se létání může zdát jako jednoduché, ze začátku jsem měl velké problémy, aby se mi vlaštovka udržela déle než pár vteřin ve vzduchu. Nejprve musíte zjistit, jak moc a kdy přidat tah nebo ho naopak ubrat. Létání je tak velice citlivé a chce to trochu trpělivosti a cviku. Brzy také zjistíte, že každý drak má jiné aerodynamické vlastnosti, a tak si s PowerUP vyhrají hlavně děti, v kterých se tak prohlubuje kreativita a povědomí o fyzikálních zákonitostech.
Mějte na paměti, že byste měli létat venku na velkém prostranství s minimem stromů a sloupů, ale i živých tvorů. Ačkoliv vlaštovka s pohonným ústrojím váží pouhých 9 gramů, mohl by se lehce zacuchat do delších vlasů. Vlaštovka také může v závislosti na okolních podmínkách nabrat poměrně slušnou rychlost až 8 m/s. Dosah signálu je až 50 metrů, poté se spojení ztratí a vlaštovka přistane. Nicméně ve většině případů na takovou vzdálenost létat nebudete, naopak se budete snažit s vlaštovkou kroužit nad sebou a vydržet co nejdéle ve vzduchu. Osobní rekord mám těsně nad minutou.

Abych se ještě vrátil k aplikaci, v té lze zapnout tzv. FlightAssist. Ten má za následek, že nedochází k prudkým výkyvům v letu – FlightAssist uživatelské příkazy průběžně koriguje. Dokonce lze ovládání z pohybového, kdy nakláníte telefon, přepnout na dotykové. V aplikaci také naleznete informace o počasí přebírané z OpenWeatherMap. Důležitým faktorem je síla větru – určitě se nedoporučuje létat v dešti, nebo pokud více fouká. Třešničkou na dortu jsou hlasové pokyny imaginárního letového provozu.
Celkově tedy PowerUP 3.0 chválím za využití technologie k něčemu, co zajistí propojení klukovských snů s otcovskou radostí z létání. Ať jste malí nebo velcí, s tímto modelem si vyhraje opravdu celá rodina. Jen menší upozornění pro kluky: půjčte to také holkám, rády si také zalétají.

Chytrou vlaštovku PowerUP 3.0 zakoupíte na Easystore.cz za 1 499 korun. A abych nezapomněl, na trh brzy přijde PowerUp FPV, tedy opět chytrá vlaštovka, ovšem tentokrát vylepšená o kameru. Obraz z letadélka se vám tudíž bude přenášet do mobilu, anebo přímo do Google Cardboard – proto FPV (First Person View, tedy pohled z první osoby). Do obchodů by se nový model měl dostat v průběhu září. Nezbývá než se začít těšit.