Přehled vybraných tabletů
Telefon | Průměrná cena |
---|---|
Acer Iconia Tab A500 | 12 379 Kč |
Asus Eee Pad Transformer | 12 499 Kč |
Apple iPad 2 | 16 456 Kč |
BlackBerry Playbook | 9 906 Kč |
HTC Flyer | 11 391 Kč |
Samsung Galaxy Tab 10.1 a 8.9 | 13 881 Kč |
Motorola Xoom | 11 367 Kč |
Vodafone Smart Tab | 7 377 Kč |
V posledních několika týdnech jsme se vám postupně v pěti dílném seriálu pokusili poradit, jaký telefon vybrat v různých cenových kategoriích. Postupně jsme tak prošli všechny cenové relace od těch nejlevnějších low-endů s cenou do 3000 Kč až po ty nejvybavenější top smartphony nad 10 000 Kč. V dnešním článku se proto na tento seriál pokusíme volně navázat s výběrem nejlepších tabletů, které se na našem trhu v současném předvánočním čase dají sehnat.
1. díl - Nejlepší mobilní telefony do 3 000 Kč pod vánoční stromeček
2. díl - Nejlepší mobilní telefony do 5 000 Kč pod vánoční stromeček
3. díl - Nejlepší mobilní telefony do 8 000 Kč pod vánoční stromeček
4. díl - Nejlepší mobilní telefony do 10 000 Kč pod vánoční stromeček
5. díl - Nejlepší high-end telefony pod vánoční stromeček
Co je tablet a k čemu je dobrý?
Co to vlastně je tablet a proč jej koupit? Zjednodušeně lze říci, že tablet je vlastně zvětšenina klasického smartphonu, v 99% případů neschopná telefonování. Tablety v zásadě rozdělujeme podle tří parametrů - úhlopříčka displeje, hodnota vestavěné paměti a druh připojení k internetu. Jako tablet se obecně označují přístroje s displejem s úhlopříčkou od cca 6 palců a výše. Vestavěná paměť se pohybuje od kapacity 16GB do 64GB. Druh připojení k internetu znamená buďto přítomnost pouze Wi-Fi, pouze 3G modulu anebo také kombinaci obojího. Platí pravidlo, že čím lépe je tablet v tomto směru vybaven, tím vyšší je i cena.
Na českém trhu můžete zařízení kategorie tablet vybírat mezi operačními systémy Google Android, Apple iOS a BlackBerry OS. Oproti zahraničí tak přicházíme o celkem zajímavé platformy včetně WebOS. Pro rychlejší navigaci v poměrně rozsáhlém článku doporučujeme používat kliknutí na daný tablet pomocí aktivního odkazu v podobě jména telefonu v tabulce vpravo.
A k čemu je takový tablet dobrý? Primárně slouží ke konzumaci obsahu, zejména pak internetu a multimédií. Díky velkému displeji a dotykovému ovládání lze na mnoha tabletech surfovat pohodlněji, než na notebooku, a to navíc za pochodu. Nechybí podpora přehrávání hudby, videí a dalšího obsahu. Tablety si lze navíc obohatit o tisíce aplikací a používat je ke hraní HD her, jako kuchařku v kuchyni nebo skrze tablet sledovat zprávy či televizní vysílání. Na druhou stranu pro seriozní pracovní využití se tablety moc nehodí, i když někteří zástupci, jako Asus Eee Pad Transformer s QWERTY klávesnicí, mohou notebookům zdatně konkurovat.
Acer Iconia Tab A500
Aktuálně nejlepším tabletem v portfoliu čínského výrobce Acer je model řady Iconia Tab s označením A500. Z hlediska velikosti displeje a vlastně i kompletní výbavy můžeme Acer Iconia Tab A500 zaškatulkovat jako tablet té nejvyšší třídy.
Acer Iconia Tab A500 se honosí displejem o úhlopříčce 10,1 palce, tedy tou nejvyšší obvyklou "kubaturou". Jeho rozlišení je 1280×800 pixelů a zobrazovací technologie pak obyčejné TFT. Zakoupit jej můžete ve třech verzích rozdělených podle hodnoty interní paměti, která je v případě A500 typu SSD. Nejnižší je 16GB, následují 32 a 64GB verze. Na internet se připojíte pomocí vestavěné Wi-Fi 802.11 standardů b/g/n s podporou funkce hotspot. Tablet je postaven na operačním systému pro tablety, tedy Android 3.2 Honeycomb. Z dalších funkcí tabletu určitě stojí za zmínku třeba 5 megapixelový fotoaparát s autofocusem a LED přisvětlením, dvoujádrový Cortex-A9 procesor nVidia Tegra 2, 1 GB operační paměti RAM tipu DDR2, GPS navigace, USB Host nebo HDMI rozhraní pro spojení s TV. O výdrž se stará Li-pol akumulátor s kapacitou 3260 mAh.
Průměrná cena Aceru Iconia Tab A500 (32GB verze) na našem trhu je 12 379 Kč.
Asus Eee Pad Transformer
Říká se, že aby jakékoliv zařízení s OS Android zaznamenalo ohlas a vysoké prodeje, musí mít takzvanou přidanou hodnotu, tedy něco čím se odlišuje od ostatních. Asus Eee Pad Transformer tuto přidanou hodnotu přináší zajímavým způsobem. Kromě obvyklých funkcí typu 10,1 palcového IPS displeje odolného proti poškrábání, 1GHz procesoru Tegra 2, OS Android 3.2 či 5 megapixelového fotoaparátu s autofocusem totiž nabízí jeden velice zajímavý prvek, který už ukrývá ve svém názvu.
Tablet si totiž lze objednat také ve verzi s přídavnou klávesnicí včetně touchpadu, čtečky paměťových karet a dvou USB 2.0 portů, která se do tabletu aplikuje za pomoci proprietárních pin konektorů podobně jako dokovací stanice a z rázem Transformeru učiní téměř plnohodnotný notebook. Samozřejmostí jsou i další funkce jako GPS, elektronický kompas, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 s A2DP a EDR a mnoho dalšího. Zakoupit si u nás tablet můžete v 16 a 32GB verzi.
Průměrná cena Asus Eee Pad Transformer (16GB verze s klávesnicí) na našem trhu je 12 499 Kč.
Apple iPad 2
Americkému výrobci Apple rozhodně nelze upřít jednu věc. Kromě smartphonů s dotykovým displejem a MP3 přehrávačů se mu totiž podařilo mezi velké masy lidí jako prvnímu rozšířit také zařízení typu tablet. Jeho iPad vždy byl, co se týče prodejnosti, králem tohoto odvětví, a s tímto trendem i nadále pokračuje i ve své druhé generaci s názvem Apple iPad 2.
Tablet nabízí propracovaný a hlavně jednoduše a intuitivně ovladatelný operační systém Apple iOS 5.0. Boduje s rozměrným kapacitním IPS displejem s úhlopříčkou 9,7 palce a rozlišení 1024 × 768 pixelů. S výkonným dovujádrovým procesorem Apple A5 a grafikou PowerVR SGX543 je iPad 2 doslova předurčen pro náročné 3D HD hry. Zaujme také šířkou těla pouhých 8,8 milimetru. Dodává se k němu také zajímavé příslušenství v podobě krytů Smart cover, které po složení slouží třeba jako opěrka pro sledování filmů či pohodlné psaní. iPad 2 můžete zakoupit v bílé a černé barevné variantě v celkem v 6 různých verzích, buď pouze s Wi-Fi nebo ještě navíc s bonusem v podobě rychlých 3G datových přenosů HSDPA a HSUPA. Vždy si potom můžete přiobjednat kapacitu interní paměti. Začíná se na 16 a končí až na 64 GB.
Průměrná cena Apple iPad 2 (32GB verze s WiFi a 3G) na našem trhu je 16 456 Kč.
BlackBerry Playbook
Mnohými odborníky po celém světě je tablet BlackBerry Playbook označován za nejlepší přístroj svého druhu na světě. Tento titul si vysloužil především díky svému propracovanému ovládacímu prostředí. Jde o platformu BlackBerry Tablet OS od firmy QNX postavenou na linuxovém jádře. Tato platforma je opravdu velice intuitivní a nabízí designově povedené uživatelské prostředí s vysokou mírou spolehlivosti a zabezpečení. Potěší také hluboká integrace oblíbených komunikačních a e-mailových služeb BlackBerry. Na druhou stranu je nevýhodou nutnost vlastnit telefon BlackBerry a propojit jej s tabletem pro využívání některých základních organizačních funkcí. To by však měl očekávaný update změnit.
Z hlediska hardwaru se však Playbook také v žádném případě mezi ostatními neztratí. Je postaven na čipové sadě TI OMAP 4430 s dvoujádrovým procesorem o taktu 1GHz a GPU PowerVR SGX540. Tablet patří mezi nejmenší kousky. Výrobce RIM jej vybavil 7 palcovým displejem s rozlišením 1024×600 pixelů s podporou 16 milionů barev. Internetové připojení zajišťuje vestavěná síťová karta Wi-Fi 802.11 s podporou čtyřech protokolů a/b/g/n. BlackBerry Playbook lze zakoupit ve třech různých verzích rozdělených podle velikosti vestavěné paměti - 16, 32 a 64 GB. Zapomenout také nesmíme na důležité kritérium, kterým je výdrž. O tu se v případě Playbooku stará Li-Pol akumulátor s kapacitou 5300 mAh.
Průměrná cena BlackBerry Playbook (16GB verze) na našem trhu je 9 906 Kč.
HTC Flyer
Tchajwanský výrobce HTC byl za svůj vůbec první a prozatím také poslední tablet Flyer zpočátku odsuzován. Vlastně si to ale zavinil sám. Jednak tím že jej osadil "telefonní" verzí OS systému Android 2.3, použitím "pouze" jednojádrového čipsetu Qualcomm MSM8255 známého ze smartphonů, a také tím že jej vybavil stylusem Magic pen, který komunita nepřijala dobře. Tablet také doplatil na celkem přemrštěnou cenu, kvůli které ztratil svoji konkurenceschopnost.
Čas ale běží, a dva z výše zmíněných problémů byly odstraněny. Výrobce jednak vydal update OS na verzi Android 3.2 Honeycomb, díky které se možnosti HTC Flyeru posouvají do úplně jiných dimenzí a stává se z něj vpravdě dospělý a plnohodnotný tablet. Snížila i cena, za kterou jej můžete zakoupit. HTC Flyer je vzhledově podobný spíše telefonům řady Desire. Jeho LCD displej má úhlopříčku 7 palců a rozlišení 1024×600 pixelů. Zaujme podpora technologie pro vylepšení zvuku od Dolby Mobile anebo nativně přehrávatelné avi videa s kodeky DivX a Xvid. K dipozici je 16 a 32GB verze s možností rozšíření kartami microSD o dalších 32GB. Tentokrát se tablety liší pouze právě hodnotou vestavěné paměti. Jinak oba bez rozdílu disponují připojením na internet přes Wi-Fi a také skrze rychlá 3G data HSDPA (14,4 Mbps) a HSUPA (5,76 Mbps).
Průměrná cena HTC Flyer (16GB verze) na našem trhu je 11 391 Kč.
Samsung Galaxy Tab 10.1 a 8.9
Jako další tablet jsme se rozhodli do jedné položky sloučit hned dva přístroje od jihokorejského Samsungu, modely Galaxy Tab 10.1 a 8.9. Kromě úhlopříčky displeje, váhy a rozměrů, kapacity vestavěné baterie a některých dalších drobností jako je třeba umístění reproduktorů nebo indikační diody se totiž jedná o dvě naprosto identická zařízení. Po světě se už oba velmi proslavily, ale ani ne tak svými prodejními výsledky jako spíše soudními tahanicemi s americkým výrobcem Apple. Ten totiž Samsung nařkl z kopírování designu iPadu 2.
V případě obou tabletů jsou k dispozici verze buď pouze s Wi-Fi 802.11 a/b/g/n nebo také ještě navíc s obousměrnými 3G daty. Větší tablet se dá sehnat s pamětí od 16 do 64 GB, menší pak s maximální kapacitou "pouze" 32GB. V tabletech běží operační systém Android verze 3.2 Honeycomb s oblíbenou grafickou nadstavbou TouchWiz UI. Pro focení je připraven průměrný fotoaparát s rozlišením 3,15 megapixelů a podporou automatického ostření. Natáčet také můžete 720p HD Ready videa. K dispozici je také GPS modul s předinstalovanými Google mapami pro navigování. O spolehlivý chod systému se stará 1GHz čipset nVidia Tegra 2 a 1GB operační paměti RAM. Všichni navíc čekají na update systému na nový Android 4.0, který by měl odstranit problémy se sekáním prostředí TouchWiz.
Průměrná cena Samsung Galaxy Tab 10.1 (16GB verze s Wi-Fi a 3G) na našem trhu je 13 881 Kč.
Motorola Xoom
Americká Motorola byla jedním z prvních výrobců, kteří představili tablet s plně optimalizovaným systémem Android 3.0 Honeycomb. Motorola Xoom (vyslovujeme "zům"), patří i téměř po roce od svého oficiálního představení stále k tomu nejlepším, co je dnes na poli tabletů na trhu k dispozici.
Motorola Xoom váží téměř 750 gramů a měří 250 milimetrů na výšku. Spolu s TFT kapacitním displejem o úhlopříčce 10,1 palců se z hlediska rozměrů jedná o tablet nejvyšší třídy. Zmíněný displej má rozlišení 1280×800 pixelů a podporuje všechny moderní technologie jako je multidotekové ovládání nebo akcelerometr. Zajímavostí je kompletní datová vybavenost s podporou 2G GPRS/EDGE, 3G HSDPA/HSUPA a Wi-Fi a/b/g/n. Xoom dále nabízí 5 megapixelový snímač s duálním LED bleskem, 1GB operační paměti RAM a vnitřní paměť s kapacitou od 16 do 64GB s podporou paměťových karet standardu MicroSD.
Průměrná cena Motoroly Xoom (32GB verze) na našem trhu je 11 367 Kč.
Vodafone Smart Tab
Tablet Smart Tab pro operátora Vodafone vyrobila čínská společnost ZTE. Jedná se o přístroj menších rozměrů se 7 palcovým displejem o rozlišení 1280×768 pixelů, 1,2 GHz procesorem Qualcomm MSM8260, grafikou Adreno 220, vnitřní pamětí o kapacitě 16GB + slot na paměťové karty MicroSD, 5 megapixelovým fotoaparátem s autofocusem na zadní straně a sekundárním 2 megapixelovým snímačem vepředu. K zahození také není 1GB operační paměti RAM.
Celá výbava se schová v těle vážícím pouhých 386 gramů s tloušťkou 11,5 milimetru. Tablet obsahuje také slot pro SIM kartu, takže s ním nebude problém kromě Wi-Fi surfovat také za pomocí 3G infrastruktury. Výdrž zajistí 4000 mAh akumulátor. Operačním systémem byl zvolen Android 3.2 Honeycomb, který by měl být v příštím roce aktualizován na nejnovější verzi 4.0 Ice Cream Sandwich.
Cena Vodafone Smart Tab na našem trhu je 7 377 Kč.
Ako je možné vidieť, nVidia stále pomerne výrazne zaostáva a ani Tegra 3 nie je na tom nijak zázračne. Stále kraľuje SGX543MP2. Som zvedavý na nový počin Samsungu, grafický čip v Exynose 2 by mal byť o dosť výkonnejší ako Mali 400. Teoretický výkon je však stále smiešny v porovnaní s konzolami. Taký ATI Xenos v Xboxe 360 má výkon 240GFLOPS. Len pre ďalšie porovnanie, nová grafická karta HD7970 má teoretický výkon 3.8TFLOPS, takže o porovnávaní výkonu s pc alebo konzolami ešte fakt nemôže byť ani reči, zaujímavejšie porovnanie by bolo pomer výkon/watt.