Nokie 5250
recenze

Nokie 5250

Překvapení i zklamání
6

Nokia si pro nás připravila svůj zatím nejlevnější dotykový telefon. Za cenu zhruba 3 500 Kč se nám představuje telefon se skvělým zpracováním a klasickou výbavou. Obstojí proti cenově srovnatelné, ovšem starší Nokii 5530? V čem se liší od modelu 5230?

Technické parametry

Rozměry 104 x 49 x 14
Hmotnost 107 gramů
Konstrukce klasická, dotykový displej
Sítě GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
Displej dotykový, typu TFT, rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 2,8"
Paměť 51 MB vnitřní + paměťové karty microSDHC až 16 GB
Otevřený operační systém ano / Symbian S60 9.4, 5th edition
Organizační funkce e-mailový klient s přílohami a HTML zobrazením, kalendář, úkolovník, poznámky, diktafon, kalkulačka, opakovaný budík, odpočítávač, stopky, světový čas, převodník velikostí, převodník jednotek, vyzváněcí profily
Multimédia 64-hlasá polyfonie, hudební přehrávač (mp3, AAC, eAAC, eAAC+, WMA), FM rádio s RDS, přehrávač videa, Java 2.0, 3,5 mm Jack
Fotoaparát 2 Mpx (1600 x 1200 px)
nahrávání QVGA videa (320 x 240 px, 30 snímků/s)
GPS ne
Datové funkce USB 2.0 (microUSB konektor), Bluetooth 2.0 (profil A2DP)
GPRS, EDGE (obojí multi-slot třídy 32),
Baterie a výdrž Li-Ion 1000 mAh
Doba hovoru: až 7,7 hodin, pohotovostní režim: až 450 hodin
Cena a dostupnost 3 500 Kč s DPH
zaří-říjen 2010

Obsah balení

 • telefon Nokia 5250
 • český a slovenský manuál
 • stereo headset WH-102
 • baterie Nokia BL-4U 1000 mAh
 • záruční list
 • cestovní nabíječka


Balení Nokia 5250

Video

Design a konstrukce: skvělé zpracování

Při prvním pohledu na Nokii 5250 vás pravděpodobně napadnou 2 věci. Ta první je, že ačkoliv se nejedná o hudební telefon, design se velice podobá hudební řadě X. Rozhodně se nedá označit za sourozence dotykové Nokie 5800, o N97 ani nemluvě. Hned jako další vás asi napadne značka Sony Ericsson. Proč zrovna Sony Ericsson? Pokud vedle sebe položíme model Xperia X10 mini a Nokia 5250, tak i přes rozdílné rozměry můžeme vidět docela výraznou podobu. Tu navíc podtrhuje také vzhled Nokie 5250 z profilu. Záda jsou totiž mírně prohnutá stejně, jako je tomu u nových Sony Ericssonů.


Prohnutá záda připomínají telefony značky Sony Ericsson

TIP! Přečtěte si recenzi Nokia 5530: vydařený dotyk

Rozměry modelu 5250 jsou rovných 105 x 50 x 14 mm, příjemně tak padne do ruky. Hmotnost celých 106 gramů se nijak nevymyká dnešnímu průměru. Volba materiálů vzhledem k ceně padla na matný plast, který se s otisky prstů opravdu nekamarádí. Zpracování se však určitě nedá označit za odfláknuté, ba naopak. Je velice kvalitní, vše pevně drží, nikde nic nevrže, neprohýbá se a díky tomu budí telefon velice příjemný dojem. Jinak ostrým liniím se vymyká horní a spodní hrana přístroje, kde je kryt výrazně zaoblený a narozdíl od zbytku krytu se to tu otisky prstů jen hemží.

Jak je u dotykových telefonů zvykem, přední straně dominuje velký dotykový displej s úhlopříčkou 2,8“. Nokia se tentokrát rozhodla použít místo senzorových tlačítek hardwarová a pod displejem nalezneme hned 3. Dvě krajní pro příjem a ukončení hovoru, přičemž prostřední tlačítko slouží pro vstup do menu, vyvolání multitaskingu a minimalizování aplikací. Pod tlačítky se skrývá otvor mikrofonu. Avšak jedno senzorové tlačítko přecejen najdeme. Nachází se v pravém horním rohu displeje a po jeho stisknutí se nám zobrazí lišta s přístupem k hudbě, obrázkům, sdílení, videogalerii a internetu. Nad displejem pak ještě nalezneme reproduktor a lehce je pod krytem vidět senzor přiblížení. Ten najde své využití hlavně při telefonování.

Na levém boku najdeme pouze zdířku pro poutko a otvor pro vycvaknutí zadního krytu. Pravý bok obsahuje kolébkové tlačítko regulace hlasitosti, zamykací posuvné tlačítko a spoušť fotoaparátu. Na vrchní straně přístroje nalezneme všechny dostupné konektory – 3,5 mm jack, 2 mm konektor pro nabíjení a microUSB konektor schovaný pod kvalitní krytkou. Brada telefonu je prázdná a pouze v levém dolním rohu je ukrytý stylus. Ten sice drží na svém místě pevně, ale lidé, kteří mají telefon položen v levé ruce, budou toto umístění opravdu proklínat. Zadní strana obsahuje v horní části čočku fotoaparátu a ve spodní pak hlavní reproduktor.


microUSB konektor je schován pod krytkou a bohužel přes něj nelze dobíjet

Baterie a výdrž: první zklamání

Výdrž baterie je zcela průměrná. Při několika hovorech a sms, surfování na internetu nebo stažení aplikace a několika fotografiích vydržel telefon na příjmu necelé 2 dny. Pokud bychom k tomu ještě poslouchali hudbu, bylo by potřeba nabíjet denně. Při lehčí zátěži, tzn. že většinu času telefon ležel na stole, není problém dostat se přes 3 dny.


Pro výměnu SIM karty ani paměťové karty není potřeba vyndavat baterii

Klávesnice: první překvapení

Softwarová klávesnice byla příjemným překvapením číslo jedna. Píše se na ní pohodlně a i když vyznávám spíše hardwarové klávesy, nedělalo mi problém napsat ani delší sms. Za pochodu využijete pravděpodobně klasické telefonní rozložení, kdy pomáhá slovník T9. V klidu pak můžete využít qwerty klávesnici nebo rozpoznávání písma. Zde se však neobejdete bez stylusu. Přepnutí na qwerty klávesnici obstarává zabudované polohové čidlo.


Klávesnice nabízí jak klasické rozložení tak qwerty

Zvuk: vlastní sluchátka jsou nutnost

Od zvukového výstupu nemůžeme očekávat žádné zázraky, a proto výrazněji nezklamal, ale ani nepřekvapil. Pro poslech rádia přes integrovaný FM přijímač je kvalita zcela dostačující, a pokud si pustíte nějakou svou mp3, také vám uši trhat nebude.

Co vám je však trhat bude jisto jistě, jsou sluchátka. Headset dodávaný s Nokií 5250 je naprosto otřesný nejen kvalitou zvuku, ale hlavně ergonomií. Takže pokud máte alespoň trochu rádi své uši, pak tento headset ani nerozbalujte a rovnou připojte sluchátka vlastní. Díky 3,5 mm jack konektoru na vrchu přístroje to nebude žádný problém.

Displej: druhé překvapení a druhé zklamání

Displej je asi to nejlepší, co na Nokii 5250 nalezneme. Při úhlopříčce 2,8“ a rozlišení 640x360 pixelů jsou zobrazovací schopnosti v této cenové kategorii pravděpodobně nejlepší. Ovšem je zde jedno výrazné doporučení – používejte jej pouze za špatného počasí. Na přímém slunci totiž Nokia 5250 displej zcela ztrácí a vidět na něm něco je možné pouze tehdy, je li na pozadí nějaký výrazný kontrast.

Odemykání displeje se provádí notoricky známým posuvným tlačítkem na pravém boku zařízení. Reakce samotného displeje vybaveného rezistivní dotykovou vrstvou jsou v pořádku, reaguje rychle a přesně. Jakékoli problémy jsou způsobeny spíše použitým OS než kvalitou displeje.

Ovládání, prostředí a výkon: svižné, ale Symbian

Tato část je plná rozporů. Celé prostředí telefonu a jeho ovládání je totiž provázáno s použitým operačním systémem. Ti, kdo jsou na systém Symbian zvyklí, nebudou mít pravděpodobně žádné potíže. Ostatní však budou mít problémů spoustu.

Operační systém Symbian je přítomen ve verzi 5.0, jedná se tedy o stejnou verzi jako v modelech 5800, 5530 nebo N97. Pro mě jako člověka, který se Symbianem nepřichází do styku každý den, se v ovládání vyskytuje až moc drobných problémů. Jmenuji například to, že v některých seznamech se scrooluje jinak než v jiných – jednou se stránka posouvá pohybem nahoru, jindy pohybem dolu. Další drobností je potvrzování – na některé položky je potřeba kliknout dvakrát, na některé stačí kliknout pouze jednou. Ne jednou se tak stane, že čekáte jestli je zdržení způsobeno horším výkonem nebo tím, že jste měli kliknout dvakrát. Jindy se naopak prokliknete o nabídku dál než jste měli v úmyslu. Naštěstí každý dotyk displeje doprovází jemná vibrace, takže alespoň víte, že telefon váš dotyk zaznamenal. Další příklad je třeba tlačítko pro vyvolání telefonní aplikace. Na hlavní obrazovce totiž spouští protokol hovorů, v menu zase číselník. Trochu chaotické, ale nejspíše jde o zvyk.

Pokud vám hromada těchto drobných chyb v ovládání nevadí, pak vás jistě překvapí svižnosti prostředí. Pohyb v menu je rychlý, i když v pozadí běží několik aplikací. Schválně jsem nechal na pozadí běžet 31 aplikací a pohyb v menu byl stále svižný. Některé aplikace sice nejspíše nevyužívaly procesor naplno, ale přesto je to na levný telefon úctyhodný výkon.

Problém ale nastává při náročnějších operacích. Galerie s hromadou fotek, přehrávač nebo náročnější aplikace dávají jasně najevo, že v ruce nedržíme nabušený stroj nýbrž low-end pro méně majetné zákazníky. I tak ale Nokii musím za rychlost pochválit. Bez váhání za sebou nechává např. Samsung Star, který, ač nemá otevřený OS, se rychlostí s Nokií 5250 nemůže měřit.


Multitasking je zvládnutý dobře, ukončování aplikací je však zdlouhavé.

Domovskou obrazovku lze upravit podle tří motivů – základní, panel kontaktů a panel zástupců. Čtyři hlavní zkratky si můžete nastavit podle sebe, dále si můžete zobrazit hudební přehrávač, rádio, kalendář nebo hledání. Hlavní menu nabízí zobrazení buď klasicky v matici ikon nebo jako seznam.

Fotoaparát: mnoho nastavení – další překvapení

Fotoaparát, jehož čočka se usadila v horní části zadního krytu, se dá označit za plus přístroje Nokia 5250. Rozlišení činí 2 Mpx a nabízí mnoho možností nastavení jako je nastavení barevného tónu, vyvážení bílé, expozice, citlivost na světlo, kontrast nebo ostrost. Pokud si pohrajeme s nastavením lze z tohoto fotoaparátu dostat ucházející výsledky i když nedisponuje autofocusem. Focení blízkých předmětů je ale téměř nemožné. Pokud neholdujete nastavování kompozice apod., tak automatický režim také dělá dobré snímky. Při horších světelných podmínkách se budete muset spolehnout pouze na noční režim, přisvětlovací LED bohužel chybí. Objektivu by také slušela krytka, neboť není skoro vůbec zapuštěn do těla přístroje.

Pomocí fotoaparátu můžeme natáčet i video. To se ukládá ve formátu mp4 a v maximálním rozlišení QVGA. Při nastavování kvality videa vám telefon v popisku napíše, že toto nastavení je vhodné pro časté přehrávání v televizi nebo v PC. Dovolím si ale tvrdit, že rozlišení QVGA se rozhodně nehodí pro přehrávání v PC, natož v televizi. Takto špatná kvalita videa zarazí, protože rok starý model 5230, se kterým lze 5250ku srovnat, natáčel již VGA video.


Fotoaparát disponuje nejrůznějšími možnostmi nastavení.

V nastavení fotoaparátu je i jedna zajímavá položka – zobrazení dat GPS. Vzhledem k tomu, že Nokia 5250 nedisponuje čipem pro příjem GPS signálu, je tato možnost minimálně překvapivá.


Objektiv fotoaparátu by určitě ocenil krytku.

Pokud jste hodně nenároční, bude vám fotoaparát vyhovovat. U takto zaměřeného přístroje je kvalita fotek dostatečná, i když rozlišení mohlo být vyšší a mimo ideální světelné podmínky toho moc nevyfotíte. V porovnání s konkurencí ve stejné cenové kategorii ale Nokia pokulhává a pokud model 5250 srovnáme s dražšími modely, můžeme označit fotoaparát za doslova mizerný. Co se rychlosti týče, také nevidím žádný problém – fotografii pořídíte do pěti sekund.

Ukázkové fotografie z Nokie 5250


Fotografie focené automatickým režimem.


Fotografie s upraveným kontrastem a expozicí. První fotografie focená automatickým režimem.

Zábava: proti gustu žádný Symbian

Pokud požadujete od svého telefonu také trochu té zábavy a přitom nemáte peněz na rozhazování, telefon s operačním systémem vám poslouží asi nejlépe. Nokia 5250 má OS Symbian, takže nechybí možnost doinstalovat si další aplikace. V základu na vás bude čekat hra Guitar Hero Mobile 5, která vás na pár okamžiků jistě zabaví. Když vás omrzí, není nic jednoduššího, než stáhnout si nové hry a aplikace z vestavěného obchodu Ovi Store.

Pro poslech hudby je připraven hudební přehrávač, který je stejný jako ve všech Nokiích s OS Symbian. Práce s ním je příjemná a rychlá, díky vestavěnému ekvalizéru si můžete zvuk do jisté míry upravit podle sebe. Stejně tak přehrávač videí. Přeinstalovaná je aplikace Real Player, která si ovšem nerozumí s formáty avi ani s certifikovanými produkty DivX či Xvid.


Hudební přehrávač umí třídit skladby podle různých parametrů.

Dále je pro vaše zabavení připraven internetový prohlížeč. Ten musím pochválit, protože stránky se načítají rychle a pohyb po nich je plynulý. Zobrazí dokonce i flashové prvky. Ovšem bez stylusu je jakákoliv interakce na webových stránkách téměř nemožná – tlačítka jsou ve většině případů opravdu titěrná.


Prohlížeč zobrazí celé stránky.

Telefonování a telefonní seznam: spousta informací

Telefonní seznam je velmi podrobný, a to doslova. Můžete si ke kontaktu přiřadit několik jmen, několik typů telefonních čísel, pracovní pozice, data, adresy, emaily a mnoho dalších věcí. Nemělo by chybět nic, co byste mohli potřebovat.


Přijmout hovor lze pomocí posuvné lišty

Kapacita telefonního seznamu je prakticky neomezená – závisí pouze na dostupné paměti zařízení. Jako vyzváněcí melodii si můžete nastavit vlastní písničku a k dispozici máte 6 základních profilů. Vytvářet si můžete však i svoje vlastní. Při příchozím hovoru možná oceníte možnost ztlumit vyzvánění pomocí otočení telefonu displejem dolů díky polohovému čidlu.

Zprávy: email je připraven

Na Nokii 5250 naleznete nejen SMS a MMS zprávy, ale je samozřejmě přítomen i emailový klient. Psaní je celkem pohodlné, hlavně díky softwarové klávesnici a citlivému displeji. Můžete také využít prediktivní slovník T9, který nezkracuje diakritikou zprávy. Ovšem pokud budete psát moc rychle, pravděpodobně narazíte na delší odezvu. Ale to se týká opravdu rychlého datování na displej. Jinak nemám editoru zpráv nic moc co vytknout. Snad jen tlačítko pro přidání příjemce zprávy by mohlo být větší.


Po přidání přílohy se z sms zprávy stane mms.

Emailový klient umožňuje snadné a pohodlné nastavení účtů a parametrů. Emailové zprávy je možné stahovat včetně příloh, naopak odeslané zprávy můžou být staženy jen s hlavičkou.

Organizační funkce: nic překvapivého

Hned v základu je přeinstalováno několik užitečných aplikací. Je to správce souborů, kalkulačka, převodník jednotek, poznámky a slovník, do kterého si můžete dodatečně stáhnout další jazyky. Kalendář vám nabídne náhled na den, týden nebo měsíc a spravování položek v něm je velmi pohodlné.

Co může někomu docela dost chybět je prohlížeč Office dokumentů a také prohlížeč PDF. Nezbude tak nic jiného než tyto aplikace doinstalovat například z Ovi Store.

Datové funkce: chybějící Wi-Fi a GPS zamrzí

Co se týče datových funkcí, výbava zde zcela odpovídá ceně. Přítomné jsou pouze sítě GSM, tzn. GPRS a EDGE. Na 3G můžeme zapomenout a velká škoda je, že se nenašlo místo alespoň pro Wi-Fi. Dokonce i v segmentu levných smartphonů s dotykovým displejem je totiž Wi-Fi již nějakou dobu standardem. GPS bychom u modelu 5250 bohužel hledali marně. To zarazí o to více, když dodáme, že rok starý, a v mnoha ohledech velmi podobný model 5230, ve výbavě GPS má.

Zhodnocení

Nokia 5250 je velmi zajímavý telefon. Zamrzí chybějící podpora Wi-Fi a 3G nebo pouze 2 Mpx fotoaparát. Není mi však zcela jasné, na jakou část zákazníků se tento model zaměřuje. Je na místě otázka, zda se vyplatí kupovat za zhruba 3 500 Kč model 5250, když za zhruba 4 000 Kč získáte Nokii 5530 s Wi-Fi, lepším fotoaparátem s autofocusem a kovovým tělem. Rovněž starší model Nokia 5230 nabídne za podobnou cenu větší displej a o něco lepší výbavu, ve které již nalezneme podporu 3G a dokonce GPS. Zůstává tedy otázkou, kdo bude motivován ke koupi modelu 5250, když i ve vlastních řadách nalezneme za stejnou cenu vybavenější modely? Doufejme také, že Nokia co nejrychleji upustí od starého Symbianu v low-endových dotykových telefonech, protože pro začínající a méně zkušené uživatele dělá více škody, než užitku. Pokud se někdo přeci jen rozhodne koupit Nokii 5250, bude to hlavně kvůli slušnému displeji, celkem svižnému prostředí a v neposlední řadě skvělému zpracování za přijatelnou cenu. Pokud pro vás je důležitá každá koruna a za své peníze chcete maximální výbavu, poohlédněte se jinde, a to i klidně v řadách Nokií.

Nokia 5250 může konkurovat například staršímu Samsungu S5230 Star, který však za cenu pod 3 tisíce Kč nabídne stejnou výbavu a lepší fotoaparát. Na druhou stranu Nokia boduje otevřeným operačním systémem, lepším prohlížečem a většími možnostmi. Nokii je konkurencí také LG GM360 Viewty Snap, který má podobnou cenu i výbavu, ale oproti Nokii disponuje výrazně lepším fotoaparátem. Na druhou stranu opět nemá otevřený operační systém.

Nokia 5250 můžete zakoupit na značkovém e-shopu Nokia

nokia-5250
Klady
 • kvalitní konstrukce
 • vzhledem k ceně rychlost
 • jemný displej
Zápory
 • téměř nečitelný displej na přímém slunci
 • někdy až příliš citlivé polohové čidlo
 • chybějící WiFi a 3G
 • pouze 2 Mpx fotoaparát bez autofocusu a LED diody
 • otřesná přibalená sluchátka
 • celkem vysoká cena vzhledem k výbavě
 • chybějící GPS
Diskuze ke článku
joe
predpokladam, ze cena by mala rychlo klesnut a 5250 by mala plne konkurovat starom a cookiesom.
Martin
Skor je to pre telefon minus, alebo?
guma+
za ty prachy to už lidi koupěj vybavenější fon třeba samsung monte atd...
Verda
Dostupnost - listopad? Tak to autor zřejmě upad na hlavu někde.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze