A o co se jedná? Mechanismus WUDO velmi připomíná BitTorrent nebo jakoukoli peer-to-peer síť. Základním cílem této technologie je zajistit stažení aktualizace v případě, kdy je nutné v rámci jedné lokální sítě aktualizovat více zařízení, a tím snížit síťovou zátěž serverů, kde jsou umístěné aktualizační soubory.
Aktualizace pro konkrétní zařízení probíhá tak, že dojde ke stažení seznamu požadovaných souborů a následně se aktualizační proces zeptá okolních zařízení, zda již některé z těchto souborů nemá stažené. Pokud nějaký alternativní zdroj najde, využije jej ke stažení místo primárních serverů Microsoftu.
Naneštěstí, i WUDO má svou stinnou stránku – běžný uživatel si ani nemusí uvědomit, že v rámci implicitního nastavení Windows 10 souhlasí s tím, aby oním alternativním zdrojem byl i jeho počítač. V lokální síti něco takového nevadí, ale samostatnou kapitolou je to, že dává možnost stahovat aktualizace přes internet cizím počítačům.
WUDO se tak stal strašákem, ale trochu neoprávněně. Jedinou nevýhodou pro pozorovatele alternativního zdroje je větší využití jeho internetové aktivity (přesto, že pro mechanismus WUDO existují limity pro přenesená data). Navíc si ale také můžete sami nastavit, zda sdílení zakážete, povolíte v rámci lokální sítě anebo i v rámci internetu.
Dalším důvodem k obavě jsou právě soubory, kterými aktualizujete, nebo přesněji, to, že jsou z neznámého zdroje. I toto by mělo být bezpečnostně ověřeno. Základem je stažení seznamu pocházejícího z důvěryhodného, primárního zdroje, tedy z Microsoftu a ten již obsahuje i údaje pro ověření validity stahovaných souborů aktualizačním procesem.
Zdroje: Tisková zpráva