Ve 44. díle našeho seriálu mobilenet.cz před pěti lety se dostáváme do jedenáctého měsíce roku 2010. Na následujících řádcích si v krátkosti připomene, co významného se tehdy dělo v mobilním světě a u nás na serveru. Mnohdy to je opravdu hodně zajímavé vzpomínání a rovněž důkaz toho, jak dynamické odvětví mobilních telekomunikací je.
Vánoce a reklamy
Operátoři si jsou vědomi toho, že Vánoce jsou nejsilnější období, kdy prodají nejvíce telefonů. A tak každý rok pracují na zajímavých reklamách. Někdy se to povede více, někdy méně. Před pěti lety jsme tu měli rozhodně jednu z povedenějších sezón. Vodafone se totiž vytasil se svými Smrčky, kteří si dlouhé týdny před Vánoci telefonovali. Takřka nedostižná reklama však přeci jen našla konkurenci u T-Mobilu, který si do svých reklam přizval samotného Chucka Norrise.
Naposledy klasicky
Pokud jste chtěli poslední Sony Ericsson s prostředím A200 a klasickou alfanumerickou klávesnicí, byla jediná možná volba – model Cedar. Za nezvyklým názvem se však skrýval poměrně schopný telefon. Bytelná konstrukce, kvalitní displej i vcelku pohodlná, byť gumová klávesnice. Ve výbavě jste se mohli spolehnout na výhody prostředí Sony Ericssonu, které v kategorii feature phonů nabízelo opravdu maximum. Vhod přišla podpora datových přenosů HSDPA nebo přítomnost paměťových karet. Smířit se bylo nutné jen se slabým fotoaparátem. Abychom nezapomněli, Cedar patřil v rámci portfólia Sony Ericssonu mezi vyvolené a nabídl 3,5mm jack konektor.
Doba přechodná
Na sklonku roku 2010 jsme sice již všichni znali dotykové telefony a ty se stávaly stále běžnějšími, avšak na zcela radikální přechod se někteří necítili. Toho využila finská Nokia a připravila hned několik modelů, které nabízely dotykový displej s malou úhlopříčkou a alfanumerickou klávesnici pro psaní v klasickém stylu. První vlaštovkou byla Nokia X3-02, která zaujala tenkou konstrukcí, různými barevnými variantami nebo netradičně rozloženou klávesnicí. Vhod přišly datové přenosy HSDPA nebo solidní fotoaparát.
OS BlackBerry má 14% podíl
Zatímco dnes jsou karty mezi mobilními operačními systémy jasně rozdané, před pěti lety jsme byli svědky zásadní změny. Pomalu končila nadvláda Symbianu a naopak se strmě nahoru dral Android, avšak jedničkou ještě nebyl. Bronzovou příčku si těsně držel systém iOS od Applu, kterému však dýchal na záda systém od BlackBerry. Ano, BlackBerry sice bylo stále čtyřkou, stejně jako dnes, ale jeho podíl přesahoval 14 %. Na kompletní statistiky i na to, kde vůbec byl systém Windows, můžete zavzpomínat v našem tehdejším článku.