Jeden obchod vládne všem
Velice důležitý pro celý ekosystém Windows 10 bude jeho jednotný obchod s aplikacemi. Ten má uživatelům poskytnout všechny výhody, na které jsou v tomto ohledu zvyklí, především pak jednoduchost vyhledávání, bezpečí a také snadné finanční vypořádání mezi zákazníky a vývojáři.
Store ve Windows 10 tak bude podporovat nejenom obligátní platbu pomocí kreditních karet, ale má také připravenou speciální platební metodu pro Čínu a bude také podporovat placení skrze mobilní operátory, kterých má být v první vlně 90 po celém světě. To je nyní dostupné pouze pro Windows Phone, s Windows 10 se ale rozšíří i na počítače, Xbox a další zařízení s jednotným Storem, třeba HoloLens. To má být výhodné pro obě strany: zákazníci tuto metodu preferují díky její jednoduchosti, protože jim účet za aplikace přijde společně s jejich vyúčtováním od mobilního operátora a nemusí zadávat do profilu údaje o platební kartě, a zároveň se zdvihne i objem peněz, který se dostane k vývojářům.
Novinkou je pak Store for Bussiness. Firmy, školy a jiné organizace dostanou možnost si upravit prostředí obchodu podle svých představ, například co se doporučovaných aplikací týče. Odlišné budou i platební metody.
Jedna aplikace pro všechny
Pro úspěch nových Windows jsou zjevně velmi důležité také tzv. univerzální aplikace. Tady Microsoft znovu ukázal, jak fungují v praxi. Ve Windows 10 poběží v okně jako staré známé desktopové aplikace, přizpůsobí se velikosti, kterou jim nastavíte a jejich aktuální stav se přes cloud synchronizuje s dalšími zařízeními. A je jedno, jestli je to váš mobilní telefon nebo Xbox. Microsoft například ukázal aplikaci USA Today, která okamžitě do cloudu ukládá vaši pozici v aplikaci a poté, co zavřete aplikaci na počítači a otevřete na telefonu, se vám zobrazí přesně ten článek, který jste si četli na počítači.
Pro vývojáře má mít tento koncept tu výhodu, že skrze něj dosáhnou k daleko více uživatelům. Pokud se Microsoftu skutečně podaří naplnit miliardu uživatelů, pak to bude více, než mají aktuální verze Androidu a iOS. Vývoj pro Windows má být také údajně rychlejší než pro tyto systémy.
Fungující webovou stránku půjde snadno překlopit do podoby aplikace. Získá tak nové schopnosti, například posílat uživateli notifikace anebo nabízet objednávky. Pro vývojáře .NET a Win 32 aplikací je zde také dobrá zpráva, protože je nově bude Microsoft integrovat přímo do Storu. Klasické desktopové aplikace tak bude možné pohodlně instalovat z Windows Store a příkladem je Adobe Photoshop Elements a Premiere Elements, které jakožto klasické Win32 aplikace dorazí do Windows Store na Windows 10. Důležité je, že poběží odděleně od klasických Win32 aplikací a stejně jako Universal Apps nebudou moci ohrozit systém.
Android a iOS snadno na Windows
Microsoft také oznámil velmi snadnou možnost převedení Android, Mac OS X a iOS aplikací na aplikace pro Windows 10. Android aplikace poběží na Windows, respektive na telefonech s Windows v rámci Android subsystému v rámci Windows Security kontejneru. Příkladem aplikace, která takto funguje, je Choice Hotels. Aplikace je navržena pro platformu Android, ale využívá Windows klávesnici, lokalizační služby a navigaci Microsoftu. Pro majitele Windows telefonů tak odpadne jedna z největších slabin jejich telefonů, kterou je nedostatečná podpora od vývojářů.
Na Windows 10 je nově podpora Objective C – aplikace napsané pro Mac OS X a iOS lze ve Visual Studiu nově jednoduše převést do Windows aplikace a spustit na Windows 10. Zdá se, že Microsoft dělá maximum, aby pod svá křídla dostal co nejvíce kvalitních aplikací. S tím totiž každý ekosystém stojí a padá.
Novinky v uživatelském prostředí
Možnosti pro vývojáře aplikací jsou bezesporu důležité, ale velká pozornost je věnována také návrhu uživatelského prostředí.
Jako obvykle začneme staronovou nabídkou Start. Novinkou je mírně průhledné Start menu na Windows 10, přibyly také známé sub nabídky ze Startu z Windows 7 a novinkou jsou i doporučované aplikace přímo ve Startu. Zde se Microsoft snaží dostát slibu, že Windows 10 mají být tím nejlepším z Windows 7 a 8.
Novinkou je rovněž služba Windows Spotlight, která umí svým uživatelům nabízet funkce, které jim lépe pomohou využít uzamykací obrazovku, dotykový displej anebo Cortanu – zkrátka všechny ty nové věci, na které člověk pracující v desktopu ve Windows 7 ještě není úplně zvyklý.
A samozřejmě se pracuje i na podpoře Cortany. Její používání už začíná opravdu vypadat jako sci-fi film. Stačí říct „Start a Viber chat with Terry Mierson“ a pak můžete i nadiktovat zprávu. Jinými slovy Cortana umí nejenom spustit aplikaci, ale také ji ovládat. Snad vývojáři stejně intenzivně pracují i na lokalizaci do jiných jazyků.
Nový prohlížeč je prostě Hrana
Na konferenci Build 2015 jsme se také dozvěděli, jaké jméno ponese prohlížeč, který nahradí Internet Explorer a který doposud nesl označení Project Spartan. Oficiálním jménem je Microsoft Edge. Ten bude v duchu celých Windows 10 daleko více integrován do systému. I zde bude Microsoft doporučovat aplikace, jeho úvodní stránku půjde navíc personalizovat a propojit s počítačem. Součástí prohlížeče bude samozřejmě Cortana.
Continuum – bezešvé přechody
Jak je v souvislosti s Windows 10 neustále omíláno, poběží prakticky na všem možném. Proto je důležité, abyste mezi jednotlivými zařízeními mohli přecházet s co nejmenšími obtížemi.
Příkladem budiž tablety. Pokud je používáte samostatně, pak je všechno uzpůsobeno pro malý displej a ovládání pomocí dotyků, takže to v mnohém připomíná Windows 8. Jakmile ale tablet připojíte k doku, tedy ke klávesnici, myši a velké obrazovce, všechno se promění a připomíná spíše desktop ve Windows 7. Stejné přechody budou fungovat i v aplikacích, které to budou podporovat.
Tohle jsme už viděli dříve a jedná se spíše o nápravu stavu z Windows 8, kdy byli i majitelé stolních počítačů nuceni používat prostředí navržené pro dotyk. Nyní se však dostáváme k zajímavější části, konkrétně k tomu, jak takový přechod funguje mezi počítačem a mobilním telefonem.
Stačí připojit kabelem telefon k počítači a na počítači se zobrazí prostředí telefonu. Ale aplikace, které sdílí stejný kód, se objeví maximalizované. Takže Office, fotky, Outlook, vše vypadá, jako byste je spouštěli z počítače, i když běží z telefonu, pro jehož ovládání můžete používat myš a klávesnici.
Závěrem
Nedočkali jsme se zatím žádných zásadních novinek, všechny dnes představované věci byly rozšířením a prohloubením vizí, o kterých se mluví už delší dobu. Přesto, nebo snad právě proto, nechává to všechno velice pozitivní pocit – že nejde o žádné prázdné marketingové fráze, ale že Microsoft skutečně pracuje na systému, který se snaží obsáhnout všechnu naši interakci s počítači a elektronikou obecně.
Jinak ale pěkný článek a bezva přenos...