Vydání kmitočtového přídělu O2 na využití frekvencí v pásmech 900 a 1800 MHz Českým telekomunikačním úřadem na období od února 2016 do února 2025 zcela odpovídá postupu obnovy kmitočtového přídělu podle zákona o elektronických komunikacích. Nejedná se tedy o udělení zcela nového kmitočtového přídělu, což by bylo možno provést jen prostřednictvím pro všechny subjekty otevřeného výběrového řízení, ale pouze o obnovu jednou vydaného a využívaného kmitočtového přídělu. Takto komentuje formou tiskové zprávy O2 názor Vodafonu, který tvrdí, že GSM licence pro O2 jsou příliš levné.
A O2 v ofenzivě pokračuje. „V této souvislosti lze prohlášení společnosti Vodafone, že Vodafone Czech Republic je připraven za spektrum zaplatit výrazně vyšší částku, než jakou Český telekomunikační úřad požaduje vnímat spíše jako pouhý populistický výrok, jelikož Vodafone (ani jiný operátor) o tyto frekvence nemůže usilovat.“ O2 v tiskové zprávě dále dodává, že ceny za obnovení kmitočtového přídělu, vychází podle zákona o elektronických komunikacích výhradně z výsledku posudku stanoveného soudním znalcem.
V tiskové zprávě se objevily také dvě mapky, které poukazují na pokrytí České republiky LTE v pásmu 800 MHz, o které paradoxně ve sporu O2 a Vodafonu vůbec nejde. Mapky si můžete prohlédnout na obrázcích výše. O2 v nich poukazuje hlavně na to, jak výrazně investuje do rozvoje LTE sítí na této frekvenci. Ve prospěch Vodafonu však musíme uvést, že využívá především netradiční pásmo 900 MHz, srovnání pokrytí na frekvenci 800 MHz tak rozhodně není směrodatné.
Zdroje: o2.cz
Je sice fakt, že leckde je Vodafone kvůli pásmu 900 MHz pomalejší, ale zato má o dost lepší signál a pokrytí není pouze na mapě, která ho ukazuje i na místech, kde je na hranici zachytitelnosti, jen aby to dobře vypadalo.