Počet čínských uživatelů, kteří používali internet z mobilních telefonů a ostatních mobilních zařízení (jako jsou například chytré hudební přehrávače či tablety) meziročně vzrostl o úctyhodných 22,2 procent. Aktuálně tedy v Číně evidují již neuvěřitelných 388 milionů uživatelů mobilního internetu. Klasických počítačových surfařů je v nejlidnatějším státu světa o 8 milionů méně. V historii se jedná o vůbec první případ, kdy lidé užívající si internetu skrze mobilní zařízení překonali běžné uživatele počítačů. Statistiku zveřejnila agentura Reuters s odvoláním na státní orgán CNNIC (Čínské internetové a síťové informační centrum).
Mobily v Číně nabývají na významu
Tyto informace jsou jasným signálem pro velké čínské internetové hráče, jako je například vyhledávač Baidu nebo mediální společnost Sina Corporation. Tyto firmy totiž nyní, pokud chtějí stále udržet svou v posledních letech vzrůstající vysokou ziskovost, musejí přepracovat své stávající obchodní modely tak, aby co nejlépe dokázaly využít potenciálu, který jim vzrůstající počet uživatelů mobilního internetu skýtá. Podobně se ostatně dříve či později musí zařídit i ostatní světové firmy podnikající na internetu. Doba, kdy mohli mobilní telefony a surfaře, kteří na nich používají internetové služby kvůli jejich nízké penetraci ignorovat už, je totiž dávno pryč.
To, že se tak již dávno děje ukazují například velcí hráči na poli operačních systémů, kteří se v jejich posledních verzích čím dál více snaží o sbližování mobilních a desktopových ovládacích prostředí. Jistě netřeba připomínat Microsoft, který tak působivě činí v případě zbrusunových Windows 8, které již lze díky novému prostředí Metro velice pohodlně ovládat na tabletech. Mobilní systém Windows Phone je ostatně tomu počítačovému více než hodně podobný.
Druhá strana mince
I přes to, že Čína má více než jednu miliardu obyvatel, má podle CNNIC aktuálně přístup k internetu stále pouze polovina z nich. V té druhé jsou zahrnuty sta miliony obyvatel z chudších částí země, kteří žijí na úkor velkých aglomerací jako je Peking, Šanghaj a mnoho dalších, a tak velký luxus si ve své bídě, která ve mnoha případech zahrnuje i takové extrémy jako je nevyhovující životní prostředí, špatné hygienické podmínky, práce za naprosto mizivý výdělek a nebo hladovění, zkrátka nemohou dovolit. Čínská vláda by proto vedle chlubení se výše uvedenými, bezesporu zajímavými čísly, měla také věnovat tomuto, podle nás mnohem důležitějšímu problému.
Co si o tomto tématu myslíte vy? Máte stejný názor a nebo se na to díváte jinak. Pro vaše podněty je otevřena diskuze pod článkem.
Zdroje: reuters.com