Tesco není v prodeji elektroniky žádným nováčkem. V zahraniční už to s tablety zkoušelo, konkrétně s modelem Hudl. U nás je Tesco delší dobu známé jako virtuální operátor a letos na podzim se do prodeje dostane mobil, tablet a chytrý náramek.
Jak jsme si ukazovali u testu telefonu prodávaného v Tescu, nejsou obavy z nové značky a z prodeje v síti supermarketů na místě. Vzhledem k ceně se kompromisy nevyhnuly prakticky žádné oblasti, ale žádné nevadily natolik, aby bylo nad telefonem možno zlomit hůl. Podaří se tabletu zopakovat tento příznivý výsledek, anebo jsou snahy o dobře funkční stroj za takovou cenu utopií? Na to se budou snažit odpovědět následující řádky.
Obsah balení: kde nic není...
Jednoduchá papírová krabice ukrývá prakticky jenom tablet. Pak jsou zde jen nějaké záruční listy a papírové kartičky suplující manuál tím, že nám radí, odkud si jej stáhnout z internetu. To je všechno. Stejně jako u telefonu lze jen zopakovat úvahu, že pokud by zde nějaká sluchátka byla, pak by byla natolik špatná, že by stejně vyžadovala výměnu.
Technické parametry Op3n dott W032i-C3
Kompletní specifikaceKonstrukce | 199 × 134 × 8 mm, 321 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 7,85" (1 024 × 768 px) |
Fotoaparát | 5 Mpx (2 592 × 1 944), , autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 15 FPS |
Chipset | Intel Atom Z2520, CPU: 2×1,2 GHz, GPU: PowerVR SGX544MP4 |
Paměť | RAM: 1 GB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne |
Operační systém | Android 4.4 |
Akumulátor | 4 600 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 3:16 hodin |
Dostupnost | listopad 2014, 2 499 Kč |
Op3n dott tablet – videopohled
Design a konstrukce: je to mazlík
Zařízení se svými rozměry dobře strefilo do velikosti, která snadno přiroste k srdci. Není to už takový ten velký desetipalcový tablet, na který potřebujete vždy dvě ruce a brzy začnete v rukou cítit jeho hmotnost, ale taky ne nějaký přerostlý tabletofon, který nefunguje dobře ani jako telefon, ani jako tablet. Trochu vzdáleně (ale jen velmi) to připomíná menší iPad: na jeho držení postačí i jedna ruka.
Zatímco telefon je celý plastový a vůbec na nic si nehraje, zde je náznak něčeho lepšího. Záda tabletu jsou hliníková a natřená černou barvou. Tablet tak chladí v rukou, což nemusí být vždy a každému příjemné. Celkově díky tomu ale přístroj působí decentně, nijak výrazně, ale naopak seriózně.
Konstrukce je díky tomu také dostatečně pevná, čemuž přispívá i „unibody“ zpracování. Ano, dovnitř se dostanete pouze servisním zásahem: jestli je to plus anebo mínus, si musí zodpovědět každý sám. Hrany tabletu jsou zezadu oblé a zepředu alespoň dostatečně otupené a rohy krásně oblé, takže kontakt s přístrojem je vcelku příjemný.
Vzhledem k nízké cenovce by se dalo očekávat, že se nějakým způsobem negativně projeví například na hmotnosti, ale to není ten případ. Tablet působí lehčí, než byste čekali, řečí čísel to je 321 gramů. Pro úplnost dodejme ještě rozměry: 199 × 134 × 8 mm.
Čelní strana nabízí pouze displej a kamerku o rozlišení 2 Mpx. A to je vše. Tlačítka jsou softwarová a je jim tedy vyhrazen pruh na displeji. Senzor blízkosti není u tabletu potřeba a chybějící čidlo jasu lze vzhledem k cenovce odpustit.
Boky tabletu příliš zajímavostí nenabízejí: nahoře je to 3,5mm jack pro sluchátka a microUSB systémový konektor, kam se také připojuje nabíječka. Na pravé straně to pak je slot pro microSD karty a také vypínač a ovládání hlasitosti. Obojí je však umístěno poněkud vysoko, kdyby se obojí posunulo blíže ke středu, kde tablet budete nejčastěji držet, bylo by to rozhodně lepší.
Záda telefonu pak odhalují jen úzký plastový pruh pro antény, čočku pětimegapixelového fotoaparátu a dvojici reproduktorů.
Celkově vzato můžeme být s konstrukcí tabletu spokojeni. Není to sice ten druh přístroje, který na první pohled ohromí a přitáhne pozornost, to vzhledem k ceně ani nikdo nečeká. Naopak pokud člověk hledá solidní zpracování, zde rozhodně nebude zklamán.
Displej: to jsou mi poměry
Displej s úhlopříčkou 7,85" používá technologii IPS a nabízí rozlišení 1 024 × 768 bodů, což je poměr 4:3. To je v dnešní době poměrně nestandardní a řekněme si na rovinu i poněkud problematické, hned si řekneme proč.
Tento poměr stran se široce používal ještě před nějakými deseti lety, pak najednou výrobci začali mohutně propagovat 16:9, i když to část počítačové veřejnosti nesla nelibě. Hlavní argument ale byl, že se tak natáčí videa a aby si je člověk vychutnal na celé ploše displeje, musí k tomu mít i správný poměr stran. Za ty roky si všichni tak nějak zvykli na displeje typu „nudle“ a když se ukáže bílá vrána, hned je to problém.
V samotném operačním systému to nevadí, ten se přizpůsobí, stejně jako hry. U tabletu však většinou budete sledovat videa, která jsou (pokud nejste fanoušek filmů pro pamětníky) ve formátu 16:9. V praxi to pak znamená černé pruhy nad a pod scénou. Ničemu to sice nevadí, jen nebudete sledovat video na celé ploše, kterou jste si zaplatili. Naopak pokud chcete použít tablet primárně pro čtení textu a surfování po webu, pak je tento poměr stran výhodnější.
Kdybych měl popustit uzdu fantazii, představil bych si příběh, ve kterém našli v nějakém čínském skladu hromadu displejů původně určených pro úplně jiný segment (například do aut), které se jim nedaří udat. Jestli se takto podařilo dosáhnout nízké ceny, proč ne.
V jiných ohledech není displeji moc co vytýkat. Při sledování z boku trochu klesá kontrast, ale ne tak moc, aby to vadilo. Maximální jas se dokáže dobře poprat i se slunným dnem. A samozřejmě jemnost displeje mohla být lepší, ale vzhledem k ceně to můžeme velkoryse přehlédnout.
Zvuk: stereo, bejby!
Průměrný výkon předvádí tablet i při zvukové produkci. Na zadní straně sice ukrývá hned dva reproduktory (oba dva skutečně hrají), ale ničemu to moc nepomáhá. Výsledný projev totiž zcela postrádá basy. Hlasitost postačí pokud jste v tiché místnosti, pokud se reproduktory pokusíte ozvučit například večírek, musíte jít s hlasitostí až nadoraz. Vzhledem k chybějícím basům a naopak velmi výrazným výškám pak sotva poznáte, co chcete poslouchat.
K výstupu do sluchátek nelze mít výhrady.
Baterie a výdrž: ubytujte jej u zásuvky
Papírová kapacita baterie je 4 600 mAh. Výdrž u tabletu není tak kruciální položka jako u telefonu, u toho to pak platí dvojnásob, protože své místo nejčastěji najde někde poblíž gauče, tedy i elektrické zásuvky. Tam asi budete chodit hodně často.
Používání tabletu je hodně individuální. Když ho necháte v režimu spánku s vypnutou Wi-Fi, pak ubývají jen asi 3 % za den, se zapnutou Wi-Fi asi 5 %. Jakmile ho ale vezmete do ruky, je to hned jiné. Pro představu může posloužit náš redakční test, kdy je přehráváno stramované video v rozlišení 720p s 50% jasem displeje a 50% hlasitostí ve sluchátcích. Za takových podmínek trvalo vybití plně nabitého tabletu 6 hodin a 18 minut. To odpovídá zhruba sedmi až osmi hodinám surfování na webu nebo jiné podobné činnosti. Ani jiné levné tablety ale nepředvádějí výrazně lepší výsledky, je to spíš daň rozměrům a ceně.
To samo o sobě ani tak nevadí, od takového přístroje asi nikdo nečeká rekordy ve výdrži. Spíše mi vadilo dlouhé nabíjení: na 80 % se tablet nabije za 2 hodiny 40 minut, celková doba pro nabíjení je pak zhruba 3 hodiny 16 minut.
Verdikt tak spočívá na případném způsobu používání. Pokud si jej pořídíte jako bytový doplněk a každý večer jej připojíte na nabíječku, pak nenarazíte na problém. Jestli ale chcete něco na cesty, určitě najdete lepší alternativy.
Hardware: Intel je taky jenom značka
Jako procesor používá tablet Intel Atom Z2520, což znamená dvě jádra na frekvenci 1,2 GHz a grafický akcelerátor PowerVR SGX544MP4. Logem Intel se výrobce neváhá chlubit na krabici, samotném tabletu i ve všech tiskových materiálech. Na poslech to zní lépe než MediaTek použitý u telefonu, ale je to jenom zdání.
Zatímco telefon při testu plynulosti prošel bez větších výhrad, tady by se už prostor ke kritice našel. Není to žádná tragédie, aby si člověk rval vlasy na hlavě, ale když budete činnost tabletu sledovat (třeba v porovnání se zmiňovaným Op3n dott telefonem), tak si všimnete menší lenosti zařízení. Mluvím například o drobných půlsekundových prodlevách při otevírání položek v menu, sekundovém čekání na spuštění aplikací a podobně, a to mluvíme o tabletu právě vybaleném z krabice.
Hodnota paměti RAM 1 GB je dostačující, pro běžné používání rozhodně, ale na nějaký větší rozlet to není, protože už po startu tabletu je obsazena zhruba polovina. Pochválit lze hodnotu vnitřní paměti: telefon deklaruje 9,3 GB a jen asi 300 MB je zabráno předinstalovanými aplikacemi. Navíc nechybí ani podpora microSD karet (oficiálně do kapacity 32 GB). Aplikace na kartu přesouvat lze, ale ne celé, jak si to vynucují pravidla KitKatu.
Operační systém a uživatelské prostředí: čistý Android stačí
Stejně jako u zmiňovaného telefonu se i zde vydal výrobce cestou čistého Androidu, který upravil jenom v náznacích, aby se neřeklo. To je jednoznačně plus, protože procesor by si asi jen těžko se ctí poradil s nějakou masivnější nadstavbou.
Asi nejvýznamnějším rysem modifikace je upravená uzamykací obrazovka. Samotné odemknutí provádíte tažením přes logo výrobce, anebo si můžete pustit jednu ze čtyř aplikací: kalendář, galerie, nastavení, fotoaparát. Ty jsou natvrdo nastavené a nelze je měnit.
Další úpravy jdou na ruku lepšímu využití větší obrazovky tabletu. Ve spodní liště tak najdete více tlačítek, než je obvyklé: kromě trojice „androidích“ tlačítek je to navíc screenshot, zesílení a zeslabení hlasitosti.
Notifikační lištu lze stahovat na pravé a na levé straně. Vlevo jsou notifikace a vpravo rychlé nastavení. Matice devíti ikon je napevno nastavená a nelze ji měnit.
Modifikace pokračují v přidání nějakého toho bloatware. Zcela zbytečně se tak dubluje obchod s aplikacemi, jestli sáhnete po nabídce cloudu nebo VoIP hovorů záleží na vás. Obchod s knížkami nebo časopisy by mohl být zajímavý, kdyby (pravidelní čtenáři už tuší) nebyl celý v maďarštině.
Fotoaparát a videokamera: spíše do počtu
Papírově má fotoaparát stejné parametry jako mobil, tedy 5 Mpx s autofocusem. Svádělo by to k domněnce, že se jedná o stejný hardware, ale když se podíváme na pár ukázkových snímků, realita je o poznání horší.
Jak můžete sami vidět, na fotografiích jsou patrné prakticky všechny neduhy, které se u mobilní fotografie vyskytují: málo detailů, přepaly, nevýrazné barvy a někdy i špatné zaostření. I když potkávám spoustu zahraničních turistů, kteří fotí s tablety, s tímto to raději ani moc nezkoušejte. Naopak by bylo možná zajímavější, kdyby zadní fotoaparát chyběl a cena přístroje byla ještě o něco nižší.
V podobném duchu můžeme pokračovat i u přední kamery, která má u tabletu přeci jenom větší smysl, než ta zadní. Dva megapixely je hodnota, ke které se klidně mohlo dojít extrapolací z nižšího rozlišení, tak moc fotka postrádá detaily. Nepotěší ani šum, který se objevuje velmi brzy po poklesu intenzity osvětlení.
A na závěr tu máme video. Pokud podlehnete přesvědčení, že s ním natočíte pěkné FullHD video, pak na to raději zapomeňte. To nejenom že postrádá detaily, ale hlavně zaznamená jen 15 snímků za sekundu, což už je poznat. Proto raději nastavte rozlišení 720p, které nevypadá o moc hůř a má 24 FPS.
Op3n dott tablet – testovací video, 1080p
Funkční výbava: naprosté minimum
Jak už jsme řekli dříve, jako operační systém je použit Android 4.4.2 KitKat. Při prvním nastartování tabletu byla nabídnuta aktualizace, ta ale žádné viditelné změny nepřinesla. Na jednu stranu je potěšitelné, že má výrobce alespoň nějakou snahu na svém přístroji pracovat, na druhou stranu to ale vůbec neznamená jistotu, že bychom se mohli dočkat nějaké novější verze Androidu.
Ta současná je ale docela dobře vyladěná, u tabletů umožňuje například nastavit přístup pro více uživatelů.
Další věcí, která stojí za zmínku, je GPS. Její první fix trval okolo půl minuty, běžná procházka po sídlišti neodhalila problémy. Aktualizováno (15. 12. 2014): Uživatelé tabletu hlásí, že se jim nedaří zprovoznit GPS. To už nejsme bohužel schopni ověřit, a tak pokud je pro vás tato funkce důležitá, raději si předem vyzkoušejte, nebo se rozhodněte pro jiný model.
Shrnutí a závěr: za ty peníze je to rozhodně úspěch
Pro závěrečná slova se můžeme vrátit do recenze telefonu z Tesca. Ta zní, že i když je zde plno kompromisů, žádný z nich není natolik závažný, aby to přístroj diskvalifikovalo z pohodlného užívání. Jen je potřeba dopředu si promyslet, k čemu budete tabletu používat.
Pokud to bude doma jako náhrada počítače, pak budete nejspíš proklínat nestandardní poměr stran, kvůli kterému si nebudete moci vychutnat videa na celé obrazovce. Na cestách by zase mohla dělat problémy dlouhá doba nabíjení a nepřesvědčivá výdrž akumulátoru.
Když si ale uvědomíme cenovku 2,5 tisíce korun (v akci dokonce 2 tisíce), pak jdou takovéto připomínky stranou. Pokud nebudete mít na tablet zbytečně vysoké nároky, budete nejspíše spokojeni.
Konkurence
Asus MemoPad 7 je název tabletu v cenové relaci okolo tří tisíc. Velikost displeje je 7 palců, rozlišení 1280 × 800 bodů a vnitřní paměť 16 GB. Připlatit se tak vyplatí, jestli chcete lepší displej a jméno více renomovaného výrobce.
Lenovo IdeaTab A7 stojí také zhruba 2,5 tisíce a nabízí srovnatelnou výbavu, jen jako procesor používá čtyřjádrový MediaTek. Pokud je pro vás značka důležitá, pak stojí za to těch pár stokorun připlatit, jinak rozdíly moc nejsou.
Osmipalcový Yarvik TAB08-201 se dá sehnat také za cenu mez dvěma a dvěma a půl tisíci. Jeho výhodou oproti testovaného modulu může být slot pro SIM kartu a z toho plynoucí 3G připojení. Pokud hledáte přístroj na cesty, pak je to rozhodně potřeba.
Jinak k autorovi : poměr 4:3 u displeje osobně preferuju (a vlastně všichni, co si pořídili iPady). Zvykl jsem si na něj právě u iPadu a už jiný poměr nechci. Je to každého názor na věc, ale ne všichni sledují video only a případně jim vadí černé pruhy. Naopak surfování po netu je pohodlnější. Takže dávat ho do mínusů je blbost a snižuje to úroveň článku.