Po dalších rasově motivovaných útocích v USA přišla na přetřes konfederační vlajka, která pro mnoho lidí symbolizuje svobodný a kulturně odlišný jih Spojených Států, ale pro jiné je připomínkou diskriminace a útlaku. K této problematice se vyjádřila řada politiků, ale také významných osobností. Mezi nimi i Tim Cook: „Myslím na rodiny obětí v SC. Uctěme jejich životy vymýcením rasismu a odstraněním symbolů a slov, které jej podporují.“ Netrvalo dlouho a jeho slova se promítla i do politiky AppStoru.
Řada her, které zobrazovaly konfederační vlajku, byla odstraněna z AppStoru. Nejprve nebylo jasné jak situaci vyřešit, protože ve strategické hře, kde můžete hrát za (nebo proti) vojska konfederace, se zobrazení jejich vlajky úplně nevyhnete. Tento problém se týkal například her Ultimate General: Gettysburg, Civil War: 1862 a dalších.
Jedná se o podobný problém jako v případě zobrazování zbraní v ikonách, videích a screenshotech.
Hlavní kritika cílila na staženích všeho, co jen zobrazuje konfederační vlajku, ať už je to historická strategie nebo něco jiného. Autoři se bránili, že pokud chtějí být historicky přesní, tak se jejímu zobrazení nemohou vyhnout. Samozřejmě nechyběla vlna kritiky na sociálních sítích, která krok Applu chápala jako politickou cenzuru. Důvod, který Apple udával vývojářům byl: „... protože zobrazuje konfederační vlajku urážlivým způsobem.“ S tím samozřejmě řada vývojářů nesouhlasila.
Mohlo by se zdát, že Apple nejdříve koná a až následně vysvětluje, tak jako v jiných případech. Vývojáři série Civil War (které tato kauza také postihla) ovšem dodávají, že Apple s nimi věc průběžně řešil a dle jejich slov bylo jednání slušné.
My thoughts are with the victim's families in SC.Let us honor their lives by eradicating racism & removing the symbols & words that feed it.
— Tim Cook (@tim_cook) June 21, 2015
V současné chvíli je stav takový, že řada stažených her se opět vrací do obchodu AppStore. Ne však v nezměněné podobě. Po dohodě s Applem musí vývojáři odstranit konfederační vlajky z ikony a screenshotů. Jednoduše by neměla být vidět na prominentních místech, kde na ně může každý narazit. Přímo ve hře se již vlajka objevit smí a Apple nemá v žádném případě v úmyslu cenzurovat historii, jen některé konkrétní znaky nechce ukazovat na viditelném místě. Stejně jako v případě zmiňovaných zbraní.
Zdroje: twitter.com, toucharcade.com
i Ti sluníčkáři,neboť nás ženou do.............