Celý spor má kořeny na konci devadesátých let, kdy se Španěl Pan Mario Costeja González dostal do finančních problémů, které skončily dražbou jeho majetku. O této události informoval i místní web. A ačkoli byly dluhy už dávno uhrazeny, na webu stále existuje informace o události a prostřednictvím Google vyhledávání byla snadno přístupná.
Po sérii sporů s vydavatelem webu i španělskou pobočkou Googlu skončil případ u Evropského soudního dvora, který vydal přelomové rozhodnutí. Více si o jeho rozhodnutí můžete přečíst zde. Pokud se vám dlouhý právní dokument nechce číst, pak pro vás shrneme základní body.
- Právo na ochranu soukromí a ochranu osobních údajů spadá na bedra provozovatele vyhledávače, a to i v případě, že jenom odkazuje na další weby.
- Pokud jsou splněny určité podmínky, musí vyhledávač vymazat odkazy vedoucí k informacím o určitých osobách. Nárok však neplatí automaticky, například u politiků může převážit veřejný zájem nad informace.
- Rozhodnutí se týká i zahraničních vyhledávačů, stačí když mají v daném státě pobočku. V případě Googlu jde i o Českou republiku.
Jak tedy postupovat, pokud například chcete odstranit odkazy na nežádoucí informace o své osobě? První krok je informovat vyhledávač. Google pro tyto případy zřídil formulář, kam postačí zadat své jméno, dotčené odkazy a kopie dokumentů prokazující totožnost. Pakliže Google uzná, že splňujete příslušná pravidla, vyjde vám vstříc. V opačném případě skončí spor u soudu.
Zdroje: theverge.com, support.google.com