Dnešní chytré telefony se vyznačují vysokou spotřebou energie, díky které musíme při běžném využití mnohdy nabíjet každý večer, a náročnější činnosti dokážou vybít telefon za pár hodin. Pravděpodobně každý se tak někdy dostal do situace, kdy mu došla energie, a přestože měl u sebe nabíječku i po ruce zásuvku, měl čas jen pár minut. Za tak krátkou dobu však většina nabíječek nabije telefon jen nepatrně a na plnou kapacitu mu to může trvat i několik hodin. Podobně dlouho a někdy i déle se nabíjí z externí nabíječky.
Naproti tomu superkondenzátory nabíjí velmi rychle a dokážou přijmout dostatek energie, aby doplnily energii iPhonu za pár minut. Superkondenzátory přitom v sobě spojují výhody lithiových baterií s kondenzátory. Baterie se nabíjejí pomalu, protože přitom probíhá chemická reakce, jsou náchylné k přebíjení a vybíjejí se pomalu. Naproti tomu kondenzátory se nabíjejí rychle, v některých případech ve zlomku sekundy, protože zde nedochází k chemické reakci, ale také se rychle vybíjejí. Superkondenzátory se nabíjejí rychle, není zde riziko přebíjení, ale pomalu se vybíjejí. Nabíječka ZAP & GO ztratí během 72 hodin pouze pětinu své uložené energie, což je zhruba stejně jako lithiové baterie.
Nad konkurencí však vyniká i použitým materiálem. Stávající superkondenzátory, které jsou vyrobeny z hliníkové folie, by však pro úplné nabití iPhonu musely mít velikost nápojové plechovky a vážit půl kila. To je příliš na to, aby ho bylo možné zabudovat do nabíječky telefonu. Nabíječka Zap & Go však používá místo hliníku grafen.
Grafen je supertenká forma uhlíku strukturou podobná grafitu, kterou tvoří rovinná síť jedné vrstvy atomů uhlíku uspořádaných do tvaru šestiúhelníků. Grafen je nejen lehčí, ale je navíc o několik řádů vodivější než hliník, díky čemuž mohou být grafenové superkondenzátory mnohem menší než ty hliníkové.
Tvůrci nabíječky Zap & Go museli vyřešit ještě jeden problém a to vyvinout nový typ napájení, protože dostat tolik energie do nabíječky za pár minut, nebude fungovat se stávajícími zdroji napájení, ale i tento problém s úspěchem vyřešili.
Použití nabíječky je snadné. Na pět minut jí připojíte do zásuvky. Po plném nabití budete upozorněni zvukem. Odpojíte jí ze zásuvky a můžete jít. Pak už stačí jen kdykoli připojit telefon a za chvilku máte nabito. V případě, že je váš telefon už kriticky vybitý, můžete ho však připojit k nabíječce, i když se ještě nabíjí. Podle statistik výrobce pojme Zap & Go za pět minut 1 500 mAh, což vystačí na nabití iPhone 5/5S na 100%, iPhone 6 na 75%, Samsung Galaxy S5 na 75%, iPad Air na 50%.
Jedinou nevýhodou nabíječky ZAP & GO však je, že je stále ještě ve fázi prototypu. Pokud vše půjde dobře, chtějí její tvůrci s pomocí peněz vybraných během této kampaně příští rok dokončit vývoj a na podzim příštího roku spustit výrobu, aby stihli Vánoce 2015.
Zájemci si jí ho mohou předplatit za příspěvek alespoň 99 dolarů (2 213 Kč) s předpokládaným datem dodání v říjnu 2015. Za 149 dolarů (3 331 Kč) dostanete v rámci limitované nabídky Early Bird hned dvě nabíječky ZAP & GO, čímž ušetříte polovinu ze startovací ceny. Zahrnuje to doručení zdarma kamkoli na světě a mezinárodní adaptéry pro připojení do zásuvek. ZAP & GO má v základu jako standard US zásuvku (110V/115V), ale podporuje i 220V a 230V.
- Odkaz: www. indiegogo.com
- Do kdy: 12. 12. 2014
- Požadovaná částka:30 000 dolarů
- Zatím vybráno: 62 625 dolarů (8. 11. 2014 17:00)
Kdyby byl problém jen ve skladování energie, budiž. Větší výzva ale je, jak donutit dnešní kabely a desky a akumulátory v telefonech přenést a uložit několikanásobně větší množství energie, než na které jsou stavěny.
Co by jinak bránilo tomu, udělat podobným způsobem superhypermegagrafenbionanoeko nabíječku normálně do sítě? Ve zdi je elektriky dost :)
Lionky že se somovybíjí o 20% za 3 dny? Na to jste proboha kde přišli?
http://www.zapandgocharger.com/features.html
pisu že dobije mobil za tych 5min.. ak viete anglicky...
Mudri ste ako salamunova rit