Facebook pro Android existuje už několik let. Poslední měsíce se však aplikace dočkala spíše kritiky za pomalé načítání a zbytečně velkou velikost. Navíc aplikace nešla a stále nejde přesunout na paměťovou kartu. S nově vypuštěnou verzí by se mělo mnoho zlepšit. Je to pravda nebo opět jen klamné řeči?
V prvé řadě jde o velikost. Facebook 2.0 si nyní ukousne 25,46 MB z vaší interní paměti. Rovnou dodám, že testování probíhalo na telefonu Sony Xperia S. Horší situace panuje u paměti RAM. Facebook zabírá zhruba 83 MB, což je opravdu dost a pro mnohé slabší telefony likvidační.
Samotná aplikace nabíhá svižně, ale stejně rychle dokázala naběhnout i minulá verze. Po načtení si zřejmě novinek všimnete ihned. Horní panel zůstal takřka nezměněn. Zcela vlevo se nachází vstup do menu. To vypadá stále stejně, jen se sem přestěhovalo i nastavení zobrazováním příspěvků. Z nepochopitelného důvodu je celé menu v angličtině, ačkoli zbytek aplikace je česky. V horním panelu je dále přístup k žádostem o přátelství, zprávám a notifikacím. Pokud něco promeškáte, jste jako vždy informování číslem v červené bublině. Změnou prošlo zobrazení těchto událostí. Zatímco dříve jste byli přesměrováni na novou stránku, nově se jen otevře jakási velká bublina. Zcela vpravo, kde bývalo nastavení zobrazení příspěvků, je nyní vstup do chatu. Standardně jste online po zapnutí aplikace, ale samozřejmě se lze odhlásit. Seznam přátel pro chatování si můžete upravit a mít tak po ruce všechny, kterým nejčastěji píšete.
Výpis příspěvků vašich přátel či oblíbených stránek vypadá zdánlivě stejně. Designové změna se udála u tlačítek „To se mi líbí“ a „Komentář“. Nad nimi máte navíc hned přehled o počtu komentářů a „lajků“. Úplnou novinkou je potom přítomnost tlačítka „Sdílet“. Přidávání komentářů je svižnější než dříve, neboť opět vše probíhá pomocí bubliny, za kterou stále vidíte výpis příspěvků. Další novinkou je vylepšené prohlížení fotografií. Pokud někdo z vašich přátel přidá naráz více fotografií, můžete je přímo z výpisu příspěvků prohlížet v horizontálním směru. Svižnější je také zvětšení snímku a jeho případné okomentování či „olajkování“.
Celkově tedy hodnotíme rychlost jako lepší, nicméně například prohlížení příspěvků probíhalo rychle i na starší verzi. Velmi dobře nyní funguje automatické načítání nových příspěvků, pokud se v aplikaci nacházíte. Naopak, jste-li například u příspěvků starších a z aplikace jen na vteřinu odejdete, vždy musíte začít rolovat od začátku, což příliš praktické není.
Vyzkoušeli jste již novou verzi Facebooku pro Android? Napište, jaký máte telefon a jak dobře vám aplikace běhá a podělte se tak s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.
Zdroje: play.google.com, phonearena.com, newsroom.fb.com, talkandroid.com, androidpolice.com