Poznatky
- nejnovější zpráva Ericsson ConsumerLab TV & Media Report 2015 ukázala, že spotřebitelé využívají video on-demand služby (VOD) jako nikdy předtím
- od roku 2012 vzrostlo sledování videa na smartphonech o 71 %
- dvě třetiny teenagerů sledují TV a video na mobilních zařízeních, pouze jedna třetina na klasické TV
- sledování obsahu generovaného spotřebiteli je také na vzestupu. Jeden z spotřebitelů sleduje YouTube více než tři hodiny denně
Z analýzy Ericssonu vyplývá, spotřebitelé dnes tráví šest hodin týdně sledováním on-line streamovaného videa – ať už jde o televizní seriály, filmy nebo jiné programy. Toto číslo se od roku 2011 zdvojnásobilo. Připočteme-li nahrávaný a stahovaný obsah, celkový podíl televize a videa představuje 35 %.
Studie odhalila i výrazný nárůst ve sledování videa na mobilních zařízeních. 61 % všech spotřebitelů denně sleduje video obsah na svém smartphonu. To představuje 71% nárůst od roku 2012. Analytici Ericssonu si pod drobnohled vzali i spotřebitelské chování mladší generace. Bereme-li v úvahu tablety, laptopy a smartphony, téměř dvě třetiny času, který teenageři stráví sledováním TV a videa, se odehrává na mobilním zařízení.
Nárůst sledovanosti v poslední době zaznamenaly i platformy vysílající obsah vytvořený spotřebiteli. Jeden z deseti spotřebitelů sleduje YouTube více než tři hodiny denně a jeden ze tří považuje za důležité, aby mohl sledovat takovýto obsah na své domácí televizi. Zpráva dále uvádí, že důležitost médií, jako je YouTube roste i díky vzdělávacím a instruktážním videím, která spotřebitelé sledují v průměru 73 minut za týden.
Anders Erlandsson, poradce v Ericsson ConsumerLab, dodává: „Nárůst poptávky po streamovaných VOD službách odráží význam třech specifických faktorů, které jsou pro dnešní diváky důležité: výborný obsah, flexibilita a kvalita zážitku. Inovativní byznys modely, které podporují tyto tři oblasti, jsou dnes klíčové pro vytváření TV a video nabídek relevantních a atraktivních zároveň.“
- Sledování více epizod v řadě se rychle stalo klíčovým elementem sledování on-line TV a videa. Zvykli si na to především předplatitelé VOD služeb jako Netflix, Amazon Prime, či HBO. Až 87 % z nich tímto způsobem sleduje program alespoň jednou za týden.
- Polovina spotřebitelů, kteří sledují klasickou TV tvrdí, že v ní každodenně nemohou najít nic zajímavého. Mají pocit, že doporučení a tipy nejsou dostatečně personalizované.
- 22 % spotřebitelů nikdy nevyužívalo placenou televizní službu, ale platí za over-the-top (OTT) obsahové služby.
- Popularita lineární TV zůstává vysoká zejména proto, že poskytuje možnost sledovat prémiový obsah a živé vysílání, například sport. Zároveň má i určitou sociální hodnotu, například sledování programu spolu s celou
Mimochodem poslední šance vhodné privatizovat ČT, dokud se najde ještě nějaký hejl, který za ní je ochoten zaplatit slušné peníze. Za 20 let ji budeme dávat za symbolicky obnos, stejně jak se to stalo v případě ČSA.