Život s Transformerem Pro aneb konvertibl jako pracovní stroj

Život s Transformerem Pro aneb konvertibl jako pracovní stroj
6
  • Kolem konvertibilních zařízení panuje stále mnoho předsudků, a tak jsme se rozhodli, že si jejich pravdivost ověříme sami
  • Po dobu mnoha měsíců jsme používali dvě konvertibilní zařízení řady Transformer od ASUSu jako pracovní stroje
  • Létali jsme s nimi po světě, zažili s nimi mnoho konferencí, tiskovek i náročných pracovních dní a opravdu se nám zalíbila
  • Nabízejí mnoho předností, které tradiční notebooky zkrátka nemají, a téměř všechny předsudky tak můžeme vyvrátit

Dokáže konvertibl nahradit klasický notebook?

Dost už však o samotném zařízení a pojďme si říct, jak se vůbec taková konstrukce konvertiblu používá v reálných podmínkách, kupříkladu uprostřed nabitého veletrhu. Upřímně jsme v tomto ohledu z  konvertibilních zařízení až překvapivě nadšení. Mnoho lidí má vůči této konstrukci řadu předsudků, které se ovšem v reálném světě ukázaly jako zcela zbytečné.

Často bývá největším argumentem špatná práce na klíně, kde zkrátka přeci musí chybět stabilita pořádného notebooku. Nebo ne? Ano, zvyknout si na kombinaci nastavitelného stojánku a volné („plandající“) klávesnice chvilku zabere, ale jakmile jsme si zvykli, ukázala se tato sestava naopak jako výhoda. Velmi často jsme bez problému psali na klíně a upravovali si náklon displeje snadno jednou rukou dle potřeby a nikdy nebylo zařízení nepříjemné používat. Naopak některých úhlů otevření s klasickým notebookem prostě nedosáhnete.

Díky volnosti náklonu, extrémně lehké klávesnici a zadnímu stojánku nebylo těžké se třeba zkroutit v křesle, jak jen bylo potřeba, a mohli jsme tak vždy bez problému psát. Dokonce jsme často skončili i tabletovou částí prakticky naležato položenou na klíně a psali jsme na klávesnici téměř vertikálně. Svoboda při polohování zařízení je zkrátka větší a s trochou zvyku a cviku lze se zařízením pracovat naplno i v těžších podmínkách, kde by to s normálním notebookem zrovna snadno nešlo. Jen ty otlaky na klíně pak budete mít v jiném tvaru, než jste zvyklí, ale s nepříjemným nebo bolestivým zařezáváním výklopného stojánku jsme se nesetkali.

Nesmíme navíc zapomenout na výhodu dotykového displeje, který jsme sice při práci často nevyužili, ale při chvilkách volného času, například ve vlaku či v letadle, se skutečně hodil a možnost „odhodit“ klávesnici a používat zařízení pouze jako tablet je kupříkladu pro sledování videí velmi praktické. Navíc se zařízení snadno přenáší díky malým rozměrům, což se při běhání po veletrzích velmi hodilo. Možná by jen mohlo být o kousek lehčí.

Našly se však chvíle, kdy se v kombinaci s digitizérem uvnitř panelu vyplatilo mít u sebe v balení přidané aktivní pero. Občas jsme totiž potřebovali upravit fotografie trochu detailněji, kupříkladu retušovat jen některé časti či upravovat kombinace více obrázků při vytváření ikon pro články. V takové chvíli jsme tasili stylus, odepli klávesnici, pořádně si zazoomovali a třeba vymazávali z fotografie nepěkné vady nebo precizně ořezávali objekty. Pero lze využít i pro vytváření ručních poznámek, což může být pro mnoho lidí značně rychlejší než „datlování“.

Co byl ještě před chvilkou pracovní notebook, to jsme jindy používali spíše jako grafický tablet, a to zkrátka normálně jen tak nejde. Obzvláště lidem, kteří často pracují v grafických programech, může podobné zařízení usnadnit život, jelikož mnoho nových konvertiblů má, díky důrazu Microsoftu na Windows Ink, v balení pero již přidané. Určitě tím nenahradíte tradiční, extrémně citlivé grafické tablety, ale pro rychlou editaci či jednodušší úkony toto řešení v rušném pracovním terénu bohatě postačí.

Další výtkou bývá výdrž baterie, která se bohužel ukázala u obou našich Transformerů jako pravdivá. Baterie v tabletu vydržela průměrně nějakých 6 hodin práce, přičemž druhou baterii integrovanou v klávesnici u podobných zařízeních v drtivé většině případů nečekejte. 6 hodin zkrátka není úplně dobrá hodnota a většina podobně drahých notebooků klasického střihu na tom bude lépe. Navíc ASUS vsadil u novějšího Transformeru Pro na nabíjení pomocí proprietárního konektoru, což sice umožnilo USB-C používat během nabíjení pro jiné účely, ale raději bychom tu viděli prostě jen druhé USB-C. Dva USB-C konektory by přidaly ještě více možností a praktičnosti. Alespoň že nabíjení je vcelku rychlé.

Stejně tak nás mrzí absence SD slotu, namísto něhož je tu modernější microSD slot, který ocení zejména lidé s paměťovými kartami v mobilu. My však museli se svou SD kartou z foťáku využívat klasického USB adaptéru, který je pomalejší a zkrátka méně praktický.

Pokud se však vrátíme k celkovému obrázku konvertibilního zařízení na práci, musíme Transformer, potažmo všechna obdobná zařízení, pochválit. Tato konstrukce se při práci ukázala nečekanou výhodou a nebýt horší výdrže baterie a menších nedostatků samotných zařízení, byla by tato koncepce skoro bezchybná. Skutečně můžete zcela naplno pracovat a na nedostatek stabilní základny v podobě klávesnice u tradičnějšího notebooku za chvilku úplně zapomenete.

Samozřejmě není tato koncepce pro všechny, neb každý jsme jiný a máme různé preference, stejně jako někdo preferuje Android před iOS či třeba hatchback před sedanem. Konvertibly nicméně nabízejí své výhody i pro profesionální práci a tento článek má sloužit k tomu, že řeči o nemožnosti s těmito zařízeními naplno pracovat jsou mylné.

ASUS Transformer Pro

Konvertibilní konstrukce s sebou naopak nese mnoho výhod, které kupříkladu při častém přemisťování a práci mimo stůl přišly vhod. Dokonce i to pero našlo své cenné využití a ani jednou jsme necítili potřebu Transformery vyměnit za počítač tradičnější konstrukce. Jen ten touchpad nám způsoboval záchvaty hněvu a frustrace, ale jak už bylo řečeno, to je vlastností konkrétního zařízení a ne jeho konvertibilní povahy.

Zkušenosti z mého několikatýdenního používání ostatně potvrzuje i náš šéfredaktor Martin Pultzner, který procestoval s předchozím Transformerem 3 Pro řadu zemí i veletrhů a absolvoval mnoho obchodních schůzek i tiskových konferencí. Shodli jsme se, že tato konvertibilní konstrukce je skutečně velmi praktická a návyková. Zároveň nenese prakticky žádné nevýhody oproti notebooku. Nezbývá než doufat, že podobných zařízení bude přibývat.

Technické parametry ASUS Transformer Pro T304UA-BC005R

Kompletní specifikace
Konstrukce298 × 208 × 8,3 mm, 850 g, konstrukce: s odnímatelným displejem, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 12,6" (2 880 × 1 920 px)
ChipsetIntel Core i7-7500U, CPU: 2×2,7 GHz, GPU: Intel HD Graphics 620
PaměťRAM: 8 GB, disk: 512 GB (SSD), paměťové karty: microSDXC
Konektory1× USB 3.0, 0× USB 2.0, video: USB-C (DisplayPort), další: Thunderbolt
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.1, NFC: ne
Operační systémWindows 10 Pro
Akumulátor39 Wh, udávaná výdrž: 9 hodin
Dostupnostčervence 2017, 34 990 Kč
Diskuze ke článku
pet
na neco podobneho netrpelive cekam uz docela dlouho. mam lenovo miix 3, 10 palcu a uplne silim z obrich ramecku a obri vahy tabletu. chtel bych ho vymenit za 12 palcovy ale s ramecky maximalne do 5 mm (lepe mene, zadne senzory vepredu vubec nepotrebuji, ani fotak, nic), a hmotnost pri 12 palcich max do 500 g. 10 palcovy sony z4 ma 393 g tak snad 12 palcu muze mit do 500..

stale ale vyrobci vyrabeji mega bedny s mini displeji a vahou v ruce absolutne neudrzitelnou..
Jiří
Absence SD slotu lze vyřešit jednoduše - jít na to z opačné strany. Tedy do fotoaparátu vložit microSD kartu v adapteru, rychlostí ani kapacitou vás omezovat nebudou. Případně existují SD karty s WiFi, ale to je spíše pro geeky než masové použití.
Blue Sun
Blue Sun
Už víc jak dva roky úspěšně používám na cestách Yogu 2 (vím, je to tablet, ne klasické 2v1) a k ní občas externí BT klávesnici. Někdy píšu jen na dotykovce na displeji, jindy vytáhnu klávesnici. Za tu dobu mi ta hračka ušetřila spoustu zbytečně tahaných kil s notebookem. Všechno zvládá a zvládá to skvěle. Co už musela zvládnout zápisů, poznámek, nákresů a plánů...
Jediné, co nemůžu s autorem porovnat, je převod psaného textu, ten nepoužívám. Yoga sice má možnost použít cokoli vodivého jako stylus, jenže... na klávesnici jsem rychlejší, než při čitelném psaní.
A nejlepší je výdrž - 10 hodin práce je standard, v temnějším prostředí při nenáročné práci zvládá 12-13. Na to, jaký je to prcek...
Tiger
ASUS Transformer 3 Pro tú staršiu generáciu s i7, 8GB RAM a 512GB SSD som mal a plne súhlasím s autorom článku. Touchpad absolútne nepoužiteľný, výdrž 4-5 hodín a oproti verzii i5 aj pri najmenšej záťaži začal vetrák naplno chladiť. Za 40 tisíc naozaj nič moc.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze