Xiaomi Redmi Note 2
recenze

Xiaomi Redmi Note 2

Nahý král střední třídy
65

Dát za telefon 6 tisíc, to už je v dnešní době relativně hodně a zákazník právem očekává, že za své peníze dostane slušnou protihodnotu. Na jedné straně se tak může dočkat funkcí, které by ještě před rokem hledal u vlajkových lodí, na straně druhé pak daleko víc zamrzí i sebemenší nedostatek. Jak je na tom Redmi Note 2? Na to se podíváme v podrobné recenzi.

Navigace a GPS: bez problémů

Navigační schopnosti telefonu jsou bez problémů. Zvládne GPS, A-GPS, Glonass i elektronický kompas. Dohromady to funguje bez potíží: první fix nastane za méně než 30 sekund a i pak je nalezená poloha stabilní a „neodskakuje“.

Xiaomi Redmi Note 2

Datové funkce a konektivita: ach to LTE

Nebudeme dlouho chodit kolem horké kaše: telefonu chybí v Česku dosti podstatné frekvence pro LTE sítě. Takže i když jej telefon má, připojíte se nejspíše jen ve velkých městech. Řidčeji zalidněné oblasti pokrývají operátoři na 800 nebo 900 MHz, které však telefon neumí. A protože nelze předpokládat, že se zde bude dále rozšiřovat 3G pokrytí, při pobytu na venkově se z telefonu stává zařízení s EDGE, což je pro nějaké to multimediální nasazení málo.

Spíše by k telefonu bylo lepší přistupovat, jakože LTE neumí. Ve městech snadno najdete nějakou Wi-Fi síť nebo se můžete spolehnout na HSPA. Mobil však dělá mobilem jeho schopnost cestovat. Samozřejmě se najde nemalá skupina lidí, které to nemusí nějak trápit. Pokud například úzkostlivě šetříte každý megabajt ze svého FUP limitu, asi si nebudete někde v lese na paloučku pouštět YouTube videa.

Xiaomi Redmi Note 2

A je to dvojnásobná škoda, protože výrobce neubíral v žádné jiné oblasti. Máme tu například již zmiňovaný infraport, Dual SIM, rychlé Wi-Fi „ac“ a potěší i takový detail jako podpora USB-OTG. Jediné, co další by mohlo někomu chybět, je NFC. Je to ale oproti nedostatečnému LTE spíše jen detail. Navíc, kdo kupuje příslušenství s NFC, pak asi nehledá mobil v této cenové kategorii.

Zhodnocení a závěr: král je nahý

Ze začátku se to zdá jako jasná koupě v cenové kategorii okolo šesti tisíc. Papírové parametry se tlačí hodně vysoko a ani první kontakt v podobě kvalitního zvuku, obrazu nebo třeba propracované nadstavby nepůsobí vůbec špatným dojmem.

Jenomže ďábel se ukrývá v detailech, které se obvykle projeví až při podrobnějším zkoumání a delším používání. A tak postupem času zjistíte, že LTE funguje jenom někde, infraport zatím vůbec a telefon nevydrží tak dlouho na nabití jako papírově srovnatelná konkurence.

I tak to neznamená, že by se nad telefonem dala zlomit hůl. Spíše bych ale jeho koupi doporučil těm, kteří se trochu vyznají v telefonech. Ti se pak můžou případné nedostatky pokusit doladit instalací aplikací, případně alternativních ROMek, protože kolem této značky vznikla docela silná komunita.

Xiaomi Redmi Note 2

Jako celek vzbuzuje telefon rozpačitý dojem. Při jeho používání jsem se nejčastěji ptal na to, jestli by nebylo lepší oželet nějaké ty hardwarové parametry a dostat namísto toho vyladěný systém a bez kompromisů fungující specifikace.

Za zapůjčení telefonu děkujeme e-shopu xm.cz

Konkurence

Velkým konkurentem tohoto modelu je Vodafone Smart ultra 6. I když jeho skladové zásoby docházejí, za cenu nižší o tisíc korun nabídne velice podobné parametry. Má jen o něco slabší hardwarové parametry, jako je například čipset Snapdragon 615.

Vodafone Smart Ultra 6.

O tisíc korun dražší je Huawei P8 Lite. Má také pětipalcový displej, což však může někdo brat jako výhodu. Není také od věci, že daleko lépe vypadá.

Huawei P8 Lite.

Pokud bychom hledali nějakého konkurenta ze stáje s mobilními Windows, pak by do úvahy připadla Lumia 640 XL.

Microsoft Lumia 640 XL.
xiaomi-redmi-note-2
Klady
  • nízká cena
  • hezký displej
  • dobrý zvuk
Zápory
  • chybí LTE frekvence
  • infraport zatím nefunkční
  • slabá výdrž
Diskuze ke článku
pepa
bez LTE .. takže nic :-/
Michal
Nejsem si jist, ale recenze neobsahuje videopohled, přesto že je tam napsaný u první kapitoly.
Honza
Zlaté HTC 620 má sice poloviční RAM ale zato má kompletní LTE a podle mého názoru vypadá lépe.
Václav Mach
Václav Mach
Děkuji za příjemně čtivou recenzi. Telefon vlastním a do velké míry souhlasím s napsaným. Ovšem proti vámi testovanému telefonu s rom od xiaomimobile mám v telefonu MIUI v7 od miuios.cz která obsahuje jak FM rádio (tedy aplikaci na poslech klasických rádií) tak i aplikaci Ovladač která obsluhuje infrapost, a ovládám s ní doma dvě televize.
Závěrem bych poprosil o zmíněný vidoepohled ;-)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze