Xiaomi Redmi Note 2
recenze

Xiaomi Redmi Note 2

Nahý král střední třídy
65

Dát za telefon 6 tisíc, to už je v dnešní době relativně hodně a zákazník právem očekává, že za své peníze dostane slušnou protihodnotu. Na jedné straně se tak může dočkat funkcí, které by ještě před rokem hledal u vlajkových lodí, na straně druhé pak daleko víc zamrzí i sebemenší nedostatek. Jak je na tom Redmi Note 2? Na to se podíváme v podrobné recenzi.

Zvuk: hraje dobře

Úspěšné tažení v oblasti multimédií pokračuje i otázce zvuku. I když zadní reproduktor je nevelký svými rozměry, dokáže vykouzlit překvapivě hlasité zvuky. Co je lepší, je fakt, že nejsou zkreslené ani při nejvyšší hlasitosti, jedinou chybou jsou pochopitelně chybějící basy.

Zvuková nastavení.

Stejně kvalitní je i hraní po připojení sluchátek. Tady se ještě můžete vyřádit při nastavování ekvalizéru, anebo sáhnout po automatické předvolbě podle druhu připojených sluchátek. A dobře a hlasitě zní telefon i ve sluchátku pro hovory. Tady se zkrátka nedá nic vytknout.

Baterie a výdrž: překvapení nečekejte

I když kapacita baterie 3 060 mAh zní celkem dobře, vzhledem k velikosti displeje, jeho rozlišení a jasu je to přiměřená hodnota. Jinými slovy: nečekejte, že by tohle byl nějaký extrémní držák. Tedy může být, ale je to hodně závislé na způsobu používání. Jakmile příliš nerozsvěcujete displej, můžete se dostat klidně na dva dny na příjmu. Pusťte si však video nebo hru, přidejte trochu intenzitu jasu, abyste se pokochali živými barvami a baterka doslova mizí před očima.

Objektivnější srovnání tak může nabídnout náš redakční test, při němž na telefon streamujeme video s rozlišením displeje. Zvuk ve sluchátkách je nastaven na 50 %, stejně tak jako jas displeje. Za jak dlouho se tento telefon vypnul při takovéto zátěži? Za čtyři hodiny a 22 minut. Kupříkladu taková Xperia Z3 zvládne téměř dvojnásobek – 7 hodiny a 45 minut. Upřímně, tato hodnota nás poměrně zklamala a potvrzuje dojmy z testování, že displej bude energeticky velmi náročný. Nabíjení na 80 % trvá dvě hodiny, na plný ukazatel baterie se dostanete o půl hodiny později.

Funkce pro správu spotřeby.

Co však velmi oceňujeme je fakt, že telefon nabízí širokou paletu funkcí pro ty, kteří se rozhodnou drahocennou energii šetřit. Můžete se ponořit do příslušného menu, kde zjistíte, že telefon má tři různé profily: výchozí, maraton a spánek. Ty si můžete nastavit podle sebe, prakticky zde najdete všechny důležité položky, které ovlivňují spotřebu: druhy sítí, automatické synchronizace, jas displeje, vibrace atd. Profily můžete přepínat ručně, automaticky podle úrovně baterie anebo podle času. Je to celkem povedené a pokročilí uživatelé si zde určitě budou libovat.

Hardware a výkon: síly na rozdávání

Osmijádrový MediaTek Helio X10 je 64bitový procesor s frekvencemi 2 a 2,2 GHz. Jako grafický akcelerátor používá PowerVR GR6200. I když je čipset od tohoto výrobce pro některé důvod, aby ohrnovali nos, je to dostatečně kvalitní varianta, která se objevuje i v telefonech od HTC nebo Sony. Při práci s telefonem tak nenarazíte na slabší okamžik, přestože je nadstavba plná nejrůznějších animací a efektů.

Vnitřní úložiště a práce s pamětí.

Dopomáhá tomu i nadprůměrná hodnota RAM, konkrétně 2 GB. Už po startu je ale asi 1,2 GB zabráno systémem. Je tady ale jedna chytrá vychytávka – tlačítko v seznamu otevřených aplikací je všechny uzavře a telefon vám oznámí, kolik volné paměti tím získal. Při práci to však není potřeba používat a můžete spoléhat na paměťový management samotného operačního systému.

V prodeji jsou dvě varianty, s 32 a 16 GB vnitřní paměti. My jsme měli k dispozici tu menší. V ní je přístupných asi 12,5 GB, volných pak 10,8 GB. Je to dostatečná hodnota i pro větší hry. Těch si s telefonem můžete užít dosyta, protože je to opravdu silná sestava, jak ostatně ukazují následující benchmarky.

Výsledky bechmarků: AnTuTu, 3D Mark, Vellamo.

Operační systém a uživatelské prostředí: Android nepoznáte

V telefonu najdete Android 5.0.2 s nadstavbou MIUI v6. V současné době se připravuje stabilní česká verze MIUI v7, ta však během psaní recenze na telefon nedorazila.

Co to znamená v praxi? Pokud si myslíte, že jste zběhlí v ovládání telefonů s Androidem, první kontakt s tímto prostředím vás poněkud vyvede z rovnováhy. První dojem je, že všechno září barvami, zejména těmi veselými a pastelovými. Stejně tak se to při přechodu mezi obrazovkami jenom hemží animacemi, které lze naštěstí vypnout.

Změny jsou ale ještě hlouběji. Kupříkladu chybí obrazovka s menu, všechny aplikace jsou rozházeny na domovských obrazovkách. Stejně tak je kompletně překopána struktura menu nastavení. Spoustu položek musíte hledat úplně jinde, než jste zvyklí. Naopak pro nastavení aplikací musíte do menu telefonu. Není to nic, s čím by se nedalo žít, ale nemůžu se zbavit dojmu, že by větší respekt k výchozímu Androidu přinesl jenom pozitiva.

Nastavení je spoustu a není složité se v nich ztratit.

Jakmile se ale přenesete přes pár odlišností, zjistíte, že na vás čeká nadstavba plná nejrůznějších vylepšení, a to často velmi detailních. O podrobném nastavení notifikační LED diody nebo řízení spotřeby už jsme mluvili, vězte dále, že stejně podrobný přehled na vás čeká i u nastavení notifikací, zamykací obrazovky, lišty rychlých přepínačů a dalších částí systému.

Nechybí ani funkce pro zjednodušení ovládání jednou rukou, široká paleta bezpečnostních funkcí a pokud by se náhodou telefon dostal do rukou někomu méně zdatnému, pak je zde i jednoduchý mód, který nechá přístupné jen to nejdůležitější.

Celkově je tedy nadstavba zdařilá a šlape na paty tomu, co ve svých telefonech ukazuje LG nebo Samsung. Ty toho sice umí ještě o kousek více, ale podobně vybavené modely za stejnou cenu byste hledali dlouho.

Diskuze ke článku
pepa
bez LTE .. takže nic :-/
Michal
Nejsem si jist, ale recenze neobsahuje videopohled, přesto že je tam napsaný u první kapitoly.
Honza
Zlaté HTC 620 má sice poloviční RAM ale zato má kompletní LTE a podle mého názoru vypadá lépe.
Václav Mach
Václav Mach
Děkuji za příjemně čtivou recenzi. Telefon vlastním a do velké míry souhlasím s napsaným. Ovšem proti vámi testovanému telefonu s rom od xiaomimobile mám v telefonu MIUI v7 od miuios.cz která obsahuje jak FM rádio (tedy aplikaci na poslech klasických rádií) tak i aplikaci Ovladač která obsluhuje infrapost, a ovládám s ní doma dvě televize.
Závěrem bych poprosil o zmíněný vidoepohled ;-)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze