Xiaomi Mi Band 1S: fitness trenér za rozumnou cenu
recenze

Xiaomi Mi Band 1S: fitness trenér za rozumnou cenu

34

Xiaomi se na svém domácím čínském trhu angažuje téměř ve všech odvětvích spotřební elektroniky, fitness náramky nevyjímaje. Už loni jste mohli na našem webu číst o zajímavém náramku Mi Band, který nyní přichází pod názvem Mi Band 1S obohacen o několik dalších funkcí a z hlediska zákazníka patří k těm nejzajímavějším. Odhalilo naše dlouhodobé testování i nějaké problémy?

Baterie: záleží na situaci

Kapacita baterie 45 mAh se od předchozí generace nijak nezměnila. Xiaomi se stále chlubí výdrží na hranici jednoho měsíce. Ano, měsíc náramek od Xiaomi opravdu vydrží, je ovšem nutné myslet na to, že senzor tepové frekvence baterii nadstandardně vytěžuje. Pokud tedy budete často využívat jeho služeb, výdrž se zkrátí na zhruba dva týdny. To ovšem stále můžeme považovat za velmi dobrý výsledek. Pokud se bez služeb senzoru obejdete, výdrž zhruba 3 až 4 týdny je reálná. Výhodou je také rychlé nabíjení. Pokud se už tedy náramek zcela vybije, nabitý je během pár desítek minut, a to i když jej místo do elektrické sítě zapojíte jen do USB portu počítače.

Xiaomi Mi Band 1S

Konektivita: Bluetooth vládne

Uvnitř modulu bychom nalezli Bluetooth čip, který slouží pro komunikaci s okolním světem. Díky aplikaci Mi Band se náramek spáruje s vaším telefonem a je víceméně jedno, jestli je jeho výrobce Xiaomi, nebo někdo jiný. Podmínkou je však operační systém Android 4.4 a vyšší. Prvotní vyhledání modulu se telefonu nejdříve úplně nezdařilo, aplikace nechtěla asi na první tři pokusy náramek rozeznat. Chvíli zabrala také registrace do Mi účtu. Jakmile se už ale náramek spáruje, k žádným výpadkům naštěstí nedocházelo.

Komunikace: bez předsudků

Xiaomi Mi Band 1S se zařízeními jiných výrobců nejen komunikuje, ale i funguje jako důvěryhodné zařízení, takže po dobu co je náramek v dosahu nemusíte zadávat PIN nebo otisknout prstu. V menu nastavení je však nutné náramek nejdříve označit jako důvěryhodné zařízení.

Xiaomi Mi Band 1S

Aplikace a funkce: přehledný základ

Aplikace za svoji existenci prošla poměrně znatelným vylepšením, přesto ji k dokonalosti ještě trochu schází. Začněme ale pěkně popořadě. Po spojení s Mi Bandem 1S vás aplikace vyzve, ať se přihlásíte ke svému účtu. Ke svým datům pak můžete přistupovat z jakéhokoli telefonu. Při prvním spuštění jste vyzvání k zadání vašeho pohlaví, věku, váhy a výšky. Následně si zvolíte, kolik kroků denně je vaším cílem ujít, což se stane vaším hnacím motorem.

Prostředí aplikace Mi Fit

Poté vás již aplikace přenese na jednu ze dvou hlavních obrazovek. Na nich se pomocí kruhové grafiky zobrazuje počet ušlých kroků a nechybí ani číselné zobrazení. To je doplněno o vzdálenost a také spálené kalorie. Pod tímto grafem se pak nachází řádky s významnými milníky. Vždy je vybraný nějaký časový úsek a v něm ušlá vzdálenost, kroky a spálené kalorie. Samozřejmě se můžete podívat i do historie, kolik jste toho nachodili v minulých dnech. Ovládání je velmi jednoduché. O dosažení vašich denních cílů vás bude informovat trojice LED diod. Každá dioda znamená jednu třetinu vaší nastavené denní aktivity. Pokud blikají všechny tři, máte splněno. Postupné rozsvěcování, kdy se mění intenzita blikání a počet rozsvícených LED diod, vás pak informuje o částečném splnění.

Prostředí aplikace Mi Fit

Další zajímavým režimem je monitoring vašeho spánku, do kterého se Mi Band přepíná automaticky sám. Posunem hlavní obrazovky směrem doprava zjistíte čas spánku za poslední noc a nechybí ani informace, jak dlouho trval hluboký či lehký spánek. Přesnost zřejmě nebude největší, zvlášť pokud se probudíte a znovu usnete (ach ty víkendy...), Mi Band 1S pak nezměří čas ani kvalitu spánku správně a výsledky vyhodnotí nepřesně.

Prostředí aplikace Mi Fit

Pokud si zobrazíte menu s možnostmi, najdete v něm inteligentní budík. Pomocí vibrací vás Mi Band dokáže v rozmezí 30 minut, kdy dokáže odhadnout lehkou fázi spánku a tím vám zpříjemnit vstávání, probudit. Pokud si potřebujete pospat, stačí poklepat na vrchní část náramku a upozornění se odloží. To už ale známe. V možnostech dále nechybí aktivace senzoru tepové frekvence nebo běhu. V tomto případě se senzor tepové frekvence spustí automaticky a upozorní vás na nadměrnou aktivitu, pokud tedy toto „omezení“ nevypnete v nastavení aplikace. V položce Mi Band najdete primárně stav baterie. Nechybí nastavení cílů, barva blikání LED diod a také nastavení, na jaké ruce Mi Band nosíte.

Prostředí aplikace Mi Fit
Xiaomi si poradí také s notifikacemi. Nastavit můžete například notifikaci vibrováním na příchozí hovor. Vibrovat však náramek nezačne okamžitě, nejmenší prodleva činí 3 sekundy. Vibrovat však může začít i za 30 vteřin, protože záleží na vašich preferencích (kdy a kým se chcete nechat vyrušovat). Notifikace můžou chodit také ze 3 přednastavených aplikací. Pokud chcete správu notifikací z aplikací rozšířit, budete se muset poohlédnout po aplikacích třetích stran. To už se ovšem nebavíme o funkčnosti zaručené výrobcem.

Diskuze ke článku
Milan Kutaj
Milan Kutaj
Na GearBest je prvý MiBand za skvelých $10 :)
http://www.gearbest.com/smart-wristband/pp_259237.html
Vladimír Březina
Vladimír Březina
"...takže po dobu co je náramek v dosahu nemusíte zadávat PIN nebo otisknout prs."
Já teda ještě nemám na telefonu ani čtečku prstů a už se na nás řítí další novinka? :)
m4t35
Zajimalo by me, jestli je mozne tepovou frekvenci merit pravidelne, napr. trikrat denne nebo kazdou hodinu i behem spanku, vysledky by mohly byt zajomave :-)
Wesi
Bohuzel jsem jej vratil prave z duvodu, ze neumi sam od sebe merit tep prubezne behem dne. Problem take byl s odpojovanim naramku, kdy pri vstupu do aplikace moselo nejdrive dojit ke spojeni, coz otravovalo. Pouzivano s iOS 9.2, autor by do clanku mohl doplnit podporu konektivity Apple

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze