mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Vybíráme nový tlačítkový telefon (průvodce)

autor:
,
Martin Pultzner
, vydáno:

V dnešní době je výběr klasického tlačítkového telefonu velmi složitý. Je totiž jen málo výrobců, kteří se na tento segment zařízení stále soustředí. Naštěstí situace na tuzemském trhu je jednou z těch lepších, přesto je při výběru nutné držet se několika základních pravidel. A právě na ta nejdůležitější se zaměříme v dnešním článku.

srovnání cen

Ještě před příchodem iPhonu byly tlačítkové telefony vcelku běžnou záležitostí, dostaly se navíc i do segmentu nejlepších přístrojů s „dospělým“ operačním systémem, vzpomeňme například na dnes již legendární Nokii N95 nebo N82. Tlačítkové telefony byly svého času velmi populární, což dokazovala variabilní konstrukce od véček přes vysouvací, vyklápěcí a samozřejmě klasiku v podobě jednoduchých telefonů se standardní klávesnicí. Doba, kdy jste si mohli koupit tlačítkový telefon z TOP kategorie, už je u většiny výrobců „ta tam“, drží se snad už pouze BlackBerry, které stále nabízí telefony s operačním systémem a klasickou hardwarovou klávesnicí. Ovšem o typický tlačítkový telefon se už samozřejmě nejedná, ovládání z velké části zastupuje právě dotykový displej, který je nad klávesnicí umístěn a který stále více a více ovládání dominuje.

Nepřehlédněte: Kupujeme nový telefon: jak vybrat a nespálit se

Blackberry Passport

Výběr klasického tlačítkového telefonu není lehkou záležitostí. Však mnoho značek, které se výrobou takových zařízení proslavilo dnes už ani neexistuje (kupříkladu Nokia, Siemens a další...) Přesto i dnes můžete na klasiku narazit, ovšem hned za začátku je dobré zmínit, že takové zařízení se už s aktuálními TOP smartphony srovnávat nemohou.

Na co si dát pozor?

Důležitá otázka, na co si dát v případě klasických tlačítkových telefonů pozor? Zkusme se zaměřit na nejčastější problémy, které mohou v případě tlačítkových telefonů nastat a kterým je tedy dobré vyvarovat se už před samotným nákupem:

 1. Tlačítka samotná: tlačítka jsou alfou a omegou klasických telefonů. Výrobci se pokoušeli za dlouhá desetiletí přijít na správné rozložení a materiály, každopádně sama klávesnice je právě to, na co by si měl dát případný zájemce pozor. Nejlevnější tlačítkové telefony sice seženete za cenu pod 1 000 Kč, ovšem „vyťukávat“ SMS zprávu na pryžové klávesnici, která na svém místě nedrží ani při koupi zcela nového kusu je zkrátka problém. Před nákupem tedy vždy doporučujeme klávesnici vyzkoušet a nenechat se zlákat příjemnou cenou. To samé platí o rozložení klávesnice a ovládacích prvků: to, co na první pohled vypadá stylově může být hlavní problém toho, proč nenapíšete ani jednu zprávu bez chyby.
 2. tlačítka
 3. Kvalita zpracování: Zvláště u nejlevnějších „hloupých“ telefonů jsou často produktové snímky tím jediným pomocníkem, kterým se výrobce snaží svoji novinku slušně odprezentovat. Telefon sice neumí nic, ale na produktových snímcích mu to zkrátka sluší. V tomto případě se výrobci často uchylují k dokreslení reality pomocí různých programů, skutečnost už ovšem tak veselá není. Na nejlevnější telefony se logicky používají nejlevnější materiály, ale je plast a plast. V tomto případě si doporučujeme rozmyslet, jestli investice pár korun navíc nezaručí lepší uživatelský zážitek, protože i levné telefony mohou alespoň částečně reprezentovat.
 4. tlačítka
 5. Dostupnost náhradních dílů: Pokud se už rozhodnete nakupovat na některém zahraničním portále nějaký zajímavý přístroj, který v České republice neseženete, počítejte s tím, že veškeré opravy budete muset reklamovat v místě, kde telefon kupujete. A asi všichni chápeme, jak je reklamace telefonu za pár stokorun v Číně zbytečná. To samé platí o dostupnosti náhradních dílů, krytek, krytů, ale také baterií a případně i nabíječek s proprietálním konektorem. Za exotiku se zkrátka platí.
 6. tlačítka
 7. Frekvence: Opět – při nákupu zařízení ze zahraničí si musíte dávat pozor na přítomnost tuzemských frekvencí. S CDMA telefonem toho v České republice příliš nenaděláte, u nás dostupné frekvence jsou: GSM 900 a 1 800 MHz, pro 3G síť je vyhrazeno pásmo 2 100 MHz.
 8. tlačítka
 9. Retro: Stejně jako my jsme na počátku článku vzpomínali na tehdejší špičky v podobě Nokií s OS Symbian, i někteří prodejci myslí tak trochu melancholicky. A jak lépe vytěžit peníze z neprodejného balastu, než že telefon repasují a prodávají ho jako „retro kousek“. I na takové prodejce pozor. Je sice hezké mít doma skoro novou Nokii 3310, ovšem jen málo prodejců dokáže zařízení opravit tak, aby jste dříve či později nenarazili na problémy. I zde tedy platí: za kvalitu (a opravdové retro) je nutné si připlatit.
 10. tlačítka
 11. Znouzectnost: Pokud patříte mezi zájemce o tlačítkový telefon z důvodu variability designu, je dobře zapřemýšlet nad tím, jestli vám nebude něco při nákupu tlačítkového telefonu chybět. Facebook se už sice dostal i na hloupé telefony, ovšem aplikace jako Instagram, Messenger, Pinterest a podobné na hloupém telefonu zkrátka nespustíte.
 12. tlačítka
 13. Značka: Ve světě dotykových smartphonů panuje tak enormní konkurence, že si ani ten nejmenší čínský výrobce nedovolí investovat do něčeho, čemu by sám nevěřil. Naopak u tlačítkových telefonů je konkurence mizivá a výrobci to dobře vědí. I zde je tedy dobré před nákupem zařízení pročíst zkušenosti s danou značkou, zvláště pak, pokud je méně známá.
 14. tlačítka
 15. Nejsem senior!: Bohužel, za poslední roky se tlačítkové telefony staly synonymem k telefonům pro seniory, případně nejmenší školou povinné (i když i zde je rozmach dotykových smartphonů zcela zřejmý). Bohužel, pokud vyřadíte všechny tlačítkové telefony, které nabízejí SOS tlačítko pro přivolání pomoci (zejména vhodné právě pro skupinu seniorů), mnoho vám toho nezbude.
 16. tlačítka
 17. Distribuce a certifikace: Stejně jako u jakýchkoli jiných výrobků, i u základních telefonů je důležité myslet na správnou (tuzemskou) distribuci a také certifikaci, bez které se zařízení nesmí vyskytovat na daném trhu a ani se nesmí prodávat. Vše je samozřejmě závislé na ceně. Čím levnější zařízení a méně zkušený prodejce, tím větší šance, že vám domů přijde problémový telefon. Tuzemská distribuce zajistí to, že telefon bude plně lokalizován, je přítomen český návod, česká nabíječka a také aktuálně dostupný firmware. Správná homologace pak zajistí, že telefon splňuje standardy pro prodej na daném území.
  tlačítka

  A jak poznat homologované zařízení? Jednoduše, podle označení CE (Conformité Européenne), které musí být jak na samotném zařízení, tak také na originální krabici od výrobce. Toto potvrzení jasně deklaruje, že označený produkt splňuje všechny právní požadavky tohoto označení. Znamená to, že u daného produktu byla před uvedením na evropský trh notifikovaným orgánem ověřena shoda s příslušnými právními požadavky. V takovém případě jej lze prodávat v celé Evropské unii.

Redakce doporučuje

Samozřejmě i redakce mobilenet.cz si je vědoma, že nákup klasického tlačítkového modelu není jednoduchou záležitostí. Právě z tohoto důvodu jsme si pro vás na následující kapitolu přichystali zástupce toho nejlepšího, co v jednotlivých segmentech a skupinách tlačítkových telefonů můžete pořídit.

Tagy článku: ,

Související články

Recenze Samsung Galaxy S7 edge: bez ostychu na vrchol | vydáno
155
Vybíráme telefon se snadným ovládáním | vydáno
11
Vybíráme ten nejlepší smartphone bez ohledu na cenu | vydáno
277

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

Samsung nebrat. Má pěkný vzhled, ale klavesnice se poškodí běžným užíváním za rok.Foťák ok, ale ne. O52O
Nejlepší tlačítkový telefon je jasně Nokia. Vždy byla a bude. :-)) Uvádí to i na www.tlacitkovytelefon.cz XaNn
Psát SMS za jízdy může jen a pouze vymletý idiot. Doufám, že o papíry přijdeš dřív, než někoho sejmeš. Nyte
Dobrý den, jsem totální technický laik, dopředu se strachující o svůj stále ještě fungující, leč dlouho používaný tlačítkový telefon. Ani za nic nechci přejít na dotykáč, kde by mi k jeho ovládání nestačila jedna ruka. Můžete mi, prosím, napovědět, třeba do e-mailu, k jakému konkrétnímu telefonu jste napsal tak lákavou recenzi? S díky velikými mastalirova@seznam.cz Olga
Naprosto souhlasím. Já mám už asi 8 let Nokiu E52 a stále nemám důvod ji vyhodit, jede bez problémů, telefonuji denně cca 3 hod a nabíjím 1x týdně. Uvažuji, že potom so pořídím něco takového jak ty uvádíš. Pavel
To je moc fajn , ale pokud chcete od telefonutrošku více tak máte smůlu. Rád bych tlačítkovy telefon co má GPS WiFi dobrý foťák ale bohužel mám smůlu. O
Budete se divit ale na starém dobrém tlačítkovém telefonu jdou sms spát poslepu. Takže se člověk nemusí dívat na displej. Je jasné že by se to za volantem nemělo dělat, ale není to zas tak nebezpečné jak by se mohlo zdát. O
Zabudli ste zalovit vo vodach odolnych mobilov. Pred vianocami som si taky kupil a som nadmieru spokojny. Tlacitka ako vino, odolnost IP67 (nahodou aj vyskusane) 2 SIM, bateria ako z tanku, perfektne svietidlo, radio, mega hlasity reproduktor.... jednoducho veci bezne pre klasiku. V ciernej farbe je prehliadnutelny a nikto ho netypuje na odolny mobil. Na alze za par supov (myPhone). Jasne, su aj lepsie, aj drahsie, s lepsou vybavou, ale vzhladom k urceniu to bola vyborna tlacitkova volba. Co tak rozsirit clanok o tento smer, pripadne napisat novy clanok, venovany odolnym (aj tlacitkove, aj dotykove s OS)? GT
Který dostupný tlačítkový telefon podporuje plnohodnotnou synchronizaci KONTAKTŮ, zpráv a fotografií se stolním PC? Pokud jsem pátral správně, tak žádný (S5611/10 má taky problémy dle diskusí). alis
V článku chybí kusy vět. Operační systém Qualcom 801 pak vyzní legračně. A za kolik je pak galaxy s klávesnici? Pepan

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 44 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz