To nejzajímavější z roku 2019 podle nás – část první

Uplynulý rok hodnotí první 4 členové redakce
To nejzajímavější z roku 2019 podle nás – část první

Rok 2019 se nezadržitelně blíží ke svému konci, takže je čas na závěrečnou rekapitulaci. Toto je první článek z dvoudílné série o tom, co kterého člena redakce v uplynulém roce zaujalo nejvíce. Dnes se podíváme na výběr Martina Fajmona, Michala Pavlíčka, Marka Vacovského a Ioannise Papadopoulose.

Vstupujeme do doby ohebné

Letošní trojlístek Samsung Galaxy Fold, Huawei Mate X Motorola Razr mě utvrdil v tom, že pomalu, ale jistě, vstupujeme do „doby ohebné“. Vždyť světoví výrobci obrazovek disponují technologií ohebných zobrazovacích panelů již několik let a bylo tak jen otázkou času, než proniknou i do smartphonů – zařízení, která máme na očích v podstatě 24/7. Otázkou však zůstává, zda jsme na ohebné telefony připraveni a jak moc (a jestli vůbec) je potřebujeme.

Pokud se přikláníte ke známému heslu „Innovate or Die“, pak budete pravděpodobně z technologického vývoje smartphonů, zejména pak implementace ohebných displejů, nadšeni. Osobně jsem si mohl vyzkoušet Samsung Galaxy Fold i Motorolu Razr a oba dva smartphony na mě udělaly dojem, ačkoliv každý svým vlastním způsobem. Do budoucna se tak těším na to, jak se s integrací ohebných panelů poperou další výrobci. V prvním čtvrtletí roku 2020 jsem zvědavý zejména na připravované véčko od Samsungu, ale i ohebný smartphone od čínského TCL. Velmi se těším také na chvíli, až si budu moci vyzkoušet Micrososft Surface Duo, kde se redmondský výrobce rozhodl jít trochu jinou cestou a namísto ohebného displeje se dočkáme dvou skládacích obrazovek s minimální mezerou uprostřed.

Dopad 5G sítí na naše životy

Pokud se v posledních měsících setkávám s nějakým pojmem opravdu často, pak je to „5G“. O výhodách sítí páté generace však bohužel většina z nás zatím pouze čte na internetu nebo slýchá v televizi. Vždyť až na několik ojedinělých testů 5G infrastruktury v ČR zatím stále nemáme sítě páté generace k dispozici a na trhu nejsou ani smartphony, které by byly schopné v pásmu 5G fungovat. „Uklidnit“ nás může snad jen to, že se to netýká pouze naší republiky, ale s výjimkou několika, zpravidla technologicky vyspělých, zemí, jako je například Jižní Korea, bezmála celého světa.

Neustále je nám tak předhazována mantra o tom, jak příchod 5G sníží latenci, zvýší přenosovou rychlost, umožní lepší využití IoT a radikálně změní naše životy. Ne, že bych tomu nevěřil, ale až čas ukáže, jestli ovlivní naše životy tak zásadním způsobem, jako je nám slibováno. Osobně se na příchod 5G sítí těším, zároveň však zůstávám i mírně skeptický a domnívám se, že si na masové rozšíření v ČR i ve světě ještě nějakou tu chvíli počkáme.

Kam až se dá zajít ve jménu bezpečnosti

Kauzu Huawei jsem sledoval od samého začátku a velmi mě zajímalo, jak se bude vyvíjet. Nemyslím si přitom, že bych měl nějaké vyhrazené politické názory a stranil jednomu či druhému státu, ale již od počátku ve mně rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa a postup amerických orgánů vzbuzoval dojem, že zde nejde ani tolik o (ne)bezpečnost infrastruktury Huawei (či produktů tohoto čínského výrobce obecně), jako spíše o vyřizování účtů mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

Dovolím si tvrdit, že v následujících měsících se má domněnka potvrdila. Opakované „prodlužování výjimky“ včetně přiznání úmyslu využít Huawei při vyjednávání s Čínou prezidentem Trumpem (během rozhovoru s novináři) ukázalo, že o bezpečnost zde opravdu nejde tolik, jako spíše o obchodní válku mezi USA a Čínou. Jasně z toho vyplývá, jak moc je celý svět provázaný. Bylo by jistě naivní domnívat se, že to, co se děje na druhém konci světa, nemůže mít dopad i na nás. A právě svět technologií to velmi dobře demonstruje.

Podle mého názoru odnesou „haštěření“ tohoto druhu hlavně spotřebitelé, kteří nebudou mít přístup k výrobkům určité značky, nebo se jednoduše zpomalí technologický vývoj, pro nějž byla klíčová spolupráce více výrobců. Konkurence na trhu je prospěšná pro všechny a pokud někoho „vyhodíme z kola ven“ jen proto, abychom vyvinuli nátlak na vládu jiného státu, neprospěje to v konečném důsledku nikomu.

Diskuze ke článku
Petarda
Já si všiml akorát nějakých nudlí.
Carda
Petardo ty máš taky IQ houpacího koně jako já :-D
Xxx
Za mě v roce 2019 - Huawei, ohebné telefony, vzestup levnějších mobilů (S10e například)
Márv
Ja som si najviac všimol záplavu telefónov ktoré sa od seba skoro nelíšia, či už vzhľadom alebo výbavou a až zbytočné rozširovanie portfólií telefónov ( Note, Note plus, Note lite ), čo sa mi zdá pri dnešnom tlaku na ekológiu a šetrenie úplne proti tomuto trendu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze