To nejzajímavější z roku 2019 podle nás – část první

Uplynulý rok hodnotí první 4 členové redakce
To nejzajímavější z roku 2019 podle nás – část první

Rok 2019 se nezadržitelně blíží ke svému konci, takže je čas na závěrečnou rekapitulaci. Toto je první článek z dvoudílné série o tom, co kterého člena redakce v uplynulém roce zaujalo nejvíce. Dnes se podíváme na výběr Martina Fajmona, Michala Pavlíčka, Marka Vacovského a Ioannise Papadopoulose.

Telefony se ohýbají a není to špatně

Rok 2019 se do historie nesmazatelně zapíše jako období, ve kterém zažily nástup chytré telefony s ohebnými displeji. Celý telefon lze jednoduše vzít a přeložit, přičemž ohnutí je zde očekávané a žádoucí, nikoliv jako před pár lety například u Applu (viz aféra Bendgate). Z velkých výrobců vše ve velkém odstartoval Samsung, za chvíli následovaný Huawei. Pompézní nástup na veletrzích však záhy zčeřily nastupující problémy Galaxy Foldu i Huawei Mate X. Málokdy si myslel, že u zcela nové konstrukce půjde vše hladce, ale i tak velkým a ostříleným hráčům trvalo dlouhé měsíce, než všechny chyby vychytali a odvážili se telefony skutečně uvést na trh. Lépe se rozhodně daří Samsungu, který Fold dostal na spoustu trhů, včetně toho českého.

Samsung Galaxy Fold naživo

V souvislosti s ohebnými telefony je však nutné zmínit především pokus ze závěru roku zvaný Motorola Razr. A to hned z několika důvodů. Výrobci Samsung i Huawei totiž použili v zásadě stejnou myšlenku: z velkého telefonu vytvořit tablet. Jistě ale nebudu sám, pokud řeknu, že bych uvítal opak. Tedy z velkého telefonu vytvořit telefon menší. A přesně tímto směrem se vydala Motorola. Navíc si vybrala svůj legendární Razr, který se jí podařilo až nečekaně zdařile napodobit a navrch přihodit i působivý retro režim.

Pravděpodobně doposud nejpovedenější skládací telefon – Motorola Razr

Véčková konstrukce by se po letech mohla vrátit právě díky ohebným displejům. Ostatně, představte si to sami. V ruce třímáte telefon s velkorysým 6palcovým displejem, v kapse máte zařízení o velikosti pudřenky. Že to nebude jen „čínský přešlap“ naznačují nejen pozitivní reakce veřejnosti, ale také současné úniky druhé generace Galaxy Foldu.

Operátor pro jednou myslel na zákazníky

Nabídky tuzemské trojice operátorů aktivně sleduji bezmála 20 let a zejména na začátku nového století bylo nepsaným pravidlem, že se zákazníci čas od času dočkali opravdu zajímavých nabídek, dárků či jiných pozorností ze strany operátorů. Typickým příkladem bylo vánoční období, kdy se trojice EuroTel, Paegas a Oskar předháněla, kdo nabídne více. Postupem času celý trojlístek spolkly nadnárodní korporace a zajímavých nabídek ubývalo. Do značné míry to bylo způsobeno i tím, že se trh nasytil a přetahovaná o zákazníky začínala postrádat smysl. Jako blesk z čistého nebe proto zafungovala letošní letní akce T-Mobile, který nečekaně nabídl neomezená data.

Vůbec nejzajímavější na celé akci bylo, že nabídka byla určena takřka pro kohokoliv bez rozdílu. Operátor si vše podmínil pouze tím, že daná SIM karta, na které chcete neomezená data využívat, musí mít aktivní alespoň základní měsíční program, který vyšel na pouhou sto korunu. Akce byla v nabídce po dobu letních prázdnin, a tudíž za 200 Kč jste v síti T-Mobile mohli datovat zcela neomezeně. Klidně přenést stovky GB. Souhrnně řečeno, skvělá akce, kterou využily stovky tisíc uživatelů a která navíc předznamenala pozvolný nástup balíčků s neomezenými daty.

Po(lo)zastavený Huawei

Rokem 2019 hýbala také nebývale ostrá obchodní válka mezi Čínou a USA, kterou zatím nejvíce odskákal Huawei. Zhruba v polovině dubna byl americkou vládou zařazen na černou listinu, což ve zkratce znamená, že s ním nemohou obchodovat americké společnosti. Pro Huawei to znamenalo problémy po hardwarové a především softwarové stránce. Ve svých nových produktech se musel obejít bez spolupráce s Googlem, tedy žádné jeho aplikace a především žádné napojení na Google služby.

Ani dlouhých 8 měsíců nestačilo k tomu, aby se obě strany rozumně dohodly, a Huawei tak trochu přešlapuje na místě, nacházejíc se v přechodném období. Skutečně nového telefonu Huawei jsme se od té doby nedočkali. Nejvíce to odnáší řada Mate 30, která měla ambice stanout na špici, avšak na západních trzích tyto modely nepořídíte. Huawei v krajní nouzi různě recykluje starší modely Honor, kdy pouze vymění logo na zádech zařízení, viz například nova 5T nebo Honor 20. Celá kauze se táhne dále a reálně hrozí, že postihne i vyhlíženou řadu P40.

Diskuze ke článku
Petarda
Já si všiml akorát nějakých nudlí.
Carda
Petardo ty máš taky IQ houpacího koně jako já :-D
Xxx
Za mě v roce 2019 - Huawei, ohebné telefony, vzestup levnějších mobilů (S10e například)
Márv
Ja som si najviac všimol záplavu telefónov ktoré sa od seba skoro nelíšia, či už vzhľadom alebo výbavou a až zbytočné rozširovanie portfólií telefónov ( Note, Note plus, Note lite ), čo sa mi zdá pri dnešnom tlaku na ekológiu a šetrenie úplne proti tomuto trendu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze